Önümüzdeki 5 gün boyunca
imdb
KÜLTÜR/SANAT

Sineklerin Tanrıçası: Yellowjackets Dizi İncelemesi

10 Oca 2022

Bir uçak kazasından kurtuldunuz. Kilometrelerce uzanan bir ormanın tam ortasındasınız. Yolcuların bazıları kaza sırasında öldü. Yanınızda sizinle beraber aynı büyük travmayı paylaşan bir grup ergen var. Yemeğiniz kısıtlı, yaralılar da var. Atlattığınız tehlikeden daha da büyük bir tehlike sizi bekliyor; açlık. Hayatta kalmak için neleri göze alırdınız? Ya da böyle bir senaryoda yanınızda nasıl insanların olmasını isterdiniz? İşte gerilim dolu Yellowjackets böyle bir senaryoyla bizi konfor alanımızdan çıkarıyor.

forbes
Ünlü Amerikalı korku yazarı Stephen King’in tavsiye ettiği ve beğendiği senaryolar arasında olan Yellowjackets, uzun zamandır ekranlara yansıyan en orijinal kurguya sahip. Fantastik ögelerin hissettirildiği dizi sevimli bir gençlik dizisi gibi de görünüyor. 17 yaşında lise kız futbol takımının uluslararası şampiyona için uçak yolculuğu, büyük bir kaza ile büyük bir trajediye dönüşüyor. Birbirinden farklı karakterler geçmişlerindeki travmalarını da bu büyük travmaya ekleyerek hayatta kalmaya çalışıyor. Showtime kanalında Kasım 2021’de gösterime giren Yellowjackets, âdeta bir Sineklerin Tanrısı kurgusunu iki paralel zaman eşliğinde anlatıyor.

imdb
1996 yılında Wiskayok Lisesi Kız Futbol Takımı Kanada’da uluslararası rekabet için yolculuğa çıkar. Kanada’nın kuzeyinde yer alan ormanlarda bir arıza sebebiyle yere çakılan uçaktan sağ çıkanlar bir süre yaşadıkları şokun ardından hayatta kalmak için ellerinden geleni yaparlar. Dizimiz bu kurguda ilerlerken 2021’de karakterlerimizin bazılarını da izlemeye devam ediyoruz. Üzerinden 25 sene geçmesine rağmen hâlâ kendilerine bile itiraf edemedikleri bu büyük trajediyi, görece arkalarında bırakmaya çalışırlar. Shauna (Melanie Lynskey), Taisa (Tawny Cypress), Misty (Christina Ricci) ve Natalie (Juliette Lewis)’nin ön plana çıkarıldığı 2021’de karakterlerimiz 19 ay boyunca ölüm ve yaşam arasında gidip geldikleri bu olaydan bir daha bahsetmemek üzere irtibatı koparmışlardır. Fakat gizemli bir posta kartının ortaya çıkması ve üzerine Travis’in yani aynı kazadan kurtulan arkadaşlarının ölmesi üzerine durumu görüşmek için bir araya gelirler. Ortada bir kumpas dönmektedir. Ve kumpas da onların geçmişlerini tüm dünyayla paylaşılmasıdır. 

imdb
Karakterlerimizin geçmiş ve şimdiki zaman arasında kendi gözlerinden yaşadıkları anlatılmaktadır. Hâlâ gizemini koruyan birçok olay vardır. Fakat şurası kesindir; hiçbiri bu yaşananların bilinmesini istememektedirler. Nedir onları bu kadar korkutan şey? Geçmişlerinin onları rahatsız etmesinin sebebi ne kadar kötü bir şey olabilir? 17 yaşındaki bir grup genç kız nasıl bir suç işlemiş olabilirler? Bu sorular aklımıza elbette birçoğumuzda şok etkisi yaratan William Golding’in Sineklerin Tanrısı adlı eserini getirmektedir. Benzer bir kurguda hayatta kalan bir grup erkek çocuğunun kuralların ve medeniyetin olmadığı bir yerde ne derece insanlıktan çıkabildiklerini görürüz. 1990 yılında film olarak senaryolaştırılan eserle de birçok insanın öğrendiği konu, Yellowjackets adlı dizimizle birçok açıdan örtüşmektedir. Fakat bu senaryoda gizemli güçlerin de olması kurgunun biraz daha fantastik hale gelmesini sağlar.

16 Ocak’ta sezon finali yapacak dizimiz 90’ların gençlik film ve dizilerinin ünlü isimlerini bir araya getirmiştir. Juliette Lewis ve Christina Ricci’nin yıllar sonra bir araya geldiği ilk yapımdır. İkisinin de karakterlerinden çok da ödün vermediklerini de görürüz. Lewis aynı zamanda müzik kariyerine de devam etmektedir. Dinlemeyenleriniz için harika bir Punk Rock grubunun solistidir kendisi ve sesini duyduğunuzda eminiz sarsılacaksınız. Dizimizde Misty rolünü canlandıran Chirstina Ricci ise Adams Ailesi’nin küçük kızlarını canlandırırken herkesi hayrete düşüren psikopat bakışlarını devam ettirir. Dizinin sonunda nasıl bir şeyle karşılaşırız ya da 2. Sezon onayı alır mı bilemiyoruz. Ama şimdiye kadar gizem-gerilim türünde yapımları sevenleri ekrana kilitlediği tartışılmaz. İnsan düşünmeden edemiyor, böyle bir yaşam mücadelesinde etrafımdakilere yardımcı mı olurdum yoksa başkalarının yardımına muhtaç mı olurdum? İzlemeyi düşünenlere şimdiden keyifli seyirler ve unutmadan bilginin ışığı bizimle olsun.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?