Pinterest
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Vajinismus: Yalnız Değilsiniz

Kadınların %2’sinde görülen Vajinismus, kasılmalar sonucu cinsel ilişkinin gerçekleşmemesi olarak tanımlansa da yalnızca bundan ibaret değil. Toplumsal baskılar, evlilik öncesi cinselliğin kınanması, psikolojik nedenler ve erkeklerin kurduğu baskılar vajinismus oluşumunu tetikliyor. Vajinismus hakkında daha fazla bilgi almak için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Editör :Doğa Çardak
Yayın Tarihi :14 Haz 2021
Süre :2 Bardak

Stocky
Vajinismus, vajina bölgesindeki kasların (pelvik kaslar) kasılması sonucu cinsel ilişkiye girememe durumu olarak bilinir. Hayat kalitesini düşürür ve çiftler arasında sorunların oluşmasına neden olur fakat vajinismus yalnızca kadınlardan kaynaklanmaz. Tedavi edilebilir bir rahatsızlık olmasına rağmen birçok erkek, kadın üzerinde ciddi bir baskı kurar. Bu süreç partnerlerin birbirlerine destek olmasıyla kolaylıkla atlatılabilir. 
 

Pinterest
Vajinismus Olup Olmadığımızı Nasıl Anlarız?
 
  Vajinismus kolay fark edilebilen bir rahatsızlık. Eğer cinsel ilişkiden kaçınıyor, seks sırasında kendinizi geri çekiyor veya bacağınızı kapıyorsanız, vajinal muayenelerde zorluk çekiyorsanız, ilişkiniz ağrılı geçiyorsa veya o anlarda kaygı ve korku hissediyorsanız Vajinismus şüphesiyle doktora görünebilirsiniz.

Vajinismus Tedavi Edilebilir Mi?
 
  Vajinismus, tamamen tedavi edilebilen bir rahatsızlık. Yapılan araştırmalara göre vajinismus, %90 oranında psikolojik nedenlere dayanır. Cinsel ilişki sırasında hissedilen kaygı ve korku hissi kasılmalara neden olarak vajinanın kendisini kapamasına neden olur. Vajinismus tedavisi hem kadın doğum uzmanları hem de terapiler sayesinde gerçekleştirilir. Eğer partneriniz varsa birlikte terapilere katılabilirsiniz, eğer herhangi bir partneriniz yoksa tek başınıza da Vajinismus’u yenebilirsiniz. 

Pinterest
“Kadınlık” Diye Bir Şey Yok!
 
  Vajinismus rahatsızlığıyla baş etmeye çalışan kadınların neredeyse hepsi “kadınlığını” yerine getirememekle suçlanır. Kadınların yalnızca üremek için var olduğunu zanneden ve bu sebeple de kadını objeleştiren toplum, kadınların yalnızca anne olmak için var olduğu fikriyle kadınları “kadınlığını” yerine getirememekle baskılar. Vajinismus, her ne kadar yalnızca kadını ilgilendiren bir rahatsızlık olarak düşünülse de aslında toplumsal bir sorun. Kadınların objeleştirilmesi, toplumda var edilmemeye çalışılması, evlilik öncesi cinsellik yaşayan kadınların damgalanması, kadının yalnızca anne olarak görülmesi gibi toplumun yarattığı normlar, cinsellikten korkmaya yol açar. Bu durum bastırılmış cinsellikle de bağlantılı bir durum olarak kabul edilir. 

Pinterest
Partnerler Ne Yapmalı?
  
  Eğer partneriniz vajinismus ile mücadele ediyorsa hırsınızı ve egonuzu bir kenara bırakarak partnerinize destek olmaya çalışmalısınız. Hiçbir kadının bedeni, arzuları veya cinselliğe olan bağı sizleri ilgilendirmez, bu yüzden psikolojik baskılarla kadınları sindiremezsiniz. Yapılan psikolojik baskıların, şiddetten bir farkı yok. Sabırlı bir şekilde, partnerinize her zaman yanına olduğunuzu hatırlatarak destek olabilirsiniz. Kadınlar sadece üremek veya çocuk sahip olmak için dünyaya gelmezler, bu ikisi yalnızca bir tercihten ibaret. Bu yüzden partnerinize fikir vermekten çekinerek yalnızca destek olmak için yanında bulunmalısınız. 

Pinterest
Yalnız Değilsiniz
 
  Vajinismus ile mücadele ediyor ve kendinizi partnerinize karşı yetersiz hissediyorsanız kafanızdan bir an önce bu düşünceleri çıkartmanız gerekir. Cinsel ilişkiden korkmanız veya kaçmanız yetersiz olduğunuz anlamına gelmez. Eğer partneriniz size yetersiz olduğunuzu hissettiriyor ve imalarda bulunuyorsa, her ne kadar zor da olsa kişiden uzaklaşmanız gerekir. Partnerinizin destek olmak dışında söylediği her şeyin psikolojik şiddetolduğunu sakın unutmayın ve kendinizi güçsüz hissetmeyin. 
 
   Vajinismus ile mücadele eden tek kadın siz değilsiniz. Birçok kadın çeşitli baskılar yüzünden bu rahatsızlığa sahip. Tek yapmanız gereken kendinize güvenmek ve tedaviyi en güçlü şekilde tamamlamak. 

Pinterest
Online Tedavi
 
  Pandemi döneminde evden çıkmakta zorlanıyor ve hastanelere gitmek istemiyorsanız internet üzerinden de vajinismus tedavisi almanız mümkün. Bahanelerle ilerleyen bu rahatsızlık, tedavi sürecinde de bahane üretmeye neden olur. Evden kolaylıkla bağlanabileceğiniz online tedaviler bütün bahanelerinizi sonlandırabilir. İnternetten kolaylıkla bulabileceğiniz online tedaviler, E-Vajinismus olarak da bilinir.  
Yukarı Kaydır