Pexels
ZOOM

Sürdürülebilir Bir Yıl: Doğa Dostu Hediyeler

10 Oca 2022

Yeni bir yıl yeni kutlamaları da birlikte getiriyor. Peki bu yıl sevdiklerimize özel günlerde nasıl hediyeler alacağız? Gelin bu yıl biraz daha özel düşünelim ve çevremizdeki insanlarla doğa dostu hediyelerimizi paylaşalım. Doğaya zararı olmayacağını bildiğimiz sürdürülebilir hediyelerle özel günlerimizi kutlayalım. Birkaç alternatif için okumaya devam edebilirsiniz.

2 Bardak

Pexels
Sürdürülebilir Ajandalar 

Şu an için kâğıt kullanımını tam anlamıyla bitirmek mümkün değil gibi görünüyor. Ancak daha az kullanımı mümkün olabilir. Bunun için bireysel olarak çeşitli adımlar atabiliriz. Örneğin, notlarımızı telefon, tablet ya da bilgisayar gibi dijital araçlarımızda tutmak gibi. Bu konuya bir diğer örnek ise ajandalar. Genellikle ajandalarımızı yılın başında, o yıla özel şekilde almayı tercih ederiz. Elbette bir yılın her ayında ajanda kullanmamızı gerektiren bir iş hayatımız varsa bu mantıklı bir seçenek olabilir. Ancak hediye aldığımız kişi bir öğrenciyse yılın yaz tatili gibi belirli zamanlarında ajanda kullanmaması muhtemeldir. Süresiz bir ajanda tercih ederek bu ajandanın kullanım süresini artırabilirsiniz. Özellikle geri dönüştürülmüş kağıtlardan üretilmiş bir ajanda seçeneğiniz varsa tam anlamıyla doğa dostu bir hediyeniz olabilir. Böylece gereksiz kâğıt kullanımını önleyecek bir ajanda hediye etmiş olursunuz. 

Pexels
Karton Bardak Tüketimini Azaltmak

Kahve içmek bazılarımız için günün önemli bir bölümü. Özellikle zamanımızın çoğunu okul, ofis gibi ortamlarda geçiriyorsak kahvemizi dışarıdan, karton bardak içerisinde alıyor olabiliriz. Bu durumu en aza indirmek ve karton bardak kullanımını azaltmak için termoslar tercih edilebilir. Kahvemizi kendimiz yapabilir ya da gittiğimiz kahve dükkanında termosumuzda kahvemizi alabiliriz. Eğer hediye alacağınız kişi de kahve seven biriyse onun tarzına uygun bir termos tercih edebilirsiniz.

Pexels
Hobileri Paylaşmak

El emeği ve kişiye özel hazırlanan hediyelerin her zaman daha fazla değer gördüğünü söylemek mümkün. Eğer seramik, mandala gibi bir hobiniz varsa bu hobiniz sayesinde hediye alacağınız kişiye özel bir hediye üretebilirsiniz. Aynı zamanda onun da hobi edinmesini ve üretmesini sağlamak adına bir kurs hediye edebilirsiniz. 

Pexels
Plastik Poşetlere ve Plastik Şişelere Alternatifler

Ne yazık ki plastik kullanımı tam anlamıyla sona ermiş değil. Eğer hediye alacağınız kişi alışveriş yapmayı seviyorsa ama hala plastik poşet kullandığını biliyorsanız ona plastik poşetlere alternatif olarak kullanabileceği bez çantalar hediye etmeyi tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda birçok plastik ürünün kullanıldığı mutfak için de yeni alternatiflerle tanışmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede plastik poşet kullanımı konusunda onu bilinçlendirmiş olursunuz. Ek olarak, plastik şişe kullanımı da bu alanda öne çıkar. Bu sebeple plastik ve tek kullanımlık şişeler yerine şık bir cam şişe ya da devamlı kullanılabilecek bir matara da şık bir hediye seçimi olabilir. 

Pexels
Sürdürülebilir Kumaş

Son zamanlarda moda alanında sürdürülebilirlik konusu oldukça öne çıkıyor. Geri dönüştürülebilen kumaşlar ile tasarlanmış çevre dostu giyim ürünlerini tercih etmenin bu ürünlerin çevreye olan zararının en aza indirilmesini sağladığı biliniyor. Bu doğrultuda sürdürülebilir moda çevresinde, modaya ilgi duyan bir kişiye alınabilecek en iyi hediyeler sürdürülebilir kumaşlardan elde edilen giyim ve aksesuar ürünleri olabilir. Bugün birçok popüler marka sürdürülebilir modaya uyum sağlıyor ve doğa dostu ürünler üretiyor. Siz de hediye alacağınız kişinin zevkine uygun, sürdürülebilir kumaşlardan elde edilmiş ürünleri tercih edebilirsiniz. 
Günlük yaşantımızda çevreyi kirletmemeye ve doğa dostu ürünler kullanmaya özen gösterirken sevdiğimiz insanlarla da bu farkındalığı paylaşmanın en iyi yolları arasında özel günlerde verilen hediyelerin yer aldığını söyleyebiliriz. Siz, çevrenizdeki insanların özel günlerinde hangi doğa dostu hediye seçeneğini tercih ediyorsunuz?

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?