SPOR

Spordan Önce ve Sonra Nasıl Beslenmeliyiz?

10 Ara 2021

Günümüzde spor yapmanın, geçmişe nazaran hem maddi hem de manevi olarak çok daha külfetli bir aktivite olduğunu söylemek mümkün. Eğer gerçek bir spor yapmak ve bu aktiviteden olabilecek en etkili sonuçları almak istiyorsak, yalnızca fiziksel olarak hareket etmekle bu işi çözmek neredeyse imkansız. Bunun yanı sıra uyku düzeni, beslenme düzeni ve günlük yaşam pratiklerinde de belli başlı düzenlemelere gitmek zaruri bir gereklilik arz ediyor. Peki, diyelim ki maddi ve manevi anlamda tam anlamıyla gerçek bir spor yapmamızı sağlayacak dinamikleri uygun duruma getirdik. Peki bu dinamikleri nasıl kullanmalıyız? Bugün sizlerle bu dinamikler arasından belki de en etkili olanından, spor yapılan dönemde beslenme düzenimizin nasıl olması gerektiğinden bahsedeceğiz. Hatta olayı bir tık daha spesifikleştirip spor öncesinde nasıl ve spor sonrasında nasıl beslenmemiz gerektiği konusunda birkaç ipucu vereceğiz….

2 Bardak

Spor öncesinde nasıl beslenilmesi gerekmektedir?

Bu konuyla ilgili en önemli mevzunun egzersiz öncesi öğün zamanlaması olduğunu söylemek oldukça mümkün sevgili okurlarımız. Yaptığınız egzersizin ağırlığı ve yoğunluğuyla doğru orantılı olacak bir şekilde tüketmeniz gereken porsiyonları, egzersizden 2 saat önce tüketmiş olmanız gerekmektedir. Tabağınız protein, yağ ve karbonhidrat açısından eksiksiz olmalıdır ki, egzersiz anında vücudunuz ve kaslarınız ihtiyaç duyduğu enerjiyi harcayabilsin. Eğer vakit sıkıntısı yaşıyor ve programınızın sıkışıklığından şikayet ediyorsanız, bu 2 saatlik arayı biraz daha daraltıp 60 ila 45 dakika arasına düşürebilirsiniz. Tabii ki de bu durumda porsiyonlarınız ve yemeniz gereken besinler de değişiklik gösterecektir. Yağ içerikli besinleri aza indirgeyip onun yerine protein ve karbonhidrat içeren besinleri tercih etmeniz tükettiğiniz öğünü daha kolay sindirmenize vesile olacaktır. Tabii ki bir diğer önemli unsur ise tükettiğiniz gıdaların besin değerlerinden haberdar olmanız. Bir gıdayı göz kararı değil de gram ve kalori hesapları dahilinde tüketmek yaptığınız spordan daha anlaşılır ve daha hızlı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Bu süreçte tüm ana besin kaynaklarından orantılı bir şekilde faydalanmanız gerekirken, spor yapma amacınız doğrultusunda bazı ana maddelerde belli başlı azalmalara gitmeniz gerekebilir. 
Buna örnek vermek gerekirse; kas kütlenizi arttırmak ve daha da güçlü bir bedene sahip olmak adına egzersiz yapıyorsanız yağ içerikli besinleri azaltıp protein içerikli besinlere ağırlık vermeniz daha çabuk sonuç almanızı sağlayacaktır. 

Spor sonrasında nasıl beslenilmesi gerekmektedir?

En az spor öncesi beslenme kadar önemli olan bir diğer konu ise spor sonrası beslenmedir. Yapılan yoğun egzersiz sonra tüketilmesi gereken iki ana madde vardır. Potasyum ve magnezyum tüketmek, spor sonrası ortaya çıkacak olan kas ağrılarının hafiflemesini sağlarken, kaslarınızda yaşanması muhtemel kasılmalarında önüne geçecektir. Bu yüzden spordan sonra muz ve soda tarzı gıdalar tüketmek yararınıza olacaktır. Önemli bir diğer nokta ise kaslarınızın maksimum oranda gelişim göstermesin istiyorsanız, yaptığınız yoğun egzersizden 1 ila 3 saat sonra yağ, protein ve karbonhidrat bakımından gerekli porsiyonlarla, eksiksiz bir tabak yemek isabetli bir davranış olacaktır. Şayet yaptığınız yoğun egzersizden sonra kendinizi aç bırakmayı tercih ederseniz, gün boyu düşük enerjili ve yorgun bir bedene sahip olacak ve ertesi gün yapacağınız egzersizde de istediğiniz performansı elde edemeyeceksiniz. Özellikle kilo vermek adına spor yapan bireylerde bu davranış eğilimi sık sık gözlemlenebilmekte. Anlayacağınız kaş yaparken göz çıkartmak istemiyorsanız, egzersiz sonrası tüketmeniz gereken besinlerden kendiniz mahrum bırakmamanız bir hayli önem arz etmekte. Karbonhidrat, yağ ve protein gibi ana besinler, vücudun kaybettiği enerjiyi geri kazanmasından oldukça büyük bir rol oynar. Bundan dolayı spor sonrası ana öğünde bu üç besin kaynağını da tüketmek zaruridir.
 

Tüm bunlardan yola çıkarak spor öncesi ve spor sonrasında tüketmemiz gereken besinlerin aslında ne kadar önemli olduğunu ve beslenme düzeninin yapılan sporu ne denli etkilediğini de söylemeden geçmeyelim. Aynı beslenme düzeni gibi sağlıklı bir uyku ve dinlenme programı da spor yapan bir birey için oldukça önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Tabii bir de işin için de sosyal hayat ve eğlence kültürünün de olması, işleri biraz zorlaştırmıyor değil. Özellikle alkol ve tütün ürünleri gibi sosyal ortamlarda sıkça karşılaştığımız ürünlerin tüketimi de yaptığınız sporun etkisini bir hayli azaltacak ve almak istediğiniz sonucu daha da uzağa öteleyecektir. Bundan yola çıkarak, bir hedefe ulaşmak istiyorsak, bu hedef doğrultusunda birkaç fedakarlık yapmak oldukça gerekli bir durum sevgili okurlarımız. 
Hedefleriniz doğrultusunda doğru fedakarlıklar yaptığınız ve sporu hayatınızın bir parçası haline getirebildiğiniz bir hayat diliyorum!

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?