SAĞLIKLI BESLENME

Yaptığınız Diyetten Keyif Alın

Diyet kelimesini duyunca tüyleriniz diken diken oluyorsa yalnız değilsiniz. Kendinizi aç bıraktığınız, sevdiğiniz yiyecekleri asla tüketemediğiniz, sürekli kalori saymak zorunda kaldığınız diyetler hem psikolojinizi alt üst edip hem de sonunda başarısız olmanıza sebep olabiliyor. Ancak diyet yaparken keyif almak ve diyet psikolojisine girmeden kilo vermek mümkün.

Editör :Öykü Özcan
Yayın Tarihi :05 Mar 2021
Süre :2 Bardak

null

Her birey hayatında en az bir kere diyet yapmıştır. Yapılan bu diyetlerin büyük kısmı bir beslenme uzmanının hazırladığı değil de dergilerde okuduğunuz, çevrenizden duyduğunuz ya da internette gördüğünüz popüler diyetlerden oluşuyor. Diyet kelimesinin herkese korkunç gelmesinin sebebi daha önce yapılan ama sonu başarısızlıkla biten beslenme planlarıdır. İnsanlar keyif almayacakları, aç kalacakları ve istedikleri yiyecekleri asla tüketemeyecekleri düşüncesi içine giriyor. Bu durumda da diyette başarıya ulaşmak pek mümkün gözükmüyor, ancak bu psikolojiden kurtulmak mümkün.

Keyifli bir diyet yapma fikri çok mümkün gözükmese de işin özü sürdürülebilir beslenme planından geçiyor. Kısıtlayıcı ve düşük kalorili diyetler sürdürülebilir olmadığı için kişiyi mental olarak yoruyor. Ayrıca bu tür diyetler vücutta yo-yo etkisi yaratarak metabolizmanın yavaşlamasına ve verdiğiniz kiloyu fazlasıyla almanıza sebep oluyor. Dolayısıyla bir diyetten keyif almanız için ilk şart sürdürülebilir olması. Sürdürülebilir diyet; kalori kısıtlamasının fazla olmadığı, sevdiğiniz yiyecekleri tüketebileceğiniz ve psikolojik olarak kendinizi baskı altında hissetmeyeceğiniz beslenme planından oluşmalıdır. Burada demek istediğimiz ideal kilonuza ulaşıncaya kadar geçireceğiniz sıkıntılı bir diyet süreci yerine keyif alıp ideal kilonuza ulaşıp bunu korumaya devam edebileceğiniz sağlıklı bir yaşam biçimi olmasıdır.

null

Diyet yaparken istediğiniz besinleri tüketebileceğinizi söylesek ne derdiniz? Sadece bu besinlerin tüketiminin sıklığı ve porsiyonuna dikkat etmenizi istiyoruz. Örneğin tatlı düşkünü bir bireyseniz bazen kendinizi sevdiğiniz bir dilim pasta ile ödüllendirebilirsiniz. Önemli olan onu tüketirken suçlu hissetmemek, aldığınız her bir çatalın keyfini çıkararak yemektir. Yani “ben şimdi diyetimi bozmuş oldum, battı balık yan gider” diyerek yemeye devam etmeniz hem diyetinizi bozmanıza hem de motivasyonunuzu kaybetmenize sebep olacaktır. Bunun yerine yediğinizin farkına varın, kendinizi sevin ve ertesi gün aynı motivasyon ile diyetinize devam edin. “Bir daha asla tatlı yemeyeceğim” diye başlanan bir diyet bozulmaya mahkumdur.

null

Sürekli tartılmak da diyette yapılan en büyük hatalardan biri. Uzmanlar tartılmaya aşırı odaklanmanın diyet motivasyonunu olumsuz etkilediğini söylüyor. Tartıda gördüğünüz sayılar o gün içerisinde tükettiğiniz tuzlu gıdalara, su tüketimine hatta yapılan egzersize göre değişmektedir. Dolayısıyla her gün tartılmanın moralinizi bozmaktan başka bir etkisi yok. Bunun yerine kendinizi aynadaki yansımanız ya da kıyafetlerinizin içindeyken hissettiklerinizle kontrol edebilirsiniz. Doğru tartılma şekli haftanın belirlenmiş bir günü, sabah aç karnına, ince giysiler ya da sadece çamaşırlarla, tuvalete çıktıktan sonra olmalıdır. 

Diyet klişeleri de süreçten çabuk sıkılmanıza sebep olabilir. Örneğin pazartesi kesinlikle diyete başlayacağım demek yerine kendinizi daha iyi hissettiğiniz bir anda başlamak daha doğru olabilir. Ya da ekmeği hayatımdan tamamen çıkarıyorum demeniz bir anda şekerinizin düşüp kendinizi çikolata yerken bulmanıza sebep olabilir. Kendinize böyle keskin kararlar koymak yerine daha ılımlı olmalısınız.

null

Sosyal medya beden algımızı o kadar değiştirdi ki artık kimse aynada gördüğü kişiden tatmin olmuyor. İnce belli, büyük kalçalı, uzun bacaklı mankenleri gördükçe ne kadar sağlıklı bir vücuda sahip olsanız da kendinizi kusurlu hissediyor olabilirsiniz. Bu durum ideal kilonuza ulaşsanız bile yine de sizde tatminsizlik yaratacaktır. Önemli olan yapabileceğinizin en iyisini yapmak ve kendi bedeninizi olabileceği en iyi konuma getirmektir. Sizden bir tane daha yok, unutmayın.

Her türlü diyeti denediniz ama yine de sonu hüsran olduysa “neden kilo alıyorum?” sorusunu kendinize sormalısınız. Belki de sorun beslenme planınız değil hormonlarınızdaki bir problem olabilir. Bu sorunu çözmeden başladığınız her diyet başarısızlıkla sonuçlanacağı için sizi diyet yapmaktan iyice soğutacaktır. Böyle bir durumda gerekli tedaviyle birlikte sağlıklı beslenmeniz, kendinize çok yüklenmemeniz ve sabırlı olmanız gerekir.

Yukarı Kaydır