ZOOM

Selfie'nin Bilinmeyen Tarihi

Hatırlayacağınız üzere sosyete dünyasının ünlü isimlerinden Paris Hilton şarkıcı Britney Spears ile yıllar öncesinde çektikleri fotoğrafları paylaşarak selfie’yi birlikte icat ettiklerini söylemişti. Ancak Hilton’un atladığı bir mesele vardı: Selfie çok daha geçmişe, yaklaşık 170 yıllık tarihe sahipti… Robert Cornelius'un 1839'da çektiği fotoğraf tarihin ilk selfie’si olduğu tahmin ediliyor. O günden bugüne sayısız teknolojik gelişme ile yoluna devam ediyor. Günümüzde selfie bir fotoğraf olmaktan çıkarak hayatımızın önemli bir parçasına dönüşüyor. Oldukça uzun bir geçmişe sahip bu popüler oto-portreler Oxford Üniversitesi tarafından 2013 yılının kelimesi seçilerek İngilizce sözlüğe bile ekleniyor. Hadi o zaman günümüzün her anına eşlik eden selfie’lerin geçmişine doğru bir yolculuk yapıyoruz. Hazırsanız karşınızda selfie tarihi!

Yayın Tarihi :14 Eyl 2021
Süre :1.5 Bardak
2013 yılında, Oxford Sözlüğü yılın kelimesini "bir kişinin kendi kendine çektiği, tipik olarak bir akıllı telefon veya web kamerası ile çekilen ve bir sosyal medya web sitesine yüklenen bir fotoğraf" olarak tanımladıkları "selfie" olarak ilan ediyor. Kendi kendimize çektiğimiz fotoğraf olarak da tanımlayabileceğimiz "selfie"nin yaygınlaşması oldukça yeni olmasına rağmen, kendisi kesinlikle modern bir fenomen olmaktan uzak. Gerçekten de fotoğrafik otoportre olarak anılan selfie, fotoğrafın keşfinin ilk günlerinde de yaygın şekilde kullanılıyor. Şöyle ki, deney yapan fotoğrafçılar aynı zamanda kendini model olarak sunuyor ve çok çeşitli selfieler elde ediliyor. 

Pek çok kişi tarafından “çekilmiş ilk fotoğrafik portre” olarak kabul edilen fotoğraf, bir selfie olarka karşımıza çıkıyor. Söz konusu görüntü ise 1839 yılında Philadelphia'dan Robert Cornelius adlı amatör bir kimyager ve fotoğraf tutkununa ait. Fotoğraf makinesini Philadelphia'daki aile mağazasının arkasına kuran Cornelius, lens kapağını çıkararak görüntüyü çekiyor ve ardından lensi kapatmadan önce bir dakika oturduğu çerçeveye giriyor. Fotoğrafın arkasına ise "Şimdiye kadar çekilmiş ilk ışık fotoğrafı. 1839." yazıyor. Anlayacağınız tarihteki ilk selfie’miz yüzyıllar önce bir deneyde elde ediliyor. 
Fotoğrafı çektiğinde 30 yaşında olan Cornelius'un gözlerindeki tedirginliği görmnek mümkün. Tarihe geçen fotoğrafçı, belli ki deney esnasında fotoğrafın çıkıp çıkmayacağından tam olarak emin olamıyor. O dönemin teknolojisi hayal etmek zor değil çünkü bugünkü kadar teknik gelişme bulunmuyor. Bu açıdan Cornelius’un bu kareyi yakalamak için muhtemelen 15 dakika hareketsiz durduğu tahmin ediliyor.

Yine sonradan ortaya çıkan kayıtlara göre ilk ayna selfie’si ise 1914'te 13 yaşındaki Rus Düşes Anastasia Nikolaevna tarafından çekiliyor. Her ne kadar ön kamera bulunmadan önce pek çoğumuzun yaptığı bir çekim yöntemi olsa da “ilk” olarak tarihte yerini alıyor. 1900’de icat edilen bir Kodak Brownie kutu kamera ile aynanın karşısına geçen Nikolaevna günümüz Instagrammer’larının günlük dozu niteliğindeki o kareyi yakalıyor. Babasına göndermek amacıyla çektiği fotoğrafın arkasına da şöyle bir not düşüyor: “Ayna karşısında kendi fotoğrafımı çektim. Ellerim titrediği için çok zordu.

Toplu olarak çekilen ilk selfie ise New York'lu fotoğrafçı Joseph Byron tarafından tarihe kazınıyor. Byron, yıllar önce 1920’de toplu selfie’nin keyfini çıkaran ilk kişi oluyor. Arkadaşlarıyla birlikte bir binanın çatısında çektikleri selfie’den anlaşılacağı üzere o dönemin kameraları hem büyük hem ağır. Bu yüzden kamerayı öndeki iki kişi tutuyor. Tarihe geçen bu selfie, bugün, arkadaş ortamlarının “toplu bir selfie alalım” cümlelerinin de atası oluyor. 

Ünlü dünyasının en popüler etkinliklerinden biri olan selfie geçmişte de ünlülerin sıkça tercih ettiği bir çekim yöntemi olarak yerini alıyor. Öyle ki ünlü dünyasının ilk ayna selfie’si ABD’li efsanevi şarkıcı Frank Sinatra’dan geliyor. 

Şaşırtıcı bir selfie de 2011 yılında Endonezya ormanlarındaki makak maymunu Naruto tarafından çekiliyor. Fotoğrafçı David Slater'ın kamerasını alarak kendi fotoğrafını çeken Naruto, daha sonra hukuki bir savaşa bile neden oluyor. Pek çok insan Naruto’nun çektiği selfie’nin telif haklarını kendine verilmesini istese de ABD’deki yargıçlar bunun gerçekleşemeyeceğini belirtiyor.  
Yukarı Kaydır