GLOBAL NEWS

Twitter'a Güvenlik Modu Geliyor

Twitter, büyük sorunlar haline gelen kötüye kullanım ve trollemeyi ortadan kaldırmaya yardımcı olacağını umduğu bir özelliği kullanıma sunuyor. Güvenlik modu olarak kullanılacak özellik, nefret dolu sözler kullanan ve diğer kullanıcıları “yorumla bombalayan” hesapları belirleyerek yedi gün boyunca engelliyor. Bu özellik, etkinleştirildiğinde otomatik olarak çalışıyor ve kullanıcıların istenmeyen tweet'lerle uğraşma yükünü ortadan kaldırıyor. Başlangıçta küçük bir kullanıcı grubu üzerinde test edilecek özellik nefret söylemini ve nefret suçlarını bir nebze de olsa azaltacağı düşünülüyor.

Yayın Tarihi :02 Eyl 2021
Süre :1.5 Bardak
Twitter'ın en yeni özelliği, platformda tacize maruz kalan herkes için uzun zamandır beklenen bir rahatlama sağlayacak gibi görünüyor. Yeni özellik, hesaplar ile Twitter'ın en çok tartışılan tarafı olan nefret dolu mesajlar arasında geçici bir savunma hattı oluşturarak "güvenlik modu" adlı bir özellik sunuyor. Mod, yedi gün süren olası kötüye kullanımı filtreleyen ve algoritmik bir tarama süreci başlatan bir sisteme işaret ediyor. Her kullanıcı kendi ayarlar menüsünden etkinleştirebiliyor.

Yakın takipçileri dahil etmiyor


Güvenlik modu hangi tweetlerin eleneceğine karar verirken Twitter'ın algoritmik yaklaşımını kullanıyor. Geliştirilen bu algoritma sistemi bir tweet'in içeriğine bakıyor ve tweetlerin nefret dili veya tekrarlayan ve karşılıksız bahsetmeler olup olmadığını anlıyor. Ek olarak etkileşime giren hesaplar arasındaki ilişkiyi de değerlendiriyor. Twitter özellikle takip edilen veya düzenli olarak tweetleşilen hesapların güvenli moda tabi olmayacağının altını çiziyor. Geliştirilen algoritmik sistem ile kimlerle ve ne kadar etkileşime girildiği ortaya çıktığı için “yakın kullanıcılar” bu özelliğin dışında kalıyor.

Twitter, bu yeni özelliği hayata geçirirken psikoloji alanındaki profesyonellerle, çevrimiçi güvenlik ve insan hakları uzmanlarıyla konuştuğunu vurguluyor. Twitter'ın danıştığı uzmanlar bu özellikten yararlanabilecek hesapları aday göstererek ilk test grubuna katkıda bulunuyor. Ek olarak yeni özelliğin test edilme sürecinde nefret söylemine şiddetli şekilde maruz kalan kadın gazetecilere ve marjinal topluluklara odaklanılması da ihtimal dahilinde. Twitter, test grubunun kriterlerini karşılayan hesaplara, yani genellikle nefret mesajları alan hesaplara ulaşmaya başlayacağını belirtiyor.

"Etkileşim sağlığını iyileştiriyoruz"


Twitter yetkililerinden Katy Minshall getirilecek yeni özelliğin, Twitter kullanıcılarının güvenlikleri üzerinde daha fazla kontrol sağlama konusunda adımlar atma şansını verdiğini belirtiyor. Daha fazla güvenlik için çalışacaklarına vurgu yapan Minshall her zaman daha fazlasını yapabilme imkanına sahip olduklarının altını çiziyor ve yeni özelliği "Twitter'daki rahatsız edici etkileşimleri otomatik olarak azaltmanıza olanak tanıyan ve herkese açık konuşmaların sağlığını iyileştiren bir özellik olan Güvenlik Modu'nu sunuyoruz." şeklinde tanıtıyor.

Yakın zamanda Finlandiya hükümeti adına “Nefrete Karşı Gerçekler” tarafından yapılan nefret söylemi üzerine bir araştırma, nefret söylemi söz konusu olduğunda Twitter'ın "teknoloji devlerinin en kötüsü" olduğunu buluyor. Bu açıdan uzmanlar yeni özelliğin geliştirilmesini nefret söylemini azaltmak adına yapıcı buluyor ve özellikle dijital güvenlik meselelerinin daha hararetli tartışıldığı bugünlerde böylesi bir özelliğin insanlara nefes aldırabileceğini belirtiyor.

Dijital güvenlik araştırmaları yapan Dr. Mari-Sanna Paukkeri'ye göre insanlar tarafından eğitilmiş yapay zeka sistemlerini kullanmak Twitter gibi platformlardaki “kötü etkileşim”i azaltabiliyor. Kötü şeyler söylemenin pek çok farklı yolu olduğunu vurgulayan Dr. Paukkeri, bunları tespit edebilecek araçlar yapmanın en doğru yöntem olduğunu belirtiyor ve ekliyor “Ancak elbette pek çok sosyal ağın güvendiği bir teknik olan belirli kelimeleri veya cümleleri basitçe vurgulamak yeterli değil, daha fazlası geliştirilmeli.”

Ne olmuştu?

Güvenlik modu ilk olarak bu yılın başlarında, etiketlenmiş tweet serileri üzerinden gündeme gelmişti. Yapılan açıklamada, yalnızca kullanıcılar istediği taktirde etiketlenebilecekleri bir teknolojiden bahsedilmiş ve kötüye kullanım önleme özelliklerini geliştirmek üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu. Bu açıklamada ima edilen bir diğer mesele de yakın zamanda hayata geçecek olan güvenlik moduydu.
Yukarı Kaydır