Pexels
ZOOM

Yolda Olmanın Keyfi

13 Kas 2021

Hayat doğduğumuz andan itibaren bir yerlere koştuğumuz bir maratona benzer. Yaşamın her döneminde isteklerimiz, hedeflerimiz, ulaşmak istediğimiz başarılar, varmak istediğimiz noktalar vardır. Bazen bu hedeflere o kadar odaklanırız ki yalnızca onları elde edince mutlu olabileceğimize inanırız. Hayattan keyif almamız sadece onlara ulaşırsak mümkün olabilir, diye düşünürüz. Çoğu zaman gözlerimizi hedefe öylesine kilitlemişizdir ki yolun sağında, solunda hatta belki tam da önümüzde duran keyif anlarını fark edemeyiz. Peki, bakışımızı biraz değiştirsek ve hedefe varmaya değil de yoldan keyif almaya niyet etsek hayatımızda neler değişir? Hadi, bugün birlikte yürüdüğümüz yolların güzelliklerine ve yolculuğun keyfini çıkarmaya nasıl odaklanabileceğimize bakalım.

Pexels
Keyif almak ve mutlu olmak herkes için farklı anlamlara gelen kavramlardır. Hepimiz için ortak olan şey ise keyif almaya ve mutlu olmaya duyulan istektir. Bu yüzden de kendimize onlara ulaştığımızda mutlu ve keyifli olacağımızı düşündüğümüz hedefler koyarız. Çoğu zaman bu hedefe ulaşmanın keyfe ve mutluluğa da ulaşmak olduğunu düşünürüz. Bu hedeflere doğru ilerlerken gözden kaçırdığımız şeyler ise çoğunlukla yoldaki keyif ve mutluluk ihtimalleri olur. Hedef koymak içinden çıkılamayan sonsuz bir döngüdür. Herhangi bir hedefe ulaştığımız her an bir yenisi için yeni yolculuk ihtimalleri doğar. Bu da, sürekli farklı hedefler belirleyip onlara odaklanmamıza yol açar. Yolun bizi götüreceği hedefin hayatta ne kadar önemli bir yere koyarsak, yolun üzerindeki keyfi kaçırma ihtimalimiz artar. Oysa çıktığımız her yol kendi içinde yeni fırsatlar, sınırsız ihtimaller ve sonsuz mutluluk anları barındırır. Gözümüzü hedeften ayırmamak biraz da bunları gözden kaçırmak demek olabilir. 

Pexels
Uzun bir yolda yürüdüğünüzü düşünün. Yolun tam ucunda çok istediğiniz bir şey var. Gözünüz hep ileriye odaklı, yolun sonuna ne kadar kaldı diye bakıyorsunuz. Nehirler geçiyorsunuz, köyler, mahalleler geçiyorsunuz. Manzaralar aşıyorsunuz hiçbirini seyretmeden. Rengarenk çiçekler de var belki yol kenarında, görmüyorsunuz. Ağaçlar meyvelerinin kokusunu gönderiyor burnunuza, duymuyorsunuz. Mevsimler değişiyor, yağmurlar yağıyor, güneş açıyor. Siz kafanızı kaldırıp gökyüzüne bakmıyorsunuz. Aklınız, bedeniniz, düşünceleriniz hepsi yolun sonuna odaklı. Bugün hedefiniz bir ev, bir araba almak, çok istediğiniz bir okulu kazanmak ya da istediğiniz işe girmek olabilir. Tüm bunlar için çalışmak, emek vermek elbette değerlidir. Bu yolculuktaki kritik nokta kendinizi unutmamak ve güzel anları gözden kaçırmamaktır. O an yaptıklarınıza bakıp hedefiniz için attığınız adımları fark edebilirsiniz. Büyük resme bakıp attığınız her adımın değerini ve keyfini hissedebilirsiniz. Yolda yavaşlamak, yolun keyfini çıkarmak başarısızlık anlamına gelmez. Aksine, her adımla birlikte başarınızı daha sık kutlamak, yürüdüğünüz yolu daha sık hatırlamak tüm yolculuğu daha keyifli hale getirir.

Pexels
Bugün ulaşmak istediğiniz her şey için kat ettiğiniz yolu her detayıyla görmeye niyet edin. Bu yoldaki tüm güzellikler sizin için oradalar, unutmayın. Yolculuklarda güzellikleri kaçırmamak, anda ve farkında olmak, bazen yorulmak, bazen de dinlenmek mümkündür. Mutluluk ve keyif yolculuklarımızda son durak olmak zorunda değildir. Bundan sonraki hedefiniz yalnızca zorlukları aşıp bölümün sonuna ulaşmak değil, keyifli anların da sonuna kadar tadını çıkarmak olabilir. Yolda birçok durak ve bu duraklarda birçok keyif anı gizlidir. Kokuları duyabilir, manzarayı seyredebilir, yağmuru hissedebilir, güneşin tadını çıkarabilir ve tüm renkleri görebilirsiniz. Aslında yaşamın keyfi tam da bu anları yakalamaktan geçer. Yol bittikten sonra ardınızda nasıl geçtiğini anlamadığınız bir yolculuk değil, mutlu anılarla dolu bir seyahat kalır. Hem mutluluk bazen de yolculuğun ta kendisi değil midir? Sonuna kadar her anın keyfine vardığınız yolculuklar dilerim sevgili okurlarımız.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?