SCOPE

Yeni Oyun Deneyimi: Netflix Games

Yayın hizmetleri devi Netflix, gerçek manada yaşamlarımızın tam merkezine yerleşmeyi bildi. Binlerce içeriği, trend olan yapımları ve radikal konu içerikleri ile global düzeyde adından sıkça söz ettiriyor. Hak verirsiniz ki Netflix üyeliği artık bir gereksinimden ibaret. Çeşitli ve bir o kadar etkili yapımları yalnızca dizi ve film alanında olmayan dünya devinin, belgesel, stand-up ve hatta interaktif içerikler ile keyifli dakikalarımızın mimari oluyor. Hatta şimdi, kullanıcı etkileşimi artırmak adına oyunlara da el atan platform, piyasaya sürdüğü “Netflix Games” ile oyunseverlerin kalbini çalmayı da ihmal etmiyor. O halde maceradan maceraya koşabileceğimiz oyunlarıyla “Netflix Games”e daha yakından bakalım.

Yayın Tarihi :25 Kas 2021
Süre :2 Bardak
Televizyon kumandalarına “Netflix tuşu” eklenecek seviyeye gelene kadar Netflix kendini her daim geliştiren bir platform oldu. Platformun asıl başarısını “asla dur dememekten” aldığı bir gerçek. Hikayesinin başlangıcından küresel dünyayı domine edecek bir seviyeye ulaşması yalnızca şanstan ibaret değil. Vakti zamanında DVD filmleri kiraladığımız dükkanları hatırlarsınız. Netflix’in hikayesi de bu dükkanların online versiyonu olarak başlıyor. Yanlış duymadınız, bu dünya devi platform, online olarak satın alınan/kiralanan filmleri müşterilerin evine postalayarak bugünlere ulaşıyor. Elbette Netflix için dönüm noktası dijital bir yayın hizmeti olarak yaşamlarımıza girmesi oluyor. Ardından dur durak bilmeyen bir gelişim süreci başlıyor. Her geçen gün büyüyen platform, kendini sürekli yeniliyor. Netflix, bugün geldiği nokta itibariyle binlerce içeriğe ve milyonlarca üyeye sahip. Şimdi bir de, dijital çağın en önemli meselesine, oyunlara el atıyor. 

Mike Verdi
“Netflix Games”in hikayesi geçtiğimiz temmuz ayında işe alınan Mike Verdu ile başlıyor. Kendisi Facebook ve EA eski oyun yöneticisi. Platforma ise “Oyun Geliştirme Başkan Yardımcısı” ünvanıyla katılıyor. Elbette belki de yıllarca süren bir çalışmanın son ve anahtar hamlesi olarak Netflix’e katılıyor. Öyle ki, daha henüz resmi bir açıklama yokken, pek çok duyum dünya devi platformun oyun alanına gireceğini belirtiyor. Aslında “oyun işlerinden anlayan” Verdu’nun işe alınması da bir nevi bu iddiaların kanıtı oluyor. Oyun geliştirmeye yönelik çalışmaları hızlandıran Eğlence devi, Verdu’nun ekibe katılmasından yalnız birkaç ay sonra ise “Netflix Games”i duyurarak odak noktasında “küçük” bir değişikliğe gittiğini de resmen göstermiş oluyor.

Platformun piyasaya sürdüğü yeni mobil oyun deneyimleri, Android ve iOS uyumlu tüm cihazlarda çalışıyor. İlk aşamada nispeten daha basit grafiklere sahip oyunlar yer alsa da Netflix, oyuncu çeşitliliğini göz önüne alarak daha fazla oyun yaratmayı planladıklarını belirtiyor. Oyun Geliştirme Başkan Yardımcısı Verdu, "İster sıfırdan başlayabileceğiniz sıradan bir oyun, isterse en sevdiğiniz hikayelerin derinliklerine inmenizi sağlayan sürükleyici bir deneyim için can atıyor olun, herkes için bir şeyler sunan bir oyun kütüphanesi oluşturmaya başlamak istiyoruz" ifadeleri ile yeniliklere göz kırpıyor. Web sitesinde yer alan “Harika bir oyun deneyimi yaratmanın ilk günlerindeyiz ve sizi bu yolculuğa çıkarmaktan heyecan duyuyoruz.” açıklaması ise oyunseverleri bir hayli heyecanlandırıyor. 

Her ne kadar platform içeriklerine yönelik oyunların geliştirileceği düşünülse de çeşitliliğe yapılan vurgu yerini buluyor ve oyunlar Netflix yapımlarıyla sınırlandırılmıyor. Ancak platformun en popüler dizilerinden Stanger Things’e yönelik iki farklı oyun da ilk beş oyun içinde yerini alıyor. Böylece “Netflix Games” Stranger Things: 1984, Stranger Things 3: The Game, Shooting Hoops, Card Blast ve Teeter Up ile oyun alanına hızlı ve bir o kadar etkili bir giriş yapıyor. Dün eklenen Bowling Ballers ve Aspalt Xtreme de oyunseverlere hizmet vermek için kütüphanede yer almaya başlıyor.

Oyunları oynayabilmek için ayrıca bir üyelik gerekmiyor, mevcut Netflix üyeliğiniz ile birbirinden renkli maceralara katılabiliyorsunuz. Pek çoğumuzun da en büyük problemi “reklam” meselesi de çözülmüş, kullanıcıların oyun zevki bölünmüyor, çünkü reklam yok. Ek olarak “uygulama içi satın alım” dediğimiz hemen hemen her oyunda bulunan, ücretini vermedikçe oyunu ya “eksik” ya da “kötü” bir versiyonunu oynatan özellik de Netflix Games’de yer almıyor. Eğer ki Netflix aboneliğiniz farklı cihazlardan aynı anda içerik izlemenize izin veriyorsa, aynı şekilde oyunlara da farklı cihazlardan aynı anda erişim sağlayabiliyorsunuz. 

Netflix noktasında daha nasıl bir yenilik yapıp, bizi şaşırtacağını bilemiyoruz. “Eğlence devi” ünvanını sonuna kadar hak ettiğini de belirtmek gerekiyor. Netflix, kullanıcı odaklı bir çalışmanın meyvelerini toplayadursun, biz de, gelecek süreçte kütüphaneye eklenecek oyunlar başta olmak üzere tüm yenilikleri heyecanla bekleyelim. 


Yukarı Kaydır