Önümüzdeki 5 gün boyunca
ripleys
SCOPE

Yıllardır Gizemi Çözülemeyen Gemi: SS Ourang Medan

13 Ara 2021

Aradan ne kadar çok zaman geçerse geçsin, bazı olayların gizemi hâlâ çözülemiyor. Çözülemeyen gizemlerin içerisinde Hollanda bandıralı gemi SS Ourang Medan’ın akıbeti de var. Bu öyle garip bir olay ki okurken sizi de hayretler içerisinde bırakacağından eminiz. Bundan tam yetmiş dört yıl önce yaşanmış ve aradan geçen bunca seneye rağmen üzerindeki sır perdesi bir türlü kaldırılamamış SS Ourang Medan’da olup bitenleri gelin, hep birlikte masaya yatıralım.

skeptoid podcast
Yetmiş yılı aşkın süredir devam eden bir gizem bu. Takvim yaprakları 1947 senesini işaret ettiğinde, Hollanda bandıralı SS Ourang Medan gemisi, tarihin en şüpheli olaylarından birine sahne oldu. Malakka Boğazı civarında seyreden gemiler, bu tarihte bir yardım mesajı almaya başlamışlardı. Mors alfabesi ile iletilen mesaj, iki parça halinde gönderilmişti. Gemilerdeki mürettebatlar, bu mesajı çözmek için hemen seferber oldular. Mesajın deşifre edilen ilk kısmında şu garip cümleler yer alıyordu:

“Kaptanımız dâhil, tüm mürettebat öldü. Kaptan köşkünde, yerde yatıyorlar. Gemide hayatta kalan kimse yok, muhtemelen hepsi öldü. Ben de… ölüyorum.”

reddit
Bu ürkütücü mesajın ardından gelen ikinci kısmın da deşifresini yapmak istemişler ancak başarılı olamamışlardı; çünkü ikinci kısım tamamen anlamsız nokta ve çizgilerden ibaret bir şekilde iletilmişti. Gerçi mesajın ilk kısmı, olağanüstü bir durum yaşandığını anlamak için gayet yeterliydi. Bu gemide garip şeyler oluyordu.

Mesajın iletildiği Amerikan bandıralı Silver Star gemisi, kendi mürettebatı ile mesajı deşifre ettikten sonra yer tespitine girişmiş ve rotayı hemen SS Ourang Medan’ın yanına çevirmişti. Bir süre sonra SS Ourang Medan’ın okyanusun ortasında öylece durduğu noktaya ulaştılar. Gemiden hiçbir hayat belirtisi gelmiyordu; korkutucu bir sessizlik ortama hakimdi. Silver Star gemisinin kaptanı, içeride ne olduğunu anlamak için bir gözcü ekip yolladı; kendisi de bu gözcü ekibe liderlik ediyordu.

grave reviews
Güverteye çıktıklarında inanılmaz bir manzarayla karşılaştılar; mürettebatın tamamı gerçekten ölmüştü. Silver Star’dan gelen ekibin hepsi de geminin dört bir tarafına dağılmış cesetler karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler. Ayrıca bu cesetlerle ilgili garip bir şey daha vardı; her biri, yüzünde korkmuş bir ifadeyle, kendilerini bir şeylerden korumak ister gibi durmuş ve vücutları o şekilde kaskatı kesilmişti. Taştan birer heykele dönüşmüş gibilerdi sanki.historic mysteries
Ölü bulunan mürettebatın hiçbirinde herhangi bir saldırı izine veya hastalık belirtisine rastlanmamıştı; peki ne olmuştu da böyle garip bir şekilde ölmüşlerdi? Gemide sağ kalan hiçbir canlı yoktu, terrier cinsi bir köpek bile buradan sağ kurtulamamıştı. İlginç bir şekilde, geminin güvertesi soğuktu; üstelik o gün hava sıcaklığı 43 santigrat dereceyi gösterirken!

Kaptan gerçekten de mesajda belirtildiği gibi kaptan köşkünde, yerdeydi. Mesajı gönderen mürettebat ise sinyal odasında ölü bulunmuştu. Mesaj göndermeye çalışırken, bir eli cihazın üzerinde ölüvermişti orada öylece. Silver Star, olayın akıbetinin çözülebilmesi için SS Ourang Medan’ı kıyıya götürüp yetkililere teslim etmeye karar verdi. Ama tam hazırlıklara başladıkları sırada gemiden yoğun bir duman yükselmiş ve şiddetli bir patlamayla beraber SS Ourang Medan da denizin dibini boylamıştı. Olay CIA kayıtlarına dahi geçti.

Geminin kimyasal madde taşıyan bir gemi olduğu ve ölümlere bunun sebebiyet verdiği söylendi; ancak geminin gizemleri saymakla bitmiyordu. Resmi kayıtlarda adı geçmiyordu, sözde bağlı olduğu şirketle herhangi bir bağı yoktu ve ölümlerin tam olarak neden yaşandığı tespit edilemiyordu. Ama bu gemiyle alakalı ilginç bir gerçek var ki 2014 senesinde Malezya Havayolları’na ait 370 sefer sayılı uçağın da ortadan kaybolduğu bölge, SS Ourang Medan’ın bulunduğu ‘aynı bölge’. Yani işin perde arkasında neler dönüyor bilemiyoruz ama burası tıpkı Bermuda Şeytan Üçgeni gibi belayı üzerine çeken bir yer…
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?