unsplash
WELLNESS

Yalnızlığınız İle Başa Çıkın!

04 Oca 2022

Yalnızlık herkes için gerekli bir durum olsa da belirli zamanlarda pek çok insanın canı yalnız olmalarından dolayı sıkılabilmekte. Birçok yarar ile hayatın şekillendirilmesini sağlayan yalnızlık, bazen de zararları ile insanları karşılayabilmekte. Bu nedenle, pek çok birey yalnızlığına çözüm bulup bu durumun yaşantıları üzerindeki etkilerini azaltmak istiyor. Bizler de yalnızlıkları ile başa çıkmak isteyen insanlara bu yazımızla birlikte yardımcı olmak istiyoruz. Eğer yalnızlığınızdan sıkıldıysanız ve bu durumu düzgün bir şekilde dindirmek istiyorsanız şu an doğru yerdesiniz!

1.5 Bardak

unsplash
Günlük Program Oluşturmak

İlk olarak, günlük hayatta rutin haline getirilmiş olan aktivitelerin yalnızlık ile savaşabildiğini sizlere bildirmek istiyoruz. Her gece yatmadan önce yapacağınız günlük programınız, yalnızlığın önünüze çıkarttığı zorluklar ile başa çıkabilir. Hazırlayacağınız günlük programınıza spor yapmayı, yoga yapmayı, işinizle ya da derslerinizle ilgilenmeyi, kitap okumayı ve daha birçok faaliyeti ekleyebilirsiniz. Bu faaliyetleri zaman dilimlerini göz önünde bulundurarak günlük programınıza yerleştirdikten sonra yapmanız gereken tek şey bu aktiviteleri rutine dönüştürmek! Her gün düzenli olarak yapacağınız faaliyetler sayesinde yalnızlığınız ile rahat ve kolay bir şekilde başa çıkabilirsiniz çünkü rutininiz olan faaliyetler size yalnızlığınızı unutturur. Ayrıca, günlük program hazırlamanızın yanında temizlik, yemek ve uyku rutinlerinizi de gözden geçirip yalnızlığınız ile mücadele edebilirsiniz.

unsplash
İstekleri Ve Hedefleri Anlamak

Eğer yaşadığınız yalnızlık romantik ilişkinizin bitişinden kaynaklanıyorsa kendinize ‘’Bu ilişkiden önce neler istiyordum?’’ sorusunu sorabilirsiniz. Kimi zaman romantik ilişkiler insanların hedeflerinin ve isteklerinin önüne geçebilmekte. Bu yüzden, romantik ilişki sonrasında yaşanan yalnızlık sürecinde üstü çizilmiş istekler ve hedefler düşünülerek yeni bir yol çizilebilir. Bir başka deyişle, kendinizle baş başa kaldığınız bu değerli zaman diliminde yaşam standartlarınızı geliştirmek, geleceğinizi düzene sokmak ve huzurlu anlar içinde bulunmak için yapmanız gerekenleri düşünmelisiniz. İsteklerinizi değerlendirmek, hedefleriniz için gidişat yolları yaratmak ve yaşam standartlarını iyileştirmeye çalışmak yalnızlığın unutulmasını sağlayıp içinden çıkılan romantik ilişkiyi de zihinde ve kalpte bitirmeye yardımcı olur.

unsplash
Var Olan Arkadaşlarla Samimiyeti Artırmak

Hissettiğiniz yalnızlık, bir romantik ilişkinin bitişinden, bir aile bireyini kaybetmekten ya da herhangi bir arkadaş ile uzaklaşmaktan kaynaklanıyor olabilir. Kendinizi dinlemenize yardımcı olan yalnızlık süreci, bir süre sonra sizi bunaltmaya başlıyorsa yanınızda bulunan sevdiklerinizden destek almayı deneyebilirsiniz. Yalnız olduğunu söyleyen çoğu insanın illa ki yanında bir ya da iki tane arkadaşı bulunmakta. Bu nedenle, siz de yalnızlığınızla başa çıkmak istediğiniz zaman dilimlerinde yanınızda bulunan arkadaşlarınızla vakit geçirip aranızdaki samimiyet bağını güçlendirmeye odaklanabilirsiniz. Ayrıca, hissettiğiniz yalnızlığı sınırlı sayıdaki arkadaşlarınızla paylaşmak da onlarla olan iletişim kanalınızı geliştirip aradaki sıcaklığı artırabilir. 

unsplash
Yeni Arkadaşlık Bağları Kurmak

Mevcut arkadaşlarla kurulmuş olan iletişim kanallarını geliştirmenin yanı sıra yeni arkadaşlık bağları oluşturmak da yalnızlık hissiyatınız ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Eğer yeni bir arkadaşlık bağını nasıl kuracağınızı bilmiyorsanız sosyal medyadan yardım alabilirsiniz. Pek sosyal medya insanı değilseniz gönüllü çalışmalara katılarak, ilgi alanlarınızı içeren kurslara giderek ya da çeşitli sosyal etkinliklere katılarak yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Örneğin, çok öğrenmek istediğiniz konuyu ele alan bir konferansa katılıp orada sosyalleşmeyi deneyebilirsiniz ya da herhangi bir hobinizi geliştirmek adına yazıldığınız kursta bulunan insanlarla iletişim kanalları oluşturabilirsiniz. Kuracağınız yeni arkadaşlık bağları, herhangi bir olaydan ya da durumdan sonra yaşadığınız yalnızlık hissiyatını size unutturacaktır.
Yalnızlığınızla baş etmeniz için size yardımcı olabilecek birkaç yöntemden bahsetmiş olsak da yalnızlığı ‘çok kötü bir süreç’ olarak değerlendirmenizi istemiyoruz. Yalnızlık, çoğu zaman karakterimizin, duygularımızın ve düşüncelerimizin gelişmesini sağlamakta. Bu yüzden, yalnızlığın getirilerini yararlı görmekte fayda var. Eğer bir noktadan sonra yalnızlık miktarınız eşiği geçerse yukarıda bahsettiğimiz teknikleri uygulayarak sizi üzen yalnızlık hissiyatınız ile başa çıkabilirsiniz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?