GLOBAL NEWS

Tarihte Bir İlk: ABD’li Kadın Şairin Resmi Madeni Paraya Basıldı!

12 Oca 2022

ABD, tarihinde bir ilke daha imza attı ve Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olan insan hakları aktivisti ve Şair Maya Angelou‘nun resmini, 25 cent’lik madeni paralara basarak tarihe geçti.

1 Bardak

ABD hazine bakanlığının ön gördüğü bir proje kapsamında gerçekleşecek olan yeni düzenleme tüm dünya çapında oldukça ses getirdi. 'American Women Quarters' (Çeyrek Dolarlarda Amerikalı Kadınlar) projesi dahilinde 25 cent’lere resmi basılacak olan şair ve aktivist Maya Angelou’nun yanı sıra bir kabile lideri, bir oyuncu ve bir astronotun resimlerini de 25 cent’lerin üzerinde görmek mümkün olacak. 

Barack Obama ve Maya Angelou
4 Nisan 1958 yılında ABD’de dünyaya gelen Maya Angelou, Afroamerikan yazar, şair, dansçı, aktris ve şarkıcıydı. Hayatının nerdeyse yarısını kariyerine adayan Maya Angelou şov, edebiyat ve insan hakları alanlarında ABD tarihindeki hatırı sayılır insanlar arasında yer almaktadır. 28 Mayıs 2014 günü, 86 yaşında hayata gözlerini yuman kadın şair, bir başkanlık yemin töreninde ilk kez şiir okuyan kadın olarak tarihe geçmiştir. 2010 yılında dönemin ABD başkanı Barack Obama tarafından özgürlük madalyası ödülüne layık görülen Angelou, bugün ise herhangi bir paraya resmi basılan ilk siyahi kadın olarak yeniden tarihe geçiyor.
 

Maya Angelou'nun gençliği
Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Janet Yellen, Maya Angelou’nun resminin 25 cent’in üzerine basılması kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. Janet Yellen yaptığı açıklamada “Paralarımızı yeniden her tasarladığımızda ülkemiz hakkında bir şeyler söyleme; değer verdiklerimizi ve toplum olarak nasıl ilerlediğimizi anlatma şansımız var'' ifadelerini kullandı.

Sally Ride/Wilma Mankiller/ Anna May Wong
Basımı hazır olan 25 cent’lerin ön yüzünde ABD’nin ilk başkanı George Washington’un resmi bulunurken arka yüzünde Maya Angelou, bir güneş ve uçan bir kuş figürünün tam önünde kollarını iki yana açmış bir şekilde tasarlandı. Hazine Bakanlığının yaptığı açıklamalara göre bu tasarım, Maya Angelou’nun hem yaşam biçimini hem de şiir tarzını sembolize etmekte. Maya Angelou’nun yanı sıra bu yıl basımı planlanan çeyrek dolarların üzerinde Çin asıllı Amerikalı film yıldızı Anna May Wong, ilk Cherokee lideri ve yerli hakları savunucusu Wilma Mankiller ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk kadın astronotu Sally Ride’ın resimlerinin George Washington ile birlikte madeni paraların üzerinde olması bekleniyor.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?