GLOBAL NEWS

Türkiye’nin İkinci Unicorn’u Getir, İtalya’da!

04 Eki 2021

Türkiye’nin en başarılı start-up’larından biri olan Getir, geçtiğimiz senelerde aldığı büyük yatırımları yurt dışı pazarına açılmada kullanmayı seçmiş ve böylece Ocak 2021’de Türkiye’nin ardından Londra’da da hizmet vermeye başlamıştı. 2015 yılında Nazım Salur tarafından kurulan şirket, öyle bir hızla büyümeyi başardı ki Türkiye’nin ikinci unicorn’u oldu ve şimdi de İtalya’nın Milano şehrinde hizmet vermeye başladı. Bu adımla birlikte dünyanın tam yedi farklı ülkesinde müşterilerinin siparişlerini teslim etmeye başlayan Getir’in yıl sonuna kadarki hedefi ise ABD pazarına girmek.

1.5 Bardak

Kısa sürede büyümeyi başarıp değeri 1 milyar doları aşan şirketler unicorn olarak adlandırılıyorlar. Geçtiğimiz yıl ABD’li mobil oyun devi Zynga tarafından 1,8 milyar dolara satın alınan Peak Games, Türkiye’nin ilk unicorn’u olmuştu. Şimdi ise dünya devi bir marka olma yolunda ilerleyen Getir bu unvanı almaya hak kazandı. Nazım Salur’un kurucusu olduğu şirket, hızla büyümeyi başararak son bir yılda değerini 7,5 milyar doların üzerine çıkarmış oldu. Market ihtiyaçlarının online olarak sipariş edilebilmesini ve 15-20 dakika gibi oldukça kısa sürelerde müşterilerine ulaştırılmasını sağlayan Getir, çalışma prensibiyle dünyada bir ilki Türkiye’de gerçekleştirmiş oldu. Şirketin oldukça kısa bir sürede bu denli büyük başarılar elde etmiş olması ise pek de şaşırtıcı değil diyebiliriz. Çünkü Nazım Salur, hayatlarımızı fazlasıyla kolaylaştıran birkaç farklı büyük girişimin de arkasındaki isim.

Bir dönem ABD’de de yaşamış olan Salur’un hem ülkemizde hem de ABD’de birçok farklı girişimi bulunuyor. Bu girişimleri arasında Getir’in dışında en çok dikkat çekeninin ise BiTaksi olduğunu söyleyebiliriz. 2013 yılında ilk adımını attığı BiTaksi, aynı zamanda Salur’un teknoloji alanındaki ilk girişimi de oluyor. Bir tıkla müşterilerine taksi hizmeti sunan bu girişimi, kısa sürede büyük bir başarı elde edince Salur: "Girişimci herkesin şikâyet ettiği bir durumdan iş fikri çıkaran kişidir" diyerek çalışmalarına başlıyor ve 2015 yılında da BiTaksi’nin ardından teknoloji alanındaki ikinci girişimi olan Getir’i hayata geçiriyor. “Eğer insanlara 3 dakikada taksi gönderebiliyorsak, diğer ihtiyaç ürünlerini de 10 dakikada götüremez miyiz?” sorusundan yola çıktığını söyleyen Salur, bu düşünceyle belki de en büyük girişiminin adımlarını atmış oluyor. 

Peki, Getir nasıl yurt dışına açıldı?
Salur, şirketi kurdukları ilk günden beri global bir marka olma hedefi içinde olduklarını bu yüzden de attıkları her adımla daha da fazla büyümeyi amaçladıklarını söylüyor. Türkiye’de başarılı girişimlerin genellikle yabancı şirketler tarafından satın alındıklarına dikkat çeken Salur, Getir’in bu şirketlerin aksine yurt dışına açılanlardan biri olmasını hedeflediğini söylüyor. Kullandıkları hizmet altyapısının yeterli ve gelişmiş olduğuna dikkat çeken Salur, açıldıkları ülkelerde yalnızca yerel bazı küçük çaplı değişimlerle hizmetlerini hayata geçirebildiklerine de dikkat çekiyor. Geçtiğimiz ocak ayında ilk kez yurt dışına açılan ve Londra’da hizmete başlayan Getir, bu tarihten sonra Hollanda, Almanya, Fransa ve İspanya’yı da hizmet verdiği ülkeler listesine eklemişti. Şimdi İtalya’yı da programına dahil eden firma, Milano’dan sonra İtalya’nın diğer büyük kentlerinin de listelerinde olduğuna dikkat çekti. Tabii şirketin büyüme planları yalnızca İtalya’nın diğer şehirleri ile de sınırlı değil. Kısa bir süre içerisinde Portekiz’i de hizmet verdikleri ülkeler listesine eklemeyi planladıklarını söyleyen Salur, yıl sonuna kadarki hedeflerinin ise ABD pazarına adım atmak olduğuna dikkat çekti. 

Kuruluşunun ardından geçen altı yıl gibi kısa bir sürede bu denli hızlı bir büyüme gerçekleştiren Getir, eğer Portekiz ve ABD’yi de hizmet verdiği ülkeler listesine ekleyebilirse dünya çapında tam dokuz ülkede hizmet vermeyi başaran bir start-up haline gelecek. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?