Pexels
WELLNESS

Yazarak İyileşmek

Sait Faik Abasıyanık’ın “Yazmasam deli olacaktım.” sözlerini eminim yaşamınızın bir noktasında duymuşsunuzdur. Genellikle ünlü yazarlara, şairlere atfederiz bu lafı. Bizlere öyle gelir ki; onlar için o romana vücut vermek durdurulamaz yoğun bir istektir ve onu yazmamak bir seçenek dahi değildir. Sanılanın aksine iyi yazarların yada şairlerin birçoğu (her biri değil tabii) roman ya da şiir yazmak için tutmaz kalemi. Yazmak için tutarlar. Yazdıkça bir roman veya bir şiir doğabilir. Fakat amaç; sonucun kendi değil süreçtir. Çünkü yazmak uğruna yazmak tek başına bir eylemdir. Özgürleştirir, düşündürür, iyileştirir. Böylesine bir eylem yalnızca öykü, deneme, şiir, roman yazarlarına ait değildir. Kağıt kaleme sahip herkes pek tabii yazabilir. Çünkü kelimeler, eli kalem tutan herkesindir. İlla iyi yazmak gerekmez, illa bir şey yazmak gerekmediği gibi. Yazmak tek başına sağaltır. Yazmazsak delirmeyebiliriz fakat yazarak iyileşiriz.

Editör :Miray Gülsoy
Yayın Tarihi :25 Kas 2021
Süre :2 Bardak

Pexels
Söz konusu yazmak olduğunda, yaratmaya yönelik pek çok alanda olduğu gibi, çekinebiliriz. Sık sık “Ben iyi yazamıyorum zaten.”, “Onca iyi yazar arasında bana mı kaldı yazmak?”, “Ben yazmayı pek beceremiyorum.” gibi sözler söylerken bulabiliriz kendimizi. Çünkü doğası gereği yazma eyleminin performatif bir tarafı olduğunu düşünürüz. Eğer yazarsak, iyi yazmamız gerektiğine inanırız. Dolayısıyla yazma girişiminde bulunduğumuzda da; kelimelerimize, dil bilgimize, biçimimize, anlatmaya çabaladığımız şeye en ince ayrıntısına kadar özen gösteririz. Yazarken sıklıkla yazmanın kendisinden ziyade; yazının nasıl göründüğünü veya görüneceğini düşünürüz. Üzerine yüklediğimiz tüm bu hassasiyet ise belirli bir zaman sonra bizi yazı yazmaktan alıkoyabilir. “Yapamıyorum zaten.” diyerek kolaylıkla pes edebiliriz.

Pexels
Oysa “iyi” yazmak için çabalamayı bırakıp, öylesine yazmaya başlarsak yazmak özgürleştirici bir eylem haline dönüşür. Kimsenin (hatta kendinizin dahi) okumayacağını bilseydiniz neler yazardınız? Bir kalıba sığdırmadan; illa bir şiir, öykü, deneme olarak adlandırmadan yazsaydınız ne anlatırdı yazdıklarınız? Yazmak özünde bir iletişim aracıdır. Kendimizi; kendimize ve başkalarına ifade etmek için kullanırız kelimeleri. Bir bakıma konuşmak gibidir. Konuşmadan farklı olarak, seçtiğimiz kelimeleri silip yerine başkalarını koyabilir; akışa müdahale edebiliriz. Bunu pek tabii yapmamayı da seçebiliriz. Yazarken bizim kontrolümüzdedir kalem, kelimeler, fikirler, duygular. Dilediğimiz kadarını açığa çıkarır, dilediğimiz kadarını da saklarız.

Dolayısıyla yazmak oldukça kişisel ve özel bir deneyimdir. Bir bakıma kağıt üzerinden kendinizle konuşmak gibidir. Yazarken bastırdığınız duygular ve fikirler açığa çıkabilir, dile dökemedikleriniz satırlara dizilebilir. Bir nevi sesinizi duyurursunuz, yazdıklarınızı kimse okumasa dahi. Yazmanın iyileştiren yanı budur. Çünkü iyileşmek, anlatmakla başlar. Yazarak anlatır, konuşur, paylaşır, yüzleşir, kusar ve rahatlarsınız. Anlattıkça da iyileşirsiniz.

Pexels
Son dönemde sıklıkla duyduğumuz Morning Pages, Günlük Tutma, Bilinç Akışı Tekniği ile Yazma gibi pratikler yazmanın iyileştirici gücünü ön plana alır. Bu teknikler sayesinde yazmak profesyonel bir şey olmaktan çıkar ve yaşamlarımızı kolaylaştıran bir işlev kazanır. Bahsi geçen veya geçmeyen benzer pratiklerdeki amaç, o gün zihnimizden geçenleri olduğu gibi; kelimelere, dil bilgisine dikkat etmeksizin yazmaktır. Neler yaptınız?, Neler hissediyorsunuz?, Neler düşünüyorsunuz? gibi gibi birçok olası soruya olduğu haliyle yanıt verirsiniz yazarken. 

Pexels
Gün boyu her birimizin zihninden takip edemeyeceğimiz hız ve miktarda düşünce akar. Bu düşünceler istesek de istemesek de günümüzü etkiler. Onlar akmaya devam ederken başka bir şeye odaklanmak oldukça zor olabilir. Çalışırken bir anda doların artışını düşünmeye başlayabilirsiniz mesela. Açık bir televizyonun yanında çalışmak gibidir. Böylesi yazma pratikleri ise zihninizdeki düşüncelere zaman ve yer açarak onları hem anlamanızı hem de vücudunuzdan bir süreliğine atmanızı sağlayabilir. Düzenli olarak yazı yazmak dertlerinizi, kaygılarınızı, duygularınızı boşaltmanızı sağlar. Yazdıkça zamanla bunları daha iyi tanır, olası çözümleri de görmeye başlarsınız. 
Hemen herkesin her an yapabileceği böylesine bir eylemden ne uğruna mahrum bırakalım kendimizi? Hangi kelimelerin hangimizi iyileştirdiği değişir, fakat her birimizin yazdıkça iyileşebileceği göz ardı edilemeyecek bir ihtimaldir.

Yukarı Kaydır