Sosyal Medyada Planlı Paylaşım Yapmanın Önemi
BİLİM

Sosyal Medyada Planlı Paylaşım Yapmanın Önemi

Herkes bir şeylerle meşgul, herkes bir yerlerde bir şeyler okuyor, dinliyor, izliyor ya da oynuyor ama illaki herkes meşgul. Peki, herkes nasıl meşgul? Herkes bir şekilde internetle ya da teknolojiyle meşgul. Seveninden sevmeyenine, kullanabileninden kullanamayanına herkes bir şekilde bu döngünün içine çekiliyor. Bu insanlar telefonlarına bakıyorlar, tabletlerine bakıyorlar, bilgisayarlarına bakıyorlar ve liste uzayıp gidiyor.

Editör :Harun Bozkuş
Yayın Tarihi :21 Nis 2021
Süre :2 Bardak

null

Günümüz sosyal yaşantısının özellikle de pandemi sonrası önemi ve etkinliği artan gerçekliği, sosyal medya. Ne oluyor sosyal medyada? Visual Capitalist’in paylaştığı verilere göre 2020 yılının bir dakikasında Facebook’a 147 bin fotoğraf yükleniyor, Instagram’da 347 bin 222 adet hikâye paylaşılıyor, YouTube kullanıcıları neredeyse 500 saatlik video yüklüyor, Zoom konferanslarında 208 bin 333 kullanıcı toplantı yapıyor, Whatsapp üzerinden 41 milyon 666 bin 667 adet mesaj gönderiliyor, Amazon 6 bin 659 tane ürün paketliyor, Spotify kütüphanesine 28 yeni parça ekleniyor ve daha sayısız şey gerçekleşiyor. Tüm bunlar yalnızca bu şekilde bakıldığında, bir kaos halinde görülüyor olabilir fakat gerçek çok daha farklı duruyor.

null

Büyük markalar, firmalar, şirketler, sayfalar ve ünlü kişiler her zaman bu kaostan kendine nasıl pay çıkartacağını biliyor ve eğer sosyal medyada etki göstermek istiyorsanız, sizin de planlamanın önemini bilmeniz gerekiyor. Birçok avantajı ve sayısız faydası olan bu stratejiyi bilmek, markanıza da sayfanıza da değer katıyor.

Neden planlı paylaşım yapmak çok faydalıdır? Çünkü her şeyden önce neredeyse paylaşım yaparsanız yapın, karşınıza çıkan ilk şey teknolojinin kendisi oluyor. Bir gönderiyi, hikâyeyi ya da reklamı paylaştığınız zaman onunla birinci elden ilgilenen şeye algoritma deniyor. Algoritma ise çok çeşitli şekillerde çalışabiliyor ve paylaşım yaptığınız mecradan mecraya göre değişiklik gösteriyor. Yani elbette benzer mantıkla ve amaçla işleyen sosyal medya platformları öyle ya da böyle, işin doğası gereği birbirine benzeyen algoritmalarla işlem yapıyor ama yine de fark gösteriyorlar. Eğer paylaşımlarınız, sayfa aktiviteniz benzer şekillerde ve benzer vakitlerdeyse algoritmanın sizi öne çıkarması ve etkileşiminizi artırması daha olası oluyor.

null

Planlı ve programlı bir paylaşım alışkanlığı edinmenin bir diğer faydası paylaşımı yapacak olan kişi veya ekibi zahmetten, aceleden ya da tıkanıklıktan koruması demek yanlış olmuyor. Çünkü en azından önünüzdeki özel günlerin, hafta sonlarının ve sizin için paylaşımı yapmanın kritik olduğu tarihlerin önceden planlanması demek, paylaşım vakti yaklaştığında ya da geldiğinde “ne yapsak, nasıl yapsak, şunu mu yapsak yoksa bunu mu yapsak” derdinin olmaması anlamına geliyor. Bu da zaman kazanmak açısından, ayrıca sağlıklı ve iyi düşünülmüş paylaşım hamleleri yapmak açısından çok elverişli oluyor.

null

En önemli faydalarından biri de planlı ve programlı bir paylaşım demek hedef kitlenin etkileşiminin daha yüksek olması anlamına geliyor olması. Çünkü sizin kitleniz örneğin öğle saatlerinden okuldan çıkan gençler ise o saatlerde paylaşım yapma alışkanlığınızın olması size olumlu bir geri dönüş sağlıyor. Ayrıca tüketicinin ya da hedef kitlenin paylaşım saatine dair bir alışkanlık kazanmış olması onlara hitap etmek konusunda sosyal medya paylaşımcısının aradığı güvenin en temel yapıtaşlarından birini de oluşturuyor.

null

Çeşit çeşit faydası ve rakiplerin önünde sayfanız için yarattığı avantajı göz önüne alındığında, planlı ve programlı bir sosyal medya kullanımı, kullanıcıyı çok öne geçirebiliyor, işlerini yoluna koyabiliyor ve sadık bir hedef kitleyle bağ kurmasını sağlayabiliyor. Öte yandan kötü bir medya kullanımı bu imkanların tamamından mahrum olmanıza da sebep olabiliyor. Tercih her zaman kullanıcıya kalıyor.

Yukarı Kaydır