pexels
KÜLTÜR/SANAT

Sitcom İzlemek Bizi Nasıl Etkiler?

Televizyonda ve video içeriği sitelerinde çok sık gördüğümüz bir tür olan Sitcom, "situation comedy"nin kısaltılmış halidir. Dolayısıyla Türkçeye "durum komedisi" şeklinde çevirebiliriz. Daha basit bir şekilde açıklayacak olursak da sitcomlar; her sahnesi bol bol şaka ve espri ile dolu olan ve kısa bölümlerden oluşan dizilerdir diyebiliriz. Yabancı yapımların liderliği üstlendiği sitcomlar bölüm başına genellikle 25-30 dakika gibi bir süreyi kapsarken, yerli sitcomlarımızdaki süre ise diğer türlerdeki dizilerin zamanlamasından pek de farklı değil. Peki, hoş vakit geçirmek ve gülmek için izlediğiniz bu tarz yapımların size ne gibi etkileri olduğu üzerine daha önce hiç düşündünüz mü? Gelin yazımızda bu konuya hep birlikte biraz kafa yoralım.

Editör :Selin Borazan
Yayın Tarihi :14 Eyl 2021
Süre :2.5 Bardak

Öncelikle her ne kadar yerli yapımlardaki bölüm süresinin normale göre biraz daha fazla olduğunu söylesek de bu tarz yapımlar genellikle oldukça kısadır. Dolayısıyla 20 dakikalık bir bölümü izlediğinizde daha sonraki bölümleri izlemek için de merak ve heyecan duyup devam etmeniz gerekir. Bunun için de sitcomun sizin dikkatinizi çekmeyi başarması önem taşıyor. Ancak 20 dakika olan bir şeyi üstünkörü de olsa incelemeniz daha basitken 1 saatten uzun olan yapımları izlemek ise emek ve zaman ister. Üstelik izlediğiniz şeyi beğenmemeniz durumunda bir de zaman kaybetmiş olursunuz. Sitcomlar genellikle benzer mekanlar kullanılarak oluşturulur. Bir eve bir kafe veya işyeri belirlenmiş birkaç mekan olarak planlanır. Ancak bu mekanlar gerçek değildir. Stüdyo içinde dekor olarak kurgulanmış unsurlardan meydana gelirler. Bu yapımlarda çok fazla espriye yer verilir. Ancak bunların hepsi komik değildir ve zaten tümünün de inanılmaz şakalar olmasına gerek yoktur. Ancak esprilerin ardından mutlaka arka plandan yükselen bir kahkaha efektini duyarız.

Sitcomların oluşturulma amacı pek çok dizi ile benzerdir. Öncelikli hedef elbette keyifli zaman geçirmektir diyebiliriz. Ancak iyi yapılmış sitcomlar ele aldığı konudan yola çıkarak çok daha ötesini sorgulamamıza ve üzerinde düşünmemize de olanak tanır. Bu bakımdan gerçekten iyi bir senaryo çevresinde oluşturulmuş, güzelce kurgulanmış ve oyunculuklarla desteklenmiş sitcomlar eleştirel bakış açımızı son derece etkiler diyebiliriz. Güldürürken düşündürmek tabirini mutlaka daha önce duymuşsunuzdur. Kaliteli sitcomların temel prensibini de işte bu tabire dayandırabiliriz. Sitcoma konu olan olayın üzerine gidilerek bambaşka yerlere göndermeler yapılabilir, toplumsal yapı eleştirel bir şekilde veya üstü kapalı biçimde yerilebilir. Elbette bu noktada sitcomları anlayabilmek için belli bir kültürel birikime sahip olmak da gerekir. Çevrede ve dünyada olup bitenlerle ilgili olmak, sanata ilgi duymak, yaygın olarak bilinen konulara kayıtsız kalmamak aslında iyi bir sitcom izleyicisi olmasının gereklerindendir desek abartmış olmayız.

Dolayısıyla sitcom izlemenin artılarını saya saya bitiremeyiz. Ancak bu artıları alıp, üzerimizde olumlu etkilere dönüştürebilmemiz için bilgi dağarcığımızı genişletmeye istekli ve öğrenmeye açık olmakta fayda var diyebiliriz. Ayrıca sitcomların oldukça renkli yapımlar olması ve her bölümde başka bir konuyu ele alması; bir noktada günlük yaşamın sıkıntılarından ve sorunlarından uzaklaşmamıza, yani kafamızı kolaylık dağıtmamıza imkan tanıyor diyebiliriz. Ayrıca izlemeye başladığınızda o sitcomun ne tarzda bir yapım olduğunu ve ne kalitede içerikler sunduğunu da anlarsınız. Çünkü işlenilen konular ve irdelenen problemler her bölüm değişse de içeriğin çizgisi ve ne şekilde oluşturulduğu gibi temel yapılar aynı kalır. Bu sebeple keyif aldığınız bir sitcomun herhangi bir bölümünü açarak da kısa molalar verip günün stresini üzerinizden atabilirsiniz. 

Bölüm süreleri kısa olsa da kimi sitcomlar 9-10 sezon dahi sürebiliyor. Bu da yapımın yıllar boyunca devam etmesi anlamına geliyor. Sitcomların bu kadar uzun sürmesinin nedeni ise aslında onların kalitesinin ne boyutta olduğunu açıklar nitelikte diyebiliriz. Öyle ki yapımlarda rol alan oyuncuların giydiği kostümler, söylediği replikler ve tiplemeler ikonik hale gelip hafızalara kazınabiliyor. Ayrıca bazı karakterler için özellikle tasarlanan imza laflar o oyuncuların ortaya koyduğu rollerle çok iyi uyuştuğu için bu durum izleyicinin yapımdan aldığı keyfin iki katına çıkmasına olanak tanıyor diyebiliriz. Ayrıca sitcomlardaki karakterlerin karakteristik özellikleri genellikle ön planda ve fazladır. Aşırı saf, fazla zeki veya çokça zeki olmaları bir bakıma ütopiktir ve bu da yapımın daha renkli olmasına imkan verir. Elbette kalitesiz olan ve yeterince iyi şekilde yapılmayan sitcomlar da vardır. Bunları izlemenin size çok şey katmayacağını ve keyif vermediğini düşünebilirsiniz. Ancak yeterince izlerseniz yine de içerisinde dikkatinizi çekecek şeyler bulma ihtimaliniz yüksektir. Aksi halde ise elbette farklı yapımlara yönelebilirsiniz.
Yukarı Kaydır