pexels
WELLNESS

Üretmenin Merkezi: Sakral Çakra

31 Ara 2021

Üreme, üretkenlik ve yaratıcılık gibi çok önemli konuları temsil eden sakral çakrada tıkanıklık olması, yaşamdan zevk almanızı engeller. Eğer hayattan eskisi kadar tat alamadığınızı hissediyorsanız, sakral çakrada enerji çalışmaları yapabilirsiniz.

1 Bardak
Swadhisthana / Sakral çakra
 
Taç çakra, üçüncü göz çakrası, boğaz çakrası, kalp çakrası ve karın çakrasından sonra sıra sakral çakrada. Göbeğin biraz altında, kasıklara yakın bir bölgede yer alan sakral çakranın rengi turuncudur. Karaciğer, bağırsaklar, böbrekler ve mesane organlarına bağlıdır. Cinsel salgı bezlerini etkiler, haliyle cinsellikle doğrudan bağlantılıdır. Elementi ise sudur. 

kik
Sakral çakra dengeli çalışmadığında

Kişinin haz alımı azalır. Sakral çakra direkt üreme ile ilişkili bir çakra olduğu için insanın üretkenliği de azalır. Yaratıcı olması gereken konularda sorun yaşamaya başlar. Duyguları ifade etmede güçlük, cinsellikten çekinmek ve utanmak, hayatını diğerlerine göre yaşamak, mantıklı kararlar almakta zorlanmak, hayattan haz alamamak, değişiklikten korkmak ve kıskançlığın artması gibi problemlerle karşılaşılabilir. Öte yandan kişi sık sık idrar yolları enfeksiyonu, bel ağrısı ve cinsel isteksizlik yaşayabilir. 

Uzun süreli üzüntüler, stres ve cinsellikten korkmak veya cinselliği kötü bir şey olarak yorumlamak sakral çakrayı bloke edebilir. Sakral çakra en kolay kapanan ve üzüntüden en çok etkilenen çakralardan biridir. 

Sakral çakra nasıl açılır?
 
Sakral çakrayı açmanın birkaç yolu vardır. Bunlardan biri, reiki eğitimine sahip olmasanız bile, akşamları uyurken ellerinizi göbek deliğinin biraz altına koyarak sakral bölgeye gece boyu ısı vermektir. Eğer bu hareket uykuya dalmanızı kolaylaştırıyor veya kaliteli bir uyku almanızı sağlıyorsa, sakral çakrada ciddi bir tıkanıklık oluşmuş demektir ve siz bu sayede onu açıyor olabilirsiniz. 

Sakral çakrayı aktive edecek yoga pozları
 
Diğer tüm çakralarda olduğu gibi bu çakrayı da bazı yoga pozları ile aktive etmek mümkündür. Sakral çakra enerjisini dengeli bir hale getirecek yoga pozlarından biri, “Eka Pada Rajakapotasana”, yani “Güvercin” pozudur.

pexels
Poza girmek için öncelikle aşağı bakan köpeğe gelin. Sağ bacağınızı havaya kaldırın. Daha sonra sağ dizinizi kırarak gövdenizin önüne doğru görseldeki gibi alın. Pozda yaklaşık olarak 3 dakika kadar kalabilirsiniz.

Poz boyunca avuç içleriniz yerde olabilir, fakat eğer rahatsanız öne doğru da yatabilirsiniz. Sağ tarafta 3 dakika kaldıktan sonra tekrar aşağı bakan köpeğe gelerek pozu bu sefer de sol bacakla tekrar etmeli ve vücudun iki tarafını dengelemelisiniz. 
Sakral çakrayı aromaterapi yöntemi ile açmak 
 
Meditasyon yaparken sakral çakrayı aktive etmeyi kolaylaştırmak için aromaterapi yağlarından faydalanabilirsiniz. Turunç yağları ve sandal ağacı yağından daha önce bahsetmiştik. Bu yağlar, sakral çakrayı açmanıza yardımcı olacaktır. Meditasyon yapmadan önce avuç içlerinize sürebileceğiniz gibi yatmadan önce de bu yağlarla kasık bölgenize masaj yapabilirsiniz. 
 
Eğer meditasyon yapıyorsanız, bağdaş kurun ve turuncu bir ışığın kasık bölgenizde sarmal hareketlerle döndüğünü hayal edin. Parlak turuncu ışık tüm canlılığını koruyarak hiç takılmadan dönmeye devam edene kadar bunu imajine etmeye devam edin.

pexels
Sakral çakra olumlamaları
 
Sakral çakrayı açmanın bir diğer yolu da meditasyonunuza katabileceğiniz olumlamalardır. Bu cümleleri turuncu ışık meditasyonunu yaparken, güne başlarken veya günü bitirirken içinizden tekrarlayabilirsiniz. 
 
Tutkuluyum
Bedenime değer veriyorum ve saygı duyuyorum
Yaşamdan zevk alıyorum
Cinselliğimden zevk alıyorum
Yakınlığa açığım
Duygularımı dinliyorum
İletişime açığım
Keyifli deneyimler yaşamak istiyorum 
 
Bunları bu şekilde veya size uygun bir şekilde bir süre içinizden söyleyebilirsiniz. Olumlamaları tekrarlayarak içselleştirmek de sakral çakrayı aktive etmenin yollarından biridir. 
 
Daha önce de belirttiğimiz gibi, sakral çakra, en kolay tıkanabilen çakralardan biridir. Aynı zamanda duygusal dünyamızı, üretkenliğimizi, ürememizi, yaratıcılığımızı ve hayattan zevk alma oranımızı etkilediği için en önemli çakralardan biridir. Eğer bu bölgede bir hastalıktan mustaripseniz veya dengede çalışmadığında ortaya çıkabilecek sıkıntılardan bir ya da birkaçının sizde bulunduğunu düşünüyorsanız, sakral çakrayı aktive etmek için yukarıda bahsettiğimiz enerji çalışmalarından size uygun olanını yapabilirsiniz. 
 
Şimdiden şifa olsun. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?