Önümüzdeki 5 gün boyunca
WELLNESS

Şimdinin Kıymetini Bilmek: İchigo İchie

06 May 2021

Geçmişin yükleri omuzlarınızda tüm ağırlığını hissettirirken; geleceğin belirsizliklerinden kurtulamazken sığınabileceğiniz ve ruhunuzu sağaltabileceğiniz bu Japon felsefesi farkındalık yaşamanızı sağlıyor. Sevdiklerinizle ya da kendinizle baş başa geçireceğiniz bir günün kıymetini neden bilmeniz gerektiğine işaret ediyor: Çünkü bu ânı tekrar yaşamanız mümkün olmayacak. Nefes aldığımız her an kıymetli ve biricik. Bu gerçeğin farkına varmak, özümsemek, hissetmek dünyaya bambaşka bir pencereden bakmanızı sağlıyor. Küresel olarak içinden geçtiğimiz bu zor ve her gün yüzlerce ölüm haberi aldığımız keyifsiz günlerde kendinize bir iyilik yapın. Aldığınız her nefesin kıymetini bilmeyi öğreneceğiniz bu felsefeye kulak verin.

1.5 Bardak

Sen No Rikyu
İchigo İchie “Her an bir kere yaşanır” anlamına geliyor. İlk kez 16. yüzyılda bir Japon çay ustası olan Sen No Rikyu tarafından dile getirilen bu felsefenin çıkış noktası Japonların çay seremonileri. Sık sık belki de her gün birlikte çay içtiğiniz birisini düşünün. O keyifli anların, sohbetin, ruh halinizin hatta belki de görünüşünüzün bir sonraki günden farklı olacağı muhakkak. Çünkü insan denen varlık her gün kendisine yeni bir şey katarak yoluna devam ediyor ve bir sonraki günü bir önceki günden farklı kılıyor. Bu yüzden aynı kişiyle her gün çay içiyor olsanız bile her ânı özenle yaşamak size ve sevdiklerinize değer katıyor. Ânın güzelliğini ve eşsizliğini hissedebilmek bu farkındalığı yaşamaktan geçiyor. Sevdiklerinizle yaşadığınız her anı kutsuyor ve onlarla bir arada olabilmenin kıymetini dile getiriyor bu felsefe.

Tabii bu felsefeye göre bu anları yaşarken ve yaşatırken farkındalığa erişebilmeniz ve bunu hep diri tutabilmeniz için zihninizi harekete geçirmeniz gerekiyor. Öncelikle yaşadığınız o anın tekrarının olmayacağının bilincine varmanız ve yaşadığınız anda o anı kaybetmeye başladığınızı fark etmeniz önemli. Bu kaybediş zihninizde olumsuz bir şey oluşturmasın. Ânın size katkı sağlayarak miadını doldurması, sizi bir hazine bulmaya yönlendiriyor. O hazine de tüm duyularınızı harekete geçirmekten geçiyor. Bulunduğunuz ânı hissetmek ve özümsemek için havadaki kokuyu içinize çekmeyi, etraftaki ağaçları görmeyi, ağaçlardaki kuşları duymayı, teninize değen güneş ışığını hissetmeyi ve içtiğiniz çayın tadına varmayı öğrenmeniz, yani aslında yaşamın özüne varmanız gerekiyor. 

Yaşadığınız âna gerçekten odaklandığınızda zihniniz yavaş yavaş boşalarak sizin o ânı gerçekten yaşamınıza olanak sağlıyor. Bu da geçmişin getirdiği dertlerin bir kenara çekilmesi, gelecekle ve hayatınızla ilgili kaygıların da rafa kalkması demek oluyor. Zen Budizmine dayanan bu Japon felsefesinin dâhil olduğu düşünme biçimi uzun ömrün anahtarını fısıldıyor. Japonların uzun ve sağlıklı ömürlerinin bir nedeni de bu felsefe olarak görülüyor. Bir Japon atasözü şöyle diyor: “İki avı hedef alan bir avcı hiçbirini öldüremez.” Bu atasözü; tek bir şeye odaklanmak yerine birkaç işi aynı anda yapmaya kalkarsanız iki işi yaparken de başarısız olacağınızı işaret ediyor. Malûm, çağımızın kötü getirilerinden biri de dağınık zihinler. Odaklanıp, hissetmek duygularınızı özgür bırakarak bastırdığınız duyguları da ortaya çıkarmanızı sağlıyor. 

İchigo İchie felsefesinin ânın kıymetinin bilinmesinin ötesinde öğütlediği başka şeyler de var. Kusurlarınızı kabul edip onları iyileştirme yoluna girmenin, kendinize ve etrafınızdaki insanlara merhametli olmanın, kendinizi sevip kendinizle arkadaş olabilmenin, unutulmaz anlar yaşayabilmek için yeni şeyleri denemekten kaçmamanın, tesadüflerin getirdiği mesajları görebilmenin ve beklentilerden arınabilmenin önemini de vurguluyor. Bunların toplamı bizi iyi bir insan olma yoluna iterken yeniyi deneyimlemenin de kıymetini işaret ediyor. Bu felsefeye göre daha önce çalmadığınız bir müzik aletini çalmaya çalışmak, bir öykü ya da bir şiir karalamak, hiç yürümediğiniz bir yolda yürüyüşe çıkmak, sevmediğinizi düşündüğünüz tarzda bir film izlemek yani yeniliklere açık olmak, ruhunuza iyi gelecek. Bu felsefeyi özel kılan da ânda kalmayı başarmanın öneminin yanı sıra anlarınıza yenilikler eklemenin ruhunuza iyi geleceğinin altını çiziyor olması. Herkesin tüm duyularıyla hissederek bir ömür yaşaması dileğiyle.  
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?