SPOR

Sıcak Havalarda Egzersizi Daha Kolay Bir Hale Getirmenin Sırları

25 Ağu 2021

Yaz mevsimini arkamızda bırakmaya fazlasıyla yaklaşmış olsak da gün içerisinde hala bunaltıcı sıcaklarla baş etmeye çalışıyoruz. Tabii bu sıcaklarda egzersiz yapmak da bir o kadar zorlaşabiliyor. Eğer siz de düzenli olarak egzersiz yapmaya çalışanlardan biriyseniz ne demek istediğimizi muhtemelen anlayacaksınız. Kışın soğuğunda ve yağmurunda egzersiz yapmaya çalışmak pek çokları için her ne kadar zormuş gibi görünse de yaz sıcağı ve yoğun nem altında spor yapmaya çalışmak çok daha büyük bir işkenceye dönüşebiliyor. Peki, anında terlediğimiz ve zor nefes almaya başladığımız bu hava koşullarında egzersizi daha çekilir kılmak mümkün mü? Gelin cevapları hep birlikte öğrenelim.

1.5 Bardak

Suyunuzu Akıllıca Tüketin
 
Nemli ve sıcak bir havada egzersiz yapmaya başladığınızda vücudunuzun hızlı bir şekilde çokça su kaybetmeye başlayacağını unutmayın. Bu nedenle egzersiz öncesi de dahil olmak üzere spor sırasında ve sonrasında tüketeceğiniz su miktarı da büyük bir önem kazanıyor. Spor yapmaya başladığınızda kan akışınız doğal olarak hızlanıyor, ancak sıcakla birlikte vücut ısısının yükselmesi de çok daha hızlı olduğundan terle birlikte su kaybı da meydana geliyor. Herkesin terleme hızı farklı olduğundan herkes için tüketilmesi gereken doğru su miktarı da tabii ki değişiklik gösteriyor ama yine de dikkat edebileceğiniz birkaç nokta elbette ki var. Doktorlara göre sıcak havalarda egzersize başlamadan yaklaşık 4 saat öncesinde yarım ve 1 litre arasında su tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Yine egzersizden önce ve sonra kendinizi tartmak, egzersiz sırasında ne kadar su kaybettiğinizi anlamanıza yardımcı olabilecek adımlar arasında yer alıyor. Egzersiz sırasında da suyunuzu tek seferde değil, susadıkça azar azar tüketmeyi denemelisiniz.

Düşük Yoğunlukta Başlayın
 
Sıcak havalarda dışarıda ne kadar fazla egzersiz yaparsanız vücudunuz da bu hava koşullarına o kadar çabuk alışır. Dolayısıyla hava çok sıcak ya da nemli diye dışarıda egzersiz yapmaktan kaçınmayın deriz. Ancak bu hava şartlarına uyum sağlayabilmeniz adına alışma süreniz boyunca egzersizinizin yoğunluğunu ve süresini azaltmaya da dikkat etmelisiniz. Aynı şekilde bu süreçte yapabileceğiniz bir diğer şey de egzersiz öncesi ısınma hareketlerinizi serin bir ortamda yapmak olacak. Böylece ısınma egzersizi sırasında hızla terlemez ve daha spora başlamadan bir anda su kaybetmeye başlamamış olursunuz. Vücudunuz bu hava koşullarına alıştıkça egzersizinizin yoğunluğu ve süresini de eski temponuza çekmeye başlayabilirsiniz. 

Egzersiz Zamanlamanıza Dikkat Edin
 
Yaz aylarında açık hava egzersizleri planlamaya çalışırken daima göz önünde bulundurmanız gereken iki faktör bulunuyor. Bunlardan biri sıcaklık diğeri de elbette ki nem. Gün ortası hava genellikle fazlasıyla ısınmış olduğundan bu saatlerde egzersiz yapmamaya özen göstermenizin akıllıca olacağını söyleyebiliriz. Bu da sizi sabahın erken saatlerinde spor yapma fikrine götürebilir. Ancak sıcaklıktan bu şekilde kaçmayı başarsanız da nemden kaçmak o kadar da kolay olmayabilir, çünkü sabahın erken saatleri nemin de en yoğun olduğu saatler anlamına gelir. Bu noktada, aynı anda hem sıcaklığın hem de nemin düştüğü öğleden sonra veya akşamüzeri saatlerinin egzersiziniz için ideal saatler olacağını söyleyebiliriz. 

Hava Şartlarına Uygun Giyinmeye Özen Gösterin
 
Nemli havalarda spor yaparken giydiğiniz spor kıyafetleri özellikle önem kazanıyor diyebiliriz. Günlük hayatınızda da giydiğiniz pamuklu tişörtlerinizi egzersiz sırasında da tercih edebileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bu tişörtlerimizin kumaşları teri dışarı atmak yerine emiyor ve bu da terin buharlaşması ile vücudumuzda oluşacak soğuma etkisini yok ediyor. Bu gibi bir sorunla karşılaşmamak adına egzersizleriniz sırasında hava akışını çok daha iyi bir şekilde sağlayacak ve sizi bunaltmayacak, teri ve nemi de dışarıda tutacak kıyafetler tercih etmeye özen göstermelisiniz. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?