pexels
WELLNESS

Taç Çakra & Üçüncü Göz Çakrası Nasıl Dengelenir?

29 Kas 2021

Spiritüel bedenimizde, yani fiziksel bedenimizi kaplayan enerji bedenimizde 7 ana enerji merkezi olduğuna inanılıyor. Bu merkezlerdeki enerji akışı duraksadığı veya düzensizleştiği zaman sağlıklı yaşam engellenmiş oluyor. Bu çakralardaki tıkanıklıkları fark etmek ve enerji akışını düzene sokmak ise mümkün.

1 Bardak

küçük ilham kutusu
Fiziksel hastalıkların zihinsel sebeplerini önceki yazımızda birlikte araştırmıştık. Şimdi gelin, 7 ana çakranın ilk 2’si olan taç çakra ve alın (üçüncü göz) çakrasının tıkanma sebeplerine ve akışı açma yollarına bakalım. 

Taç Çakra, Sahasrara

Taç çakra, başımızın üst noktasında bulunur ve mor renklidir. Bizim ruhani dünya ile bağlantı kurduğumuz en üst noktadır, bu yüzden de rengi bilgeliğin rengi olan ultraviyole rengidir. Epifiz bezi ile direkt olarak bağlantılı çalışır. Farkındalığı ve zekayı temsil eder. 

Taç çakra düzenli çalıştığı zaman olumluyu kendinize çekebilir, rahatlıkla sorumluluk alabilir, yaşama bize sonsuz olasılıklar sunduğu için yoğunlukla şükran duyabiliriz. Dini ritüeller bu çakradaki enerji kalanın düzenli çalışmasını sağlar. Bu çakra dengesiz çalıştığında materyalist, yani fazlaca dünyevi duygular ortaya çıkar. Kişiyi yüksek oranda bencil ve otoriter yapabilir. Kişi, hayatına sürekli olarak olumsuzu çeker.

Aynı şekilde taç çakranın düzensiz çalışması halinde, materyalist olmanın tam tersi bir şekilde ‘fazlaca’ ruhani de olunabilir. Kişi gerçek dünyadan kaçma eğilimi gösterir. Bir çakranın normalden az veya çok çalışması, dengeyi bozar. Denge bozulduğunda ise kişi, farklı eksenlere kayabilir. Bu eksen bir konuda 'fazlaca' hissetmek ile 'hiçbir şey' hissetmemek arasında bir nokta olabilir. 

Taç çakrayı yeniden aktive etmek ve düzenli çalıştırmak için, meditasyon yapmak gerekir. Böylelikle kişi hayatına daha sık ‘olumlu’ duygular çekmeye başlar. 

Şimdi rahat bir bağdaş kurun ve sırtınızı duvara dayayın. İsterseniz üzerinize bir battaniye atın. Meditasyon sırasında zihninizin üşüme, ısınma veya farklı dış etkenlere kaymaması için gereken ortamı hazırlayın. 2-3 dakika sadece nefesinize odaklandıktan sonra, başınızın üzerinde beyazdan mora, mordan beyaza dönen bir ışık hayal edin. Bir süre bu imgeyle kalın. Enerjiyi aktive ettikten sonra kendi içinizden şu cümleleri tekrarlayın: 

Evrene güveniyorum.
Olanı anlıyorum.
Hareketlerimle ve düşüncelerimle Tanrı’mı onurlandırıyorum.
Her şeye zarafetle ve nezaketle yaklaşıyorum.
Kendimle barışığım.

Bu cümleleri söyledikten sonra, bir süre yine mor enerjiye odaklanabilir, daha sonra cümleleri tekrarlayabilirsiniz. Siz bu cümleleri içselleştirene kadar meditasyon devam edebilir.

küçük ilham kutusu
Alın Çakrası, (Üçüncü Göz Çakrası), Ajna

Bu çakra gözlerimiz, beynimiz ve alnımızla bağlantılıdır. Sezgileri ve hayal gücünü temsil eder. Görmek ve bakmak arasındaki felsefi farka odaklanır. Herkes bakar, fakat herkes farklı şeyleri görür. Duyularımızla, beynimize gönderdiğimiz sinyallerle, genetik özelliklerimiz ve geçmiş travmalarımızla etrafı herkes birbirinden farklı duyumsar. Bu çakra aynı zamanda üçüncü göz olarak da bilinir. Üçüncü göz, satır aralarını okumak, olandan fazlasını anlamaktır. 

Bu çakra tıkanık olduğu zaman baş ağrıları artar, görme ve duyma organlarında sıkıntı yaşanabilir. Sezgilerine güvenmeyen insanlarda bu çakra genellikle tıkanık olmaya meyillidir. Hipofiz bezi ile direkt olarak bağlantılıdır. Rengi taç çakrasından bir ton daha açık olmak üzere, indigo mavisidir. 

Eğer sezgilerinizi dinlemekte zorlanıyorsanız, meditasyonda üçüncü gözünüze odaklanabilirsiniz. Göz çakrası çalışmak için şimdi yine rahat bir meditasyon oturuşuna geçin. Nefes alıp verirken vücudu gevşetmeye odaklanın.

Dikkatinizi iki gözün arasına getirin. İçeriden iki gözünüzle bu noktaya bakmaya çalışabilirsiniz, bunun için belki de gözlerinizi tam olarak kapatmayabilirsiniz. Bu sırada aklınıza bazı imgeler geliyorsa, o imgeleri incelemeye başlayın. Bu çakra size bir şeyler anlatmak istiyor olabilir. İç sesinizle onu görebildiğinizi söyleyerek, size ne anlatmak istediğini sorabilirsiniz.

Bir süre iki gözününüzün arasında indigo mavi bir ışığın döndüğünü hayal edin. Bu ışık dönerken tıkanıyor mu, rengi azalıyor mu sadece izleyin. Işık, döngüsünü rahatlıkla tamamlamaya başladığında kendi içinizden şu cümleleri tekrar edin:

Hayatımda sezgilerimi kullanıyorum.
Andayım.
Bilmem gerekenleri en derinden biliyorum.
İhtiyacım olan cevapları kendi içimde buluyorum.
Hayatıma geniş bir pencereden bakabiliyorum. 
İç görüm net.


Tüm bu cümleler sizde bir anlam ifade edene kadar içinizden tekrarlayın. Bu meditasyonu sabah kalkınca veya akşam yatmadan, vücudunuzu en rahat dinleyebileceğiniz bir zamanda yaparsanız daha verimli olacaktır. 

İlk iki çakra spiritüel dünya ile olan bağlantımıza oldukça odaklanan çakralardır. Spiritüel dünyadaki geziniz fazla uzun veya fazla kısaysa, bu çakralarla çalışmalısınız. Bu meditasyonları uyguladığınızda, hem zihinsel olarak daha rahat hissedeceksiniz hem de vücudunuz, hormonal olarak bir düzenlemeye gidecek. Enerji bedeni, bedendeki hormon salınımıyla işte bu kadar bağlantılı.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?