Pexels
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Seks Pozitif Podcastler

23 Kas 2021

Her ne kadar seks insan yaşamının olağan bir parçası olsa da hala Türkiye’de ve dünyada da oldukça sınırlar, sansürler ve tabularla dolu bir konu. Gerek seksin bizzat deneyimlenmesi, gerek sekse dair farklı tecrübeler gerekse cinsel sağlığa yönelik eğitim, hak ve özgürlükler birçok insan için hala oldukça tabusal ve erişilemez nitelikte. Böylesi bir dünyada seks; basit bir cinsel özgürlüğe erişme ya da erişememe halinden ziyade, birçok insanın sağlığını, yaşam kalitesini, var oluşunu, aidiyetini ve psikolojisini fazlasıyla etkileyen oldukça çok yönlü ve kapsamlı bir mesele. Türkiye’de yaratılan bazı seks pozitif podcastler ise, toplum tarafından mesele haline dönüştürülmüş bu olağan konuyu gün yüzüne çıkararak daha fazla görünür olmasını, konuşulmasını ve bilgi paylaşılmasını mümkün kılıyor.

1.5 Bardak

Spotify
Umarım Annem Dinlemez

İstanbullu sanat yönetmeni Tuluğ Özlü’nün hazırlayıp sunduğu radyo ve podcast programı. Umarım Annem Dinlemez, Özlü’nün katıldığı başka bir podcast programında başarısız seks hikayelerini anlatmasıyla başlıyor. Programı dinledikten sonra “Umarım annem dinlemez!” diyor ve böylelikle kendi programının ilk adımını da atıyor. Programa özellikle kültür sanat alanında çalışan ve çoğunluğu İstanbul’da yaşayan kadın, kuir ve erkekler konuk oluyor. Birçok ünlü konuğu dinlemek de mümkün. Büyük çoğunlukla kadınların yer aldığı programda seks ve ilişkilere yönelik birçok konu konuşuluyor.

Twitter
Konuklar zaman zaman seks hikayelerinden, fantezilerinden, ilişki deneyimlerinden bahsettiği gibi zaman zaman da iş ve özel hayatlarında meslekleri, benlikleri, cinsel kimlik ve yönelimleri dolayısıyla yaşadıkları çeşitli deneyimleri paylaşıyor. Özlü, bu program ile gerek kendi gizli sansürlerini gerekse toplumda özellikle kadınların cinsellik özgürlüğüne yönelik sansürleri aşmayı amaçlıyor. Sekse dair düşünülen, deneyimlenen ve arkadaş masalarında olduğu gibi konuşulan fakat yaşamın içerisinde yokmuşçasına üstü örtülen konular bu programda olabildiğince ele alınıyor. Program niteliğinden ziyade bu türde yapılan ilk programlardan biri olmasıyla ön plana çıkıyor. Halihazırda normal olan seks ve ilişki deneyimlerini gerçek insanların hikayeleri sayesinde görünür kılarak birçok dinleyiciyi özgürleştiriyor ve benzeri program ve içeriklerin üretilmesi için de cesaret veriyor.

Spotify
Mental Klitoris 

Mental Klitoris podcastinin yaratıcısı Hazal Sipahi. Eğitimini sırasıyla Gazetecilik, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Kültür Politikaları ve Yönetimi üzerine tamamlayan Sipahi; feminizm, veganizm, cinsel sağlık ve toplumsal cinsiyet gibi konuları oldukça önemsiyor. Özellikle tabusal konular üzerine bir radyo programı hayali olan Sipahi, NewsLab Türkiye’nin açık çağrısıyla karşılaşıyor ve böylelikle Mental Klitoris’in temelleri atılmış oluyor.

Pressenza
2020 yılında başlayan program; seks, cinsellik, cinsel sağlık, cinsel şiddet, toplumsal cinsiyet ve hazza yönelik konuşulmayanları sorguluyor ve doğru bilgiyi de yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Sipahi, gerek Mental Klitoris gerekse kişisel üretimlerinde; seks pozitif, kapsayıcı, kuir feminist ve kesişimsel aktivizm yaptığını dile getiriyor. Zaman zaman konukların da yer aldığı programda; “Penis Utandırma”, “Cinsel Şiddetten İyileşme”, “Vulvada Çeşitlilik”, “Cinsiyetçilik ve Türcülük” gibi oldukça kapsamlı konular ele alınıyor. Program ele aldığı konular ve bu konuları ele alış biçimi bakımından benzerlerinden ayrılarak alanında öncü bir yer ediniyor.

Spotify
Kamusal Alanda Tabusal Konular 

Alanında oldukça ünlü bir seksolog, cinsel sağlık iletişimcisi ve dijital üretici olan Rayka Kumru’nun hazırlayıp sunduğu podcast. Üniversiteler, dijital mecralar, belediye binaları gibi çeşitli kamusal alanlarda tabu olarak değerlendirilen cinselliği oldukça farklı boyutlarıyla ele alıyor. Kumru, Kamusal Alanda Tabusal Konular programını: “Tabu sayılan konuları kamusal alanda çalışarak aynı konuları tabu olmaktan çıkartacak, tabuları akademik ya da saha deneyimlerine konu edinmiş, Türkiyeli ya da Türkçe konuşan insanların toplandığı kamusal bir alan.” olarak tanımlıyor.

Avlaremoz
Programda sanat, psikoloji, girişimcilik, akademi gibi çeşitli alanlarda çalışan konuklar yer alıyor. “Mekanın Aktivizmi”, “Kanamanın Adaleti”, “Yobaz Sekülerlik”, “Cinsel Terapinin Sınırları”, “Cinselliğin aile, göç ve özgürlükle kesiştiği noktalar” gibi konular ele alınıyor. Cinsellik ile beraber farklı farklı tabusal konulara da yer veren program, birçok meseleyi hiç bakmadığınız yerlerden sorgulamanıza vesile oluyor.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?