Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexels
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Uzak Mesafe İlişkileri İçin Tavsiyeler

06 Oca 2022

Yakın mesafede olanı, dip dibe yaşananı bile insanı zaman zaman yorarken, aralarında dağlar, denizler hatta bazen kıtalar olan kişilerin ilişkilerini ayakta tutmayı nasıl başardığı merak konusu. İlişkinin uzağı yakını olmaksızın ihtiyaç duyduğu bazı parametreler olduğunun farkındayız. Ancak yüz yüze iletişimden yoksun olduğumuz birisiyle ilişki yaşarken bazı nüanslara ekstradan önem arz etmekten zarar gelmez.

2 Bardak

Sizin için her dakika çevrimiçi olmasını beklemeyin


Karşı tarafın günlük bir yaşantısı olduğunun ve hayatını durmaksızın telefon ekranında sizden gelen mesajları cevaplayarak geçirmesinin sağlıklı olmadığının kabulü büyük önem taşır. İki tarafın müsaitlik dilimlerinin birebir çakışması böylesine hızlı ve komplike şekilde dönen bir dünyada pek de mümkün görünmüyor. Müsait olduğu ve bunu arzu ettiği anda size zaten dönüş sağlayacaktır.

pexels

Mesaj yordamıyla kavgadan kaçının


İçinde bulunduğunuz duygu durumu her ne ise bunu ifade edebilmenin en verimli yolunun mesaj olmadığını görebilmelisiniz. Bağırmak istiyorsanız o bunu bilmeyecek. Öfkeden alnınız kırıştıysa o bunu görmeyecek. Yaşadığınız hiçbir duygu tam anlamıyla karşı tarafa geçmeyecek. Yazılı olarak birbirinizi incittiğinizle kalmanız çok olası. Sarf ettiğiniz bütün cümlelerin sohbetteki kalıcılığı ve geriye dönüp bakıldığında tekrar sinirleri bozması da cabası.

Sonuca bağlayamadığınız tartışmayı uzatmayın


Birçok alanda uzlaşmayı kolaylaştıran teknoloji, çiftler arasındaki nereye gideceği asla kestirilemeyen tartışmalarda uzlaşmak şöyle dursun, işleri daha karmaşık hale bile getirebilir. Çözemiyorsanız, bu problemi çözebileceğimiz şartlar altında tekrar ele almayı teklif etmelisiniz. O ana kadar da malum konu üzerinden münakaşaya yeniden girişmeye çalışmamalısınız. 

pexels

Alıkoymayın, kısıtlamaya çalışmayın


Yakın mesafe ilişkilerinde de geçerli olan bu tavsiye, uzak mesafe ilişkileri için çok daha durum kurtarıcıdır. Karşı tarafın sizden uzakta, henüz tanımadığınız bir sosyal çevresi bulunabilir. Uzakta yaşadığınız için arkadaş edinmeyi bırakmasını, dışarı çıkmaktan, eğlenmeye gitmekten feragat etmesini beklemek tam olarak korktuğunuz sonuçları doğurabilir. Farklı eğilimleri olmadığı sürece hiç kimse sıkboğaz edilmekten, hareketlerine karar verilmesinden ve kısıtlanmaktan haz duymaz. Bu, uzun vadede çiftleri uzaklaştırıcı ve soğutucu bir eylemdir. Karşı tarafın birey olduğunu, gerçekleştirmek istediği herhangi bir eylemin sonuçlarının da onu bağlayacağını kabul edebilmek şart. Kafanızdaki kötü senaryo her ne ise, sırf onu duygusal şiddet yoluyla bir şeylerden yoksun bıraktığınız için gerçekleşmekten geri durmayacaktır, inanın buna. Kuşun kanatlarını kırıp kafese attığınızda köpeğe dönüşmez. Bu, çatlak bir boruyu koli bandıyla sarmaktan farksızdır. İlişkiniz eninde sonunda bazen tam da beklediğiniz yerlerden bazen de hiç beklemediğini yerlerden su sızdırmaya başlar. Sonunda iki taraf da o borudan sızan bir kaşık suda boğuluverir. 

Tetikte olmayın


Mesajların yarattığı etkiden zaten bahsettik. Tatlı emojilerin dahi kurtaramadığı yanlış anlaşılmalar yaşanabilir. Savaş baltalarınızı gömdüğünüz yerden çıkarmadan evvel karşı tarafı mümkünse doğrudan arayıp “ne demek istedin tam olarak?” sorusunu sormaktan çekinmeyin. Mesaj dilini sürekli olarak yanlış anlama ya da yanlış ifade etme eğiliminde iseniz sesli aramalar sizin için daha kolay bir iletişim kurma şekli olabilir.

pexels

Aradaki mesafe için karşı tarafı suçlamayın


Mesafe araya herhangi bir nedenle girmiş olabilir. Ancak karşı tarafın uzağa gitmek zorunda kaldığı hallerde, duyduğunuz özlemin de rehavetine kapılarak bu mesafe için karşı tarafı doğrudan suçlamaktan ya da suçlu hissettirmeye çalışmaktan vazgeçmek hayrınıza olacaktır. “Gitmeseydin böyle olmazdı” gibi bir cümle, ilişkinizi muhtemelen daha iyi bir noktaya taşımaz.

Uzaktayken özlemin, yakındayken hasret gidermenin tadını çıkarın


Mesafenin her zaman yıkıcı bir etkisi olduğunu söylemek yanlış olur.  Bazı ilişki dinamiklerinde ayakta tutucu unsur olması bile mümkün. Hatta bazı aşklar hasretten, kavuşma hayallerinden beslenir. Buluşulduğunda da tüm olumlu duygular coşkun bir ırmağa dönüşür ve bir sonraki vuslata kadar tutunulacak güzel anılar bırakır. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?