medium
BİYOGRAFİ

Şeytana Bile Pabucunu Ters Giydirecek Bir Kadın: Velma Barfield

10 Oca 2022

Bir kadın düşünün; her pazar dua etmek için kiliseye giden, çevresindeki insanlara yardım eden, hoş sohbet, orta yaşlı, sevimli ve muhtemelen sizi her gördüğünde gülümseyen… Çevrenizde sizin de böyle tatlı, tonton bir komşu teyzeniz muhakkak vardır (belki kilise kısmı hariç). Ama birazdan size bahsedeceğimiz teyze, tonton görünüşünün altında şeytana bile pabucunu ters giydirecek kadar kötülük barındıran türden biri. Dışarıdan bakıldığında aile eşrafını ve sevdiklerini birer birer kaybetmiş, bahtsızlıkta son noktayı yaşayan yaşlı bir kadın gibi dursa da hikâyesiyle hepimizi dumura uğratan biri olan Margie Velma Bullard Barfield’ı ve gözünü bile kırpmadan işlediği cinayetleri anlatacağız sizlere. Eğer hazırsanız, ufak ufak başlayalım hikâyemize.

the fayetteville observer
1932 senesinin 29 Ekim günü dünyaya gelen Velma Barfield, sorunlu bir ailenin içine doğmuştur. Her insan doğar doğmaz kötü müdür yoksa yaşadıkları mı onu kötü biri hâline getirir ikilemine düşürecek biridir Velma. Çünkü ailesi tarafından sürekli istismara uğramış ve zor bir çocukluk geçirmiştir. Genç kızlığında ise ailesinden kaçıp kurtulmak ister, on yedi yaşındayken Thomas Burke isimli bir adamla evlenir. Bu evlilikten ise iki çocuk sahibi olur.

the fayetteville observer
Ancak nispeten huzur bulan hayatı bu düzende devam etmez, geçirdiği bir rahatsızlık sonucu Velma’nın rahmi alınmak zorunda kalır. Bu hem Velma hem de kocası Thomas için travmatik bir durum olur; Velma kendini ağrı kesicilere, kocası ise alkole verir. O günden sonra evlilikleri de adeta yokuş aşağı yuvarlanmaya başlar, artık aynı evin içinde iki yabancı gibi olurlar. Yaşadıkları şiddetli bir kavgadan sonra da Velma, iki çocuğunu da yanına alarak evi terk eder. Ne hikmetse, terk ettiği günün sabahı evde büyük bir yangın çıkar ve Thomas, çıkan yangında feci bir şekilde can verir.

the fayetteville observer
Tabii, kimse yaşanan bu elim olaydan Velma’yı sorumlu tutmaz. Velma da kocasının ölümünden sonra ikinci kez evlenir. Bu seferki evliliğini Jennings Barfield isimli bir adamla yapmıştır. O da tıpkı kendisi gibi dul ve iki çocukludur. Ancak bu evlilikte de işler yolunda gitmez; çünkü Velma’nın ağrı kesicilere olan bağımlılığı devam etmektedir. Bu sebeple sık sık evde tartışma çıkar. Bir süre sonra çift, boşanmaya karar verir ama iş oralara varamadan Jennings Barfield rahatsızlanır ve kalp krizi sonucu hayatını kaybeder.

the fayetteville observer
İkinci kocasını da kaybettikten sonra soluğu anne ve babasının yanında alır bu kez Velma. Ama gelin görün ki burada da talihsizlik yakasını bırakmaz ve önce babası akciğer kanserinden hayatını kaybeder, sonra da annesi hastalanıp ölür. Üzerinden daha bir yıl bile geçmeden hem kocasını hem babasını hem de annesini kaybetmiş olur Velma. Yakın çevresi, kadının yaşadığı talihsizliklere kayıtsız kalamaz ve ona yardım etmeye çalışırlar. Bir bakıcılık işi ayarlanır onun için.

Velma, Dollie ve Montgomery Edwards çiftinin yanında işe başlar ve onların yanına taşınır. Aynı yıl içinde Edwards çifti de rahatsızlanır ve hayatını kaybeder. Sonra Record Lee isimli bir başka yaşlı kadının bakımını üstlenir ve yine ne tesadüftür ki kadının kocası John Henry rahatsızlanıverir.

flickr
Velma o zamanlar Stuart Taylor isimli bir adamla ilişki yaşamaya başlamıştır ve Stuart, Velma’nın onun adına sahte çek düzenlediğini fark eder. Velma bir şekilde ortamı yatıştırır ve ona özür mahiyetinde, bir bardak bira getirir. Bardağın yarısına geldiğinde Stuart, mide ağrısı çekmeye başlar ve doktora gitseler bile adamın ne gibi bir sorunu olduğu ortaya çıkmaz. Doktorlara göre bu, basit bir gastrit ağrısıdır. Ama işe bakın ki Stuart çok geçmeden ölüverir.

Stuart’ın cenaze töreninden sonra polise, Velma’nın kardeşi olduğunu iddia eden biri tarafından bir ihbar gelir. Söylediğine göre Velma hem annelerini hem de Stuart’ı gözünü kırpmadan öldürmüştür. Stuart’ın otopsi sonucunda vücudunda fare zehri izine rastlanır; polis bunun üzerine harekete geçerek Velma’nın hayatındaki bütün ölüm olaylarını incelemeye alır.

Sonunda gerçekler ortaya çıkar; Velma, Thomas Burke’ü kazayla öldürdüğünü, Jennings Barfield’ın ise gerçekten rahatsızlandığını ve toplamda dört kişinin ölümüne karıştığını söyler. Ancak Jennings konusunda yalan söylediği ortaya çıkar. ABD’de yeniden idam cezası verilmeye başlandıktan sonra idamla yargılanan ilk kadın Velma Barfield olur. Velma, akıl sağlığının yerinde olmadığı kozunu oynamaya çalışır ama bu taktik işe yaramaz. Son akşam yemeğinde bir kutu kola, yanında da bir paket cips ister ve 1984 senesinin 2 Kasım günü, zehirli iğne ile infazı gerçekleştirilir.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?