Önümüzdeki 5 gün boyunca
WELLNESS

Zayıflamaya Yardımcı Bitkiler

10 Oca 2022

Günümüzde zayıflamak ya da kilo kontrolünü sağlamak isteyen herkes çeşitli yöntemlere başvuruyor. Özellikle zayıflatan çaylar, yağ yakan bitkisel kürler şeklinde çok fazla ürün mevcut. Ancak söylemeliyiz ki hiçbir bitki zayıflamak için direkt mucizevi bir etki gösteremez. Bunun yanında bitkisel takviyeler sağlıklı beslenmeye yardımcı bir faktör olarak kullanılırsa zayıflama sürecine epey katkı sağlayabilir. Biz de sizlere sağlıklı beslenme rutininize ekleyebileceğiniz bazı faydalı bitkileri paylaştık.

Yeşilçay


Zayıflama konusunda bitkisel bir destek istediğimizde yeşil çayı en başa koymamak olmazdı. Oksidasyona uğramaması, antioksidan açısından en zengin çaylardan biri olmasını sağlıyor. Bu sayede vücutta bütün hastalıklara karşı koruma sağlıyor. İçerdiği kafein ve kateşin ile metabolizmayı hızlandırıyor ve sindirime yardımcı oluyor. Böylece vücutta yağ yakımına yardımcı olduğunu belirtmeliyiz. Aynı zamanda kateşinler bağırsakta glikoz emilimini azaltıyor. 

Zeytin yaprağı


Diyet listelerinin vazgeçilmezi zeytin ve zeytinyağının yaprağından da fayda görmek mümkün. Kan şekerinizi dengeleyerek yeme atakları yaşamanıza engel oluyor. Sindirim sisteminin rahatlamasına destek oluyor. Enerji vererek yağ yakımına da yardımcı oluyor. Kötü kolesterolü düşürmekte de birebir.

Psyllium


Psyllium yani diğer adıyla karnıyarık otu özellikle kabızlık problemi yaşayan bütün bireylerin mutlaka kullanması gereken bir bitki. Müshil görevi de görerek bağırsak hareketlerini hızlandırıyor ve sindirim problemlerinin önüne geçiyor. Tokluk hissi vererek kan şekerinin dengelenmesine yardımcı oluyor. Böylece büyük porsiyonlar ile beslenmeyi ve yeme ataklarının oluşmasını engelliyor. Ancak önerilen dozdan fazla kullanılması karın ağrısı, ishal ve kusma gibi yan etkilere sebep olacağı için tavsiye edilen şekilde kullanmaya dikkat edin.

Hibiskus


Kırmızı rengi ile göz kamaştıran hibiskus ekşi bir bitki. Bağırsak motilitesini düzenliyor. Böylece sindirim sisteminin daha rahat çalışmasına yardımcı oluyor. Karbonhidrat emilimini yavaşlatarak kan şekerini dengeliyor. Aynı zamanda insülin salınımını ve kalitesini de arttırarak zayıflama konusunda yardımcı oluyor. Hibiskus çayının bir diğer özelliği de vücuttan fazla ödemin atılmasına yardımcı olmak. 2014 yılında yapılan bir çalışmaya göre 12 hafta boyunca düzenli hibiskus çayı tüketenlerin bel çevresinde incelme ve vücut yağ yüzdesinde azalma gözlemlenmiş.  Dolayısıyla zayıflama hedefi olanların mutlaka hibiskus bitkisinden faydalanması gerektiğini söyleyebiliriz.

Funda yaprağı


Pembe ya da beyaz renkli ve güzel kokulu çiçeklere sahip olan bu bitki dekoratif olarak kullanılsa da zayıflamaya da epey yardımcı oluyor. İçeriğinde uçucu yağlar, arbutin, erikrotin glikozitleri mevcut. Bağırsaklardan yağ emilim miktarını azaltarak, yağ rezervlerinin yakımını artırıyor. California üniversitesinde yapılan klinik çalışmalarda; funda yaprağının % 15-22 arasında kilo kaybına destek verdiği kanıtlanmıştır. İdrar söktürücü özelliği ile vücuttan fazla ödemin atılmasına da katkı sağlıyor.

Mate


Güney Amerika ülkelerine özgü yaprak dökmeyen ağaç ya da çalı formunda olan bir bitki. İçeriğinde pürin alkoloitleri, kafeik asit türevleri, flavonoitler, triterpen, saponinler, nitril glikozitleri,uçucu yağ mevcut. Açlık reseptörlerini bloke ederek fazla kalori alımını engelliyor. Metabolizmayı hızlandırarak vücutta bulunan fazla yağı yakıyor.  Doktor Torben Anderson’un 2004 senesi içinde Danimarka’da Charlottenlund Medical Centre`de sağlıklı kişilerin katılmasıyla yapılan tespitlerde, 45 gün süresince mate çayı ve ekstresini kullanan insanlarda 5 kilogramlık kilo kaybı görülmüştür.

Beyaz çay


Camellia Sinensis bitkisinin tomurcuklarından elde edilen ve yeşil çay gibi fermente işleminden geçmemiş bir çay türüdür. Yeşil çay benzeri, çaylar arasında en az işlem gören dolayısıyla antioksidanı en fazla olan çaydır. İnsülin direnci riskini azaltıyor. Bir araştırmaya göre beyaz çay özlerinin yağ parçalamasına teşvik ettiği ve yeni yağ hücreleri oluşumunu önlediği görülmüş. Başka bir araştırmada ise beyaz çayın metabolizmayı %5 daha fazla hızlandırıldığı bulunmuş. Bazı araştırmalar yeşil çaya göre antiobez etkisinin daha yüksek olduğunu söylüyor.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?