Şehvet ve Aşk Arasındaki Fark Nasıl Anlaşılır?
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Şehvet ve Aşk Arasındaki Fark Nasıl Anlaşılır?

Onu gördüğünüzde midenizde kelebekler uçuşuyorsa, başınız dönüyorsa ve birlikte gelecek için hayal kuruyorsanız âşık olabilirsiniz. Yoksa bu duygular şehvetle mi ilgili? Bir ilişkinin başlangıcında bu iki duyguyu ayırt etmek zor olabilir. Şehvet ve aşk arasındaki farkı sizler için yazdık.

Editör :Burak Eski
Yayın Tarihi :10 Haz 2021
Süre :2 Bardak

Şehvet ve aşk genellikle iki farklı duygu olarak düşünülür, ancak antropologlar bunların üç kategoriye ayrılabilecek bir spektrumda var olduklarını söylüyorlar. Şehvet, insanları seks partneri aramaya iten cinsel tatmin arzusudur ve hormon kaynaklı bir arzu tarafından yönlendirilir. Tutkulu aşk olarak da adlandırılan cazibe, heyecan duyguları, duygusal bağlantı için istek ve sevgili hakkında müdahaleci düşünme ile ilişkilidir. Bu, beynin ödül merkezini uyararak uyuşturucu bağımlılığı hissini taklit edebilir. Son olarak, arkadaş sevgisi olarak da adlandırılan bağlanma ise sakin, duygusal birlik ve güven duygularıyla karakterize edilir. Bu, çoğunlukla arkadaşlıklar, aileler ve romantik birliktelikler dâhil olmak üzere uzun vadeli ilişkilerde devreye girer. 


Aşk, tutkulu ve arkadaşça olmak üzere iki alana ayrılabilir. Cazibe veya ‘delicesine aşık olma’ olarak da adlandırılan tutkulu aşk, başka biriyle birlikte olmak için yoğun bir arzu hali olarak tanımlanır. Duygusal uyarılma ve cinsel tutku, tutkulu aşkın öne çıkan özellikleridir ve bu tür bir aşk yaşayan insanlar genellikle ilişkileri ters gittiğinde sıkıntı yaşarlar. Bir kişi başka bir kişiye veya bir şeye karşı çekim hissettiğinde beyin, uyuşturucu tüketimi ve bağımlılık davranışı ile ilişkili, aynı yolları etkileyen dopamin ve norepinefrin gibi "iyi hissettiren" kimyasallar üretir. Bu fenomen, genellikle romantik ilişkilerin ilk aşamalarında görülen takıntılı, öforik davranışı açıklar. Arkadaşça aşk, güçlü yakınlık, şefkat ve başka bir kişiye bağlılık duyguları ile ilgilidir. Genellikle yavaş gelişir ve yakın arkadaşlıklarda ve uzun süreli romantik ilişkilerde görülebilir. Arkadaş sevgisi, anne ve çocuk arasındaki ilişkide olduğu gibi, çiftler arası bağ ile ilişkili beyin kimyasalları olan oksitosin ve vazopressini içerir. 2014 yılında yapılan bir araştırma, oksitosinin yeni çiftlerde bekâr insanlara kıyasla önemli ölçüde daha yüksek olduğunu bulmuş. Bu araştırmada, yükselen oksitosin seviyeleri altı aylık bir takip süresince devam etmiş ve ilişkilerinin başında oksitosin seviyeleri daha yüksek olan çiftlerin birlikte kalma olasılıkları daha yüksek olduğu ortaya konulmuş. 


Birbirinize anlatacak ilginç şeyler düşünüyorsanız; arkadaşlarınız ve ailenizle tanıştırmak için sabırsızlanıyorsanız; karşılaştığınız zorluklar gibi sizin için hassas şeyleri paylaşıyorsanız; birkaç ay farklı şehirlerde yaşamanın sorun olmayacağını biliyorsanız âşık olduğunuz söylenebilir. Aşk saygı ve hayranlık duygularını hissettirir ve tipik bir ilişki güven ve bağlılık duygusu içerir. Buna ek olarak, uzmanlar her iki aşk türünün de avuç içi terlemesi, genital şişme veya salgılar ve midenizde kelebekler uçuyormuş hissi gibi fiziksel semptomlara yol açabileceğini söylüyor; ancak şehvet de bu fiziksel semptomlara neden olabilir.


Şehvet, genellikle fiziksel uyarılmanın eşlik ettiği tamamen cinsel çekimdir. Şehvet hem aşk ilişkilerinde hem de dışsal olarak ortaya çıkar. Şehvet doğal bir insan olayıdır ve her zaman üzerinde hareket ettiğimiz bir şey değildir, bir cinsel ilgi duygusudur. O kişiyi düşündüğünüzde, düşünceleriniz hemen bedenlerinizin birbirleri için yaptıklarına gidiyorsa; onu düşündüğünüzde gülümsemeye, kızarmaya, heyecan duymaya başlıyorsanız; birbirinizi görür görmez öpmek istiyorsanız şehvet içinde olabilirsiniz. Şehvet düşüncelerimize egemen olan ve özlemi tatmin etmek için bizi daha iyi karar vermemize engel olan şeyler yapmaya itebilen yoğun bir duygudur.  Şehvet duyguları, seks hormonları testosteron ve östrojen üretimini uyaran beynin hipotalamus tarafından kontrol edilir.


Peki, şehvet aşka dönüşebilir mi? Uzmanlar, şehvetin aşka dönüşebileceği konusunda hemfikir; ancak şehvet duygusunun nihai olarak sevgi dolu bir ilişkiyi garanti etmediği konusunda uyarıyorlar. Bazen şehvet aşka yol açabilir ve genellikle sevgi dolu bir ilişki içinde yaşanır. Ancak, şehvetin varlığı, eşlerin uzun vadeli uyumluluğu hakkında kesinlikle hiçbir şey ifade etmez.

Hormona dayalı şehvet ile gerçek aşk arasındaki farkı anlamak, ilişkinizde seksten daha fazlası olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Zamanınızın çoğunu birbirinizle fiziksel olarak yakınlaşarak geçiriyorsanız ve başka bir şey yaptığınızda bu ilgi çekici olmuyorsa; onu yatak odasının ötesinde tanımakla ilgilenmiyorsanız, gelecek için plan yapmak istemiyorsanız, genellikle farklı değerlere sahip olduğunuzu hissediyorsanız ortada bir aşkın olmadığını söyleyebiliriz. Aşk ve şehvet canlandırıcı duygulardır, ancak ilişkilerinizde bu ikisi arasında ayrım yapabilmek önemlidir.
 
 

Yukarı Kaydır