SAĞLIKLI BESLENME

Yaz Aylarının Beslenme Tüyoları

Sonunda heyecanla beklediğimiz yaz mevsimi geldi! Birçok kişi kışın aldığı kiloların verdiği panikle detoks ve şok diyetlere sarılmış durumda. Bazılarımız ise sıcak havalarda ferahlamak istiyor. Size hem yaz sıcaklarının tadını çıkaracağınız hem de fit kalabileceğiniz bazı önerilerimiz var.

Editör :Öykü Özcan
Yayın Tarihi :28 May 2021
Süre :2 Bardak

Karantina, yasaklar ve kış mevsimi derken birçoğumuz beslenme ve hareketsizlik kaynaklı kilo aldık. Yaz mevsimine günler kala herkesi fazlalıklardan bir an önce kurtulma telaşı sardı. Bilinçsizce yapılan şok diyetler ve düşük kalorili beslenme şekilleri sağlıksız bir şekilde kilo verilmesine ve metabolizmanın yavaşlamasına sebep oluyor. Ayrıca sıcak yaz günlerinde verilen kilolar çoğunlukla vücut suyu ve kastan gidiyor. Bu da vücudun direncini düşürüyor ve dehidratasyona neden oluyor. Vücudun sıvı dengesini bozmadan fazlalıklarınızdan sağlıklı bir şekilde kurtulabilmek için birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor.

Kahvaltısız olmaz
Havaların ısınması ile beraber kahvaltı alışkanlığının bozulduğu bir gerçek. Ağır kahvaltılar etmek yerine atıştırmalıklar ile geçiştirmek ya da direkt öğle yemeğinden başlamak da son derece yanlış. Kahvaltı gün içerisinde enerji veren ve iştah kontrolünü sağlayan en önemli öğün. Sıcak havalarda yumurta ile kahvaltı yapmak istememenizi anlıyoruz. Bunun için yumurta gibi bir protein kaynağı olan peyniri tercih edebilirsiniz. Özellikle yeşillikler, domates, biber ve salatalıkla yapacağınız salata üzerine peynir ekleyerek son derece ferah ve proteinli bir kahvaltı edebilirsiniz. Elbette burada porsiyon kontrolü ve peynir çeşidi de önem taşıyor. Az yağlı peynirler ya da protein deposu olan lor peynirinden faydalanabilirsiniz. Diğer yandan yulaf ezmesi de lif deposu oluşu ile gün içerisinde sizi tok tutacak ve tatlı krizlerini engelleyecektir. Bağırsak sağlığına da iyi gelen yulafı süt ya da yoğurt gibi bir protein kaynağı ve yaz mevsiminin birbirinden lezzetli meyveleri ile kombine edebilirsiniz.

Gün içerisinde hafif beslenin
Sıcak havalarda ağır menüler yerine hafif ve ferah yiyeceklerin tüketimi daha sağlıklı olacaktır. Bu sebeple kızartma, kavurma gibi yağlı besinlerden mümkün olduğunca kaçınmak; bunun yerine haşlama, ızgara ya da fırında pişirme yöntemlerini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca vitamin deposu ve hafif yaz sebzelerinden oluşan öğünler sizin için kurtarıcı olabilir. Fakat sadece salata ile beslenmek hem doyurucu olmayacak hem de daha çok acıkmanıza sebep olacaktır. Bunun için de önerimiz yeni trend olan sağlıklı kaseler! İçerisinde protein kaynağı, tahıllar, sağlıklı yağlar ve rengarenk sebzeler olan bu kaseler tam anlamıyla yaz için kurtarıcı. Bütün besin öğelerini içermesi ve hafif olması sağlıklı diyet sürecinde de yardımcı oluyor. Akşam yemeklerinizde porsiyon kontrolü ile bu kaselere şans vermenizi tavsiye ediyoruz.

Ferahlatan tatlılar
Yaz denilince akla kavun, karpuz, erik, çilek, kiraz ve üzüm gibi leziz yaz meyveleri geliyor. Bu meyvelerin her birinin vücuda ayrı ayrı faydaları var, dolayısıyla gün içerisinde ara öğünlerinizde yer vermenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle su içeriklerinin yüksek olması, lif kaynağı olmaları ve tatlı krizlerinin önüne geçmeleri diyet döneminde de kurtarıcı oluyor. Ancak bu meyvelerde porsiyon kontrolü yapılmaz ise kilo almanıza sebep olabilir. Özellikle yazın en sevilen ikilisi karpuz-peyniri abartmamakta fayda var.

Yazın bir diğer sevilen yiyeceği ise dondurma! Hafif ve serinletici olan bu tatlı, şerbetli ve hamur tatlılarındansa daha masum.  Elbette çikolata, sos ilaveli büyük porsiyonlu kuplar yerine 1-2 top dondurmayı tercih etmelisiniz.

Sıvı tüketimi artmalı
Belki de yaz mevsiminde dikkat etmemiz gereken en önemli unsur vücut sıvısının dengelenmesi. Havaların ısınması ile terleme ve nefes yoluyla vücuttaki sıvı kaybı artıyor. Bu sıvıyı yerine koymak için gün içerisinde en az 3 litre sutüketmeniz gerekiyor. Çay, kahve ve alkol gibi diüretiklerin aşırı tüketimi, aşırı egzersiz yapılması vücudun daha fazla sıvıya ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

Sıvı ihtiyacının karşılanması ve serinlemek için gazlı içeceklerin tüketilmesi son derece yanlış. İçerisinde bulunan şeker ve katkı maddeleri sayesinde kilo almaya sebep olurken vücuttan daha çok sıvı attırıyor. Gazlı içeceklerin verdiği serinliği maden suyu tüketerek alabilirsiniz. İçerisine ekleyeceğiniz mevsim meyveleri aroma vermesini sağlayacaktır. Böylece hem kilo kontrolünü sağlamış hem de kaybettiğiniz elektrolitleri de yerine koymuşolacaksınız.

Yukarı Kaydır