GASTRONOMİ

Yazın En Sevilen Sebze ve Meyveleri

Yaz geldi ve beraberinde de birbirinden güzel sebze ve meyveleri getirdi. Eğer siz de söz konusu sebze ve meyve tüketimi olduğunda en iyisinin mevsiminde ve taze taze tüketmek olduğunu düşünenlerdenseniz işte şimdi doğru yerdesiniz. Gelin yaz aylarının en sevilen sebze ve meyveleri hangileriymiş hep birlikte öğrenelim ve bu sebze ve meyveleri en sağlıklı hatta sağlıklı oldukları kadar da lezzetli bir şekilde tüketelim.

Editör :Deniz Koç
Yayın Tarihi :10 Haz 2021
Süre :2 Bardak

Patlıcan

Yaz aylarının en sevilen ve masalardan asla eksik olmayan lezzetlerinden biri kesinlikle patlıcan diyebiliriz. Bu kadar fazla sevilmesinin oldukça geçerli sebepleri de var doğrusu. Kilo vermek, diyabeti yönetmek, stresi azaltmak ve kanseri önlemek için harika bir besin kaynağı olan patlıcanla ilgili ilginç bir bilgiyi daha sizinle paylaşalım o halde. Pek çoğumuz onun muhteşem bir sebze olduğunu düşünsek de botanik olarak patlıcan aslında bir meyve! Bu leziz meyveyi en taze ve lezzetli haliyle tüketebileceğiniz zaman ise temmuz ve ağustos ayları diyebiliriz.

Böğürtlenler

Tatlı ama tatlı oldukları kadar da ekşi olan böğürtlenler adeta yaz aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında da denebilir. Lezzetli olduğu kadar bol miktarda vitamin, lif ve antioksidan içerdikleri için böğürtlenler kesinlikle tüketmeniz gereken meyvelerin de arasında. Eğer meyve yemeyi sevmeyenlerdenseniz de üzülmeyin çünkü bu eşsiz meyveyi pek çok farklı şekilde de tüketebilirsiniz. Yaz akşamlarının sofralardan eksik olmayan salatalarının bir parçası olabileceği gibi kahvaltı için hazırlayacağınız leziz smoothienizin de içinde yer alabilirler. En kaliteli böğürtleniyse yine temmuz ve ağustos aylarında tüketebileceğinizi unutmayın deriz. 

Biberler

Yaz kış bulabileceğiniz sebzelerden biri olsa da en taze ve lezzetli haliyle yaz aylarının yine en vazgeçilmez lezzetlerinden biri de kesinlikle biberler. İster kahvaltı masalarında taze taze tüketebileceğiniz ister salatalara tat vermesi için kullanabileceğiniz isterseniz de yemeklerde sıkça kullanabileceğiniz bu sebze lezzetli olduğu kadar bolca vitamini de içinde barındırıyor. Özellikle de dolmalık biber için içlerinde en fazla C vitaminine sahip olan tür diyebiliriz. Eh, o halde yaz da gelmişken hemen biberi sofralarınıza eklemeye başlayın deriz.

Şeftali

Kış aylarında pek çoğunuzun en çok özlediğiniz meyvelerden birinin de şeftali olduğuna eminiz. Hem tatlı hem de hafif ekşimsi tadıyla yazın ferahlatıcı lezzetlerinden biri olan şeftali oldukça da faydalı. Alerji semptomlarını azalttığı, belirli kanser türlerini önlediği, cildinizi koruduğu, kalp sağlığınızı iyileştirdiği ve sindirime yardımcı olduğu bilinen şeftalinin mevsimi geldi! Mayıs ayı bu harika meyvenin mevsiminin başlangıcı olmasına rağmen, aslında en iyisi temmuz sonu ve ağustos ayı boyunca tüketilen şeftaliler diyebiliriz. 

Kabak

Patlıcan ve biber gibi kış ayları boyunca da ulaşıp tüketebildiğimiz besin kaynaklarından biri olan kabak da aslında harika bir yaz ürünü ve yine onu bir sebze olarak bilsek de aslında tıpkı patlıcan gibi botanik olarak bir meyve! Kış aylarında çoğunlukla tek tip kabak görseniz de mevsimi olan yaz ayları geldiğinde kabağın da çeşitlendiğini görebilirsiniz. Her öğünde farklı farklı tüketilebilme imkanı sunduğundan çok yönlü bir besin kaynağı olan kabağı tatlıdan tuzluya neredeyse her tarifte kullanabileceğiniz bir gerçek. Mayıs ve ağustos ayları arasında en taze olarak tüketebileceğiniz bu sağlıklı besini yaz sofralarınızdan eksik etmeyin deriz.

Kivi

Bol miktarda lif, folik asit, E vitamini ve C vitamini gibi vitamin ve mineral kaynağı olan bu küçük meyve yaz aylarında beslenme rutininize kesinlikle eklemeniz gereken lezzetlerden. Kanser türlerinin geciktirilmesinde, DNA mutasyonlarını engellenmesinde, tansiyon ve kolesterolün kontrol altına alınmasında ve sindirim sisteminin düzenlenmesinde yardımcı rol üstlenen kivinin saymakla bitmeyecek daha pek çok faydası bulunuyor. Tabii bu da onu bolca tüketilmesi gereken bir meyve yapıyor.

Karpuz ve Kavun

Yazın resmen geldiğini belki de bizlere kanıtlar nitelikte olan bu iki meyve de eminiz yazın keyifle tükettiğiniz besinler arasında yer alıyordur. Lezzetlerinin yanında oldukça faydalı da olan bu meyvelerin her ikisi de gece görüşüne oldukça yardımcı olan mükemmel bir A vitamini kaynağı. Bunun yanında düşük kalorileri sayesinde diyet listelerinin de vazgeçilmez besinlerinden biri oluyorlar diyebiliriz. Ayrıca kavunun bol miktarda C vitamini içerdiğini, bu yönüyle bağışıklık sisteminin desteklenmesine de katkıda bulunduğunu da ekleyelim. 
Yukarı Kaydır