Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pexels
BUSINESS

Türkiye’de Kadın Öncülüğünde Girişimler

05 Ara 2021

Gün geçtikçe Türkiye’deki kadın girişimcilerin sayısı da artıyor. Kadınların öncülük ettiği girişimler eğitimden teknolojiye, tasarımdan bilime oldukçu çeşitli alanlara yayılıyor. Kadınlar, farklı alanlarda yarattıkları girişimler sayesinde birçok probleme de çözüm üretiyorlar. Bu girişimlerin iş modellerine, çalışma alanlarına ve yapılan araştırmalara bakıldığında, kadın girişimcilerin anlam ve etki odağında hareket ettiği kolaylıkla görülebiliyor. Çoğu girişimin kurulmasına öncülük eden fikirler genellikle kişisel veya toplumsal bir ihtiyaçtan doğuyor ve böylelikle anlamlı bir etki yaratıyor.

2019 yılında Kagider desteğiyle yapılan “Türkiye Kadın Girişimcilik Endeksi Çalışması”na göre, Türkiye’deki kadın girişimcilerin oranı %8.8. Katılımcılar “kadın girişimci” olmayı; güç, cesaret, bağımsızlık, özgürlük sıfatlarıyla tanımlıyor. Büyük şehirlerdeki katılımcılar girişimciliği daha çok “cesaret” ile özdeşleştirirken diğer illerden katılımcılar ise “güçlü olmak” ile tanımlıyor. Birçoğunun girişimcilik hikayesi “ihtiyaç” ve “fırsat”lardan doğuyor. Yine aynı yıl British Council desteğiyle yürütülen “Türkiye'de Sosyal Girişimlerin Durumu” araştırmasına göre ise Türkiye’deki sosyal girişimlerin çoğuna kadınlar liderlik ediyor. Ankete katılan sosyal girişimlerin liderlerinin ya da yöneticilerinin %55’ini kadınlar oluşturuyor. 

Gelin, Türkiye’de kadınların öncülüğünde kurulmuş bu bazı girişimleri inceleyim. 

Bilim Virüsü  

Bilim Virüsü sosyal girişimi, her gencin nitelikli eğitim ve fırsata erişmesi için 2017 yılında Şule Yücebıyık öncülüğünde bir grup gönüllü tarafından kuruluyor. Eğitimciler, iş ve bilim insanlarından oluşan ekip, çocuk ve gençlere bilim tutkusu ve 21’inci yüzyıl becerileri kazandırmak için çalışıyor. Şule Yücebıyık Bilim Virüsü ile, sosyal girişimcilik alanındaki önemli kuruluşlardan Euclid Network’ün belirlediği “Avrupa’nın En İyi 100 Kadın Sosyal Girişimcisi” arasında yer alıyor. 


Wellbees 

Bir kurumsal wellbeing platfromu olan Wellbees, Melis Abacıoğlu ve Seçil Gürcüoğlu Mercan tarafından kuruluyor. İnsan kaynaklarına yönelik dijital bir platform olan Wellbees, sunduğu bütünleşik program ile çalışanların potansiyelini açığa çıkarmayı ve iş-yaşam dengesini sağlamayı amaçlıyor. Program sayesinde kurumlar için özelleştirilmiş; uzman destekleri, yarışmalar, içerikler, seminerler ve etkinliklere erişmek mümkün. 

Twin 

Uluslararası bir eğitim teknolojileri girişimi olan Twin, uzun yıllar YGA'nın (Young Guru Academy) başkanlığını yapmış Asude Altıntaş Güray öncülüğünde kuruluyor. 2017 yılında hayata geçen uygulama eğitimde fırsat eşitliği yaratarak; çocukların merak duygusunu beslemeyi, çocuklara bilimin kolay ve eğlenceli olduğunu göstermeyi amaçlıyor. Twin setleri; Harvard, MIT üniversitelerinden profesörlerin ve nobel ödüllü Prof. Aziz Sancar’ın danışmanlığında, YGA mezunu mühendis ve tasarımcılar tarafından geliştiriliyor. Bu setler “Bilim Seferberliği” projesi sayesinde köy okullarına da gönderiliyor.

Joon

Bir tasarım ve kapasite geliştirme platformu olan Joon, Duygu Vatan öncülüğünde kuruluyor. Tasarım becerileri olan fakat geçim mücadelesi veren; zanaatkarlar, mülteciler, kadınlar, engellilerin tasarım kapasitelerini geliştirerek sosyal ve ekonomik olarak güçlenmeleri için çalışıyorlar. Joon’un websiteside tamamı adil üretilmiş aksesuarlardan kırtasiye ürünlerine, ev ve yaşam eşyalarından evcil hayvan oyuncaklarına kadar birçok tasarım ürüne erişmek mümkün. Bununla birlikte kurumsal sipariş verebilir çeşitli program ve eğitimlerine de katılabilirsiniz. 

Patika.dev

Bugün Türkiye’nin önemli yazılımcı topluluklarından olan Kodluyoruz ekibi tarafından kurulan Patika’nın kurucu ortaklarından biri de Gülcan Yayla. Patika, teknoloji alanında eğitim ve işe dair sorunları çözmeyi amaçlıyor. Bu amacını da Türkiye’deki yazılımcılar için anlamlı eğitim ve iş fırsatları sağlayarak gerçekleştiriyor. Burada sektörün aradığı becerileri kazandıran eğitimlerden uygulamalı öğrenmeye, teknoloji şirketleri ile tanışmaktan doğru işe yerleşmeye kadar çeşitli imkanlara erişmek mümkün. 

Givin

Başak Sucuka tarafından kurulan Givin, STK’ları destekleyen bir alışveriş platformu. Burada yapılan alışveriş ödemelerinin tamamı sivil toplum kuruluşlarına ve Givin platformunun sürdürülebilirliğine yatırılıyor. Markalar, ünlü isimler ve bağımsız destekçiler tarafından geliri bağışlanmak üzere verilen ürün ve hizmetleri satın aldığınızda, belirtilen amaca da destek oluyorsunuz. Givin’in desteklediği STK ve projeleri buradan inceleyebilirsiniz. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?