ZOOM

Yeni Jeep Compass Tanıtıldı

12 Nis 2021

Uzun süredir Jeep’in 2006 yılından beri ürettiği, çok sevilen kompakt crossover SUV modeli Compass’in makyajlanacağına dair bilgiler araba severlerin kulağına çalınıyordu. Her ne kadar Amerikan marka bu dedikodulara net bir şekilde yanıt vermek için uzun bir süre beklemiş olsa da yeni Jeep Compass, yepyeni teknolojik özellikleri ve estetik algılara hitap eden tasarımı ile artık karşımızda. Hazırsanız detaylara geçelim.

2 Bardak

null

Öncelikle yeni makyajıyla oldukça beğeni toplayan aracın dış kısmından başlayalım. Her ne kadar iç tasarım anlamında Jeep daha yenilikçi adımlar atsa da dış tasarımda da konuşulmaya değer yenilikler bulunmuyor değil. Öncelikle aracın en ön kısmı ile başlayalım. 7 parçadan oluşan panjur tasarımını korumayı tercih eden Jeep’in bu tercihini daha ince aydınlatmalar ve yenilenmiş LED gündüz farları ile desteklediğini görüyoruz. Ayrıca sis farlarının da dahil olduğu hava girişinin boydan boya uzatıldığını da fark ediyoruz. Biraz önce de belirttiğimiz gibi dış tasarıma nazaran iç mekanda daha radikal tercihler ve değişiklikler yapan Jeep, bu noktada teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanıyor demek doğru bir kelime olabilir.

null

Bizleri iç mekanda ilk önce üç kollu direksiyon ve onun hemen arkasında bulunan 10.25 inç büyüklüğünde bir dijital gösterge ekranı karşılarken ön konsolun merkezinde yer alan ekran da Uconnet 5 multimedya sistemi ile kontrol ediliyor ve donanım seviyesine göre 8.4 inç veya 10.1 inç boyutunda kullanılabiliyor. İlham verici ve öncü olarak adlandırabileceğimiz bu teknolojik adaptasyonun yanı sıra sistemin sesli komut desteği, Tom Tom navigasyonu ve akıllı telefon entegrasyonu gibi destekler de verdiğini hatırlatmak gerekiyor. Kişisel tercihlere göre genişleyen ekran ve birçok teknolojik yenilikle birlikte saklama alanında da daha geniş felsefesi ile ilerleyen Jeep, bu mantra sayesinde selefine göre saklama alanında kullanıcısına 4.4 litre daha fazla alan açıyor.

null

Yeni Jeep Compass’ın bu kadar özelliğinden konuşmuşken motor gücünden de bahsetmeden olmuyor. Öncelikle Amerikan markanın bu çok sevilen kompakt crossover SUV modelinin üç farklı ünitede geldiğini söylememiz gerekiyor: Dizel, benzinli ve şarj edilebilir hibrit. İlk olarak benzenli ünite ile söze başlayacak olursak; 1.3 litre GSE turbo silindirli motor ile karşılaştığımız bu ünitede, iki farklı güç çıkışına sahip motorun bulunduğunu belirtmek gerekiyor. 270 Nm tork üreten ve 130 beygir gücünde olan 6 ileri manuel şanzıman tercihinin yanı sıra ikinci seçenekte ise 270 Nm tork ve 150 beygir gücü ile karşılaştığımızı söyleyelim. Benzinli ünitelerin yanı sıra dizel ünitede daha verimli bir motorun bizleri beklediğini söyleyen Amerikalı marka, ayrıca paylaştığı bilgilerde dizel motorun 320 Nm tork ürettiğini ve 130 beygir gücünde olduğunu belirtiyor. Ayrıca hem benzinli hem dizel ünitelerin önden çekişli olduğunu da hatırlatalım.

null

Hibrit teknolojisi ile donatılan diğer bir seçeneğe de göz attığımızda buradaki değerlerin de şöyle olduğunu görüyoruz: 190 ve 240 beygir gücünde iki farklı versiyonun sunulduğu bu sistemin 270 Nm tork ürettiği Amerikalı markanın paylaştığı bilgiler arasında. Ayrıca ünitenin 1.3 litre turbo dört silindirli olduğunu da belirtmek gerekiyor. 6 ileri otomatik şanzıman ile yollarla buluşacak olan yeni Jeep Compass’in şarj edilebilir hibrit ünitesiyle ilgili bir diğer veri ise aracın 47 ile 49 kilometre arası değişen elektrikli sürüş menziline sahip olması. Ayrıca estetik algılara hitap eden bu teknoloji harikası crossover SUV’in bu modda maksimum hız göstergesinin 130 km/s olduğunu da söylememiz gerekiyor.

null

Aracın sunduğu birkaç özellik ile yeni Jeep Compass’ın özelliklerini tanıtmaya devam edersek; ilk olarak aracın Amerikalı marka için önemli bir yerde olduğunu söylememiz gerekir. Çünkü Jeep’in Avrupa’daki seviye 2 otonom sürüş modeline sahip olan ilk modelinin yeni Jeep Compass olacağı biliniyor. Jeep için oldukça önemli olan bu adımın yanı sıra aracın adaptif hız sabitleme sistemi, sürücü yorgunluk uyarısı, şeritte kalma asistanı, trafik işareti algılama, akıllı hız asistanı gibi donanımlarla geldiğini belirtmek gerekiyor. Son olarak aracın fiyat etiketinin henüz belli olmadığını da dile getirelim ve onu yollarda görmek için sabırsızlandığımızı da belirtelim.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?