BİLİM

Tabuları Yıkmak: Apple Kadın Sağlığı Araştırması

04 May 2021

Teknolojik ürünleri ile dünya çapında bir başarının sahibi olan Apple, gelişmiş teknolojik ürünlerini ve bu alandaki başarısını kadın sağlığı ile ilgili önemli bir araştırmada da kullanıyor. Apple’ın resmî sitesinden 9 Mart tarihinde duyurulan bu çalışma, Harvard T.H. Chan School of Public Health bünyesinde yürütülüyor. Peki, bu çalışma şu an için hangi aşamada ve kadın sağlığına yönelik tabuları nasıl yıkmayı hedefliyor dersiniz? Gelin, Apple ve Harvard T.H. Chan School tarafından konu hakkında yapılan açıklamalara hep birlikte bir göz atalım ve tüm bu soruların ve çok daha fazlasının cevaplarını içeriğimizin detaylarında arayalım.

1 Bardak

Apple Kadın Sağlığı Araştırması
Geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamalara göre, teknoloji alanında dünya devi markalardan biri olan Apple, kadın sağlığıyla ilgili tabuları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek düzeyde önemli bir çalışma içerisinde ve bilimsel gelişmeleri kolaylaştırmak üzere de ciddi bir araştırma yürütüyor. Bu araştırma ile menstrüasyona dair tabuları yıkmayı hedefleyen Apple, araştırmada Research uygulamasını kullanıyor. Harvard T.H. Chan School tarafından yayınlanan ön araştırma güncellemesinde farklı yaş grupları ve ırkların oluşturduğu katılımcıların deneyimlerini ortaya koyuyor. Yayınlanan açıklamada elde edilen ilk analizlerin sonuçlarına değiniliyor ve bu analizlerin yaş, konum ve ırk durumlarına göre değiştiği bilgisi bizlerle paylaşılıyor. Yine bu güncellemede kadınların toplumdaki olumsuz menstrüasyon algısından etkilendiği sonucuna da değiniliyor. 

Araştırmanın Hedefleri
Araştırmaya katılan uzmanların büyük bir çoğunluğu, kadınların menstrüasyon döngülerinin onları kadınların genel sağlık durumları ile ilgili pek çok sonuca ulaştırabileceğini düşünüyor. Tüm bu inanışa karşın bu konudaki araştırmalar ve çalışmalar maalesef ki oldukça az. Öyle ki, Apple ve Harvard T.H. Chan School of Public Health tarafından şu an sürdürülmekte olan bu araştırma çalışması büyük bir ilgi görmekte. Tabii bu ilgi oldukça önemli, çünkü bu ilgi sayesinde artan katılımcılardan elde edilen veriler göz önünde bulundurularak geniş ölçekli bir araştırmanın ortaya çıkması bekleniyor. 

Bu araştırma ile birlikte kadınların çeşitli sağlık sorunlarıyla menstruasyon döngülerinin arasında herhangi bir bağlantı olup olmadığının anlaşılması hedefleniyor. Araştırmanın en önemli hedeflerinden biri ise pek çok toplumda, kadınların dile getirmekten çekindiği menstruasyon dönemi semptomlarının adeta bir sır olmaktan çıkması ve sağlık çerçevesinde özgürce dile getirilebileceği bir ortam yaratılması. Araştırmanın en önemli hedeflerinden bir diğeri de kadınların cinsiyet eşitliğinin daha fazla olduğu bir geleceğe ulaşmasına yardımcı olmak.

Apple ve Sağlık
Apple, sağlık uygulaması ile iPhone ve Apple Watch üzerinden sağlık verilerinizi kontrol edebiliyor. Örneğin gün içerisinde kaç adım attığınızı hesaplayarak önceki günlerle karşılaştırmalarını, yürüme hızınız ve adımlarınızın uzunluğu gibi detayları hesaplayarak size sunuyor. Bu hizmetlerin bir diğeri ise adet döngüsünü takip etmek üzere Apple sağlık uygulamasında kullanıcıları ile buluşuyor. Apple Kadın Sağlığı Araştırması ise ABD’de yaşayan kadınların iPhone ya da Apple Watch aracılığıyla bu çalışmaya katılabilmelerini sağlıyor. 

Peki, siz bu araştırma ve sonuçları hakkında ne düşünüyorsunuz? Eğer bu araştırma hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak isterseniz Apple’ın resmî sitesi ve sosyal medya hesaplarını ziyaret edebilirsiniz. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?