Unsplash
SEYAHAT

Tasarımlarıyla İlgi Çeken 4 Mimari Yapı

07 Oca 2022

Bir ülkeye gitmeden, bir kültürü anlamadan önce incelediğimiz ilk detaylardan biri o ülkenin tarihi ve mimarileri oluyor. Dünyanın her bölgesinde unutulmaz mimari yapılar yer alıyor. Belki de bir listeye sığdıramayacağımız kadar fazla ikonik mimari yapı arasından ilgi çekici detaylara sahip 4 yapıyı sizler için mercek altına alıyoruz.

2 Bardak

Pexels
Burj Khalifa, Dubai

Burj Khalifa, Dubai’de bulunan ve yapılmaya başlandığı günden beri popülerliğini koruyan bir yapı. Bu popülerliğe sahip olmasının ise birkaç farklı sebebi var. Bunlardan ilki, binanın dünyanın en yüksek binası olması. Burj Khalifa, 823 metre yükseklik ile dünyanın en yüksek binası olarak biliniyor. 160 kata sahip bu binanın içerisinde yüzlerce konut ve ofis yer alıyor. Aynı zamanda ziyaretçileri için restoran gibi sosyal alanları da içerisinde bulunduran bu yapının en üst katı da ziyaret edilebiliyor. Oldukça büyük bir alana inşa edilen bu binanın bir diğer öne çıkan özelliği ise 2004 yılında inşaatına başlanıp 2010 yılında bitirilmiş olması.

Pexels
Pantheon, Roma

Mimarisiyle ünlü bir diğer yapı ise Pantheon. Roma’da bulunan Pantheon, seyahat listelerinin de başında geliyor. Uzun bir tarihe sahip olan bu yapı hala varlığını sürdürüyor ve ziyaretçi kabul ediyor. Pantheon ile ilgili bilinen en önemli özellik ise iki kez inşa edilmiş olması. İlk olarak milattan önce inşa edilen ve milattan sonra yıkılmış olan yapı hakkında bilinen bir diğer detay ise günümüzdeki halini ikinci kez inşa edildikten sonra almış olması. Dış mimarisiyle etkileyici bir özelliğe sahip olan bu yapının iç mimarisinde de önemli detaylar bulunuyor. Bu detaylardan biri olarak kilisenin kubbesi öne çıkıyor. Pantheon ile ilgili bilinen en önemli detaylardan biri, kubbesinin dünyanın en büyük kubbeleri arasında yer alıyor olması. 

Pexels
Sidney Opera Binası, Sidney 

Görüntüsüyle hafızalarda yer edinen bir diğer yapı ise Sidney Opera Binası. Bu opera binasının tasarımı ilgi çekici bir geçmişe sahip. Avustralya’da yapılan bir yarışma ile opera binası için tasarımlar belirlenecekti. Jørn Uzon, yaptığı tasarım ile bu yarışmayı kazandı. 1973 yılında inşası bitirilen Sidney Opera Binası, bugün UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Ancak yapının ilginç detayları bu kadar değil. Sidney Opera Binası’nın yapımının 14 yıl sürdüğü biliniyor. Bina akıllarda yer edinen bir dış görünüme sahip olarak ikonik yapılar arasında yer alıyor.

Unsplash
Casa Mila, Barselona 

La Pedrara olarak da bilinen Casa Mila binası, Barselona’nın en ünlü caddelerinden biri olan Passeig de Gracia’da yer alıyor. Mimari olarak her bir detayında ilgi çekici teknik detaylara sahip olan bu binanın içerisi de özel bir tasarıma sahip. Mimar Antoni Gaudi tarafından Roser Segimon ve Pera Mila çifti için tasarlanan binanın çatı katı da mimar Antoni Gaudi çalışmalarının sergilendiği Gaudi Müzesi olarak faaliyet gösteriyor. Ayrıca yapının içerisinde 32 balkon, iki avlu ve 16 daire bulunuyor. Binanın her noktasında özel olarak düşünülmüş mimari teknikler kullanılırken sanatsal ögeler de atlanmamış. İnşa edildiği dönemde sıra dışı bir tasarım olarak yapılan bu bina hala ilgi gören yapılar arasında yer alıyor. 
Dünya üzerinde ilgi çekici detaylarıyla öne çıkan daha birçok yapı bulunuyor. Öyle ki, bu yapılardan birçoğu seyahat listelerinin başında yer alıyor. Ülkemizde de bu yapılar arasında sayılabilecek birçok örnek yer alıyor. Peki, sizce dünya üzerindeki en ilgi çekici yapılar hangileri? Sizin de mimarisinden etkilendiğiniz yapılar bulunuyor mu?

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?