Türkiye’deki En İyi Şarap Bağları Destinasyonları
pinterest
SEYAHAT

Türkiye’deki En İyi Şarap Bağları Destinasyonları

Deniz, kum, güneş temalı tatillere artık yavaştan veda ederken boş birkaç gününüzü kafa dağıtmak için değerlendirmek istiyorsanız, “şarap turizmi” ile tanışabilirsiniz. Birbirinden özel şarapları hem yerinde tadımlayıp hem de bu süre içinde şarap bağlarıyla iç içe huzurlu vakit geçirebilirsiniz. Türkiye, coğrafi konumu olarak da şarapçılığa oldukça elverişli bir yapıya sahipken dünyada da şarap üretiminde üst sıralarda yer almakta. Her ne kadar çok fazla bilinmese de ülkemizde şarap turizminde önemli bir yere sahip ve Anadolu toprakları ise şarapçılık konusunda binlerce yıllık bir kültüre ev sahipliği yapıyor. Klasik kaçamak tatillerinin dışına çıkıp leziz bir deneyim yaşamak istiyorsanız gelin şarap turizminin en iyi destinasyonlarına bakalım!

Editör :İrem Özgün
Yayın Tarihi :28 Eki 2021
Süre :2 Bardak

pinterest
Akıllara İlk Gelen: Bozcaada

Şarap kültürünün çok eski yıllara kadar dayandığı bir yer olan Bozcaada, sadece şarap bağlarıyla değil, muazzam dokusuyla da beğenileri kazanıyor. Çanakkale’ye bağlı bu ada, Çanakkale Boğazı’nın çıkışında olması sayesinde aldığı bol rüzgarlarla beraber sahip olduğu baskın Akdeniz iklimi de eklenince adadaki nem oranı düşmüş oluyor. Bu da bölgede iyi üzümün yetişmesini sağlıyor. Bozcaada’da bağcılık işi neredeyse 3000 yıl öncesine kadar dayanıyor. Hatta M.Ö 5. yüzyılda kullanılan Tenedos sikkelerinin üstünde sırf bu yüzden üzüm salkımlarının yer aldığı bilinmekte. Kimyasal ilaç kullanımının da oldukça az olduğu belirtilen Bozcaada, bundan dolayı organik bağcılığın da geliştiği bir yer oluyor. Sauvignon Blanc, Papazkarası ve Karasakız ise bölgeye has olan birkaç üzümden sadece birkaçı olmakta.

martha stewart
Anadolu’nun Önde Gelenleri: Elazığ, Kapadokya, Ankara

Elazığ’ın ülkemizdeki en önemli şarap bağlarına ve en iyi üzümlerine ev sahipliği yapıyor olduğunu pek fazla kişinin bilmediği gibi, bunu öğrenenler genelde bir miktar da şaşırıyorlar. Ülkemizde çokça tüketilen ve büyük beğeniler kazanan Boğazkere ile Öküzgözü şaraplarının Elazığ’dan olduklarını biliyor muydunuz? Alpagut Bağları’ndan gelen Boğazkere 120 dönüme, Öküzgözü ise 100 dönümlük alana sahip olmakta. Elazığ merkezde bulunan ve rahatlıkla ulaşabileceğiniz Kayra’nın şaraphanesi ise yine bu gezinizde görmeniz gereken duraklardan biri oluyor.

tumblr
Hepimizin sonbahar ve kış turizmi ile bildiği ve Peri Bacaları ile öne çıkan Kapadokya, şarap bağları ve fabrikaları söz konusu olduğunda da oldukça dikkat çekmekte. Ürgüp’teki üzüm bağlarından üretilen Kapadokya şarapları çok ünlü olmakla beraber ev yapımı şarapları tatmak için harika bir destinasyon seçeneği oluyor. Kendinizi Kapadokya’nın büyüleyici manzarasına bırakırken ev yapımı özel şarapları tadımlamanın inanılmaz keyifli olacağından emin olabilirsiniz.

Ülkemizin kırmızı şarap konusunda belki de en büyük stoğuna ev sahipliği yapan Kalecik Karası, Ankara’da yetişen yerel üzümlerle yapılmakta. Hatta Ankara’da yapılan kazı çalışmaları sonucu bölgede Frigyalılardan kalma pişmiş topraktan yapılmış şarap kapları bulunmuş durumda. Ankara’da milattan öncelere kadar dayanan bu şarap kültürü, içinde Frigyalılar, Persler, Romalılar gibi birçok kültürü de barındırıyor.

unsplash
En Popüleri: Şirince Köyü

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan bu köy, doğal yapısıyla öne çıkarken şaraplarının ünü herkes tarafından bilinmekte. Meyveli şaraplarıyla öne çıkan Şirince, özellikle de daha aromalı şarap tercih edenler için harika bir şarap turizmi noktası oluyor. Tarihi köy evleriyle dolu bu eşsiz coğrafyanın yerel şaraplarını tadımlamanın hazzının bir başka olacağından emin olabilirsiniz. Yaban mersini, ahududu, mürdüm eriği gibi meyveli seçenekleriyle öne çıkarken ananas ve kavun seçeneklerinin de olması ise hem şaşırtıcı olurken hem de lezzette kararsız bırakabilir. Chardonnay, Şiraz, Merlot, Foça Karası, Cabernet Sauvignon ve Carignan ise bölgeye özel üzümlerden sayabileceğimiz sadece birkaçı arasında yer alıyor.
Yukarı Kaydır