ZOOM

Sandra Oh’nun Kariyerine Yakından Bakıyoruz

Grey’s Anatomy’nin sevilen karakteri Cristina Yang ve Killing Eve’e adını veren Eve karakteri ile kariyerini zirveye çıkartan Sandra Oh’nun adım adım başarıya ulaşma hikayesini sizler için yakından inceliyoruz. Keyifli okumalar!

Yayın Tarihi :14 Eyl 2021
Süre :2 Bardak

Kanadalı-Amerikan oyuncu Sandra Oh, oyunculuk kariyerine 14-15 yaşlarında başlamış. Kamera karşısında olmak için can attığını söyleyen Oh, 1994 yılında ilk büyük oyunculuk şansını ‘’The Diary of Evelyn Lau’’ filmi ile yakalamış. Oh, Bu film için ‘’Genç Asyalı kadın oyuncular aranıyor’’ ilanını görür görmez başrolü kapacağını hissetmiş ve öyle de olmuş. Oh, kariyerinin ilk büyük rolü olan Evelyn Lau’nun onun hayatını değiştirdiğini ve oyunculuğunun temellerini attığını söylüyor. Kanada kanalı CBC için çekilen bu film, büyük bir seyirci kitlesine sahip olmasa da Sandra Oh’nun kariyerinde oldukça önemli bir yere sahip. Oh’nun kariyerinin ikinci büyük adımı ise The Diary of Evelyn Lau sayesinde olmuş diyebiliriz. Bu filmin setinde tanıştığı yönetmen Mina Shum, kendi çekmek istediği Double Happiness adlı film için Oh’yu beğenmiş ve rolü anında teklif etmiş. Double Happiness filminde de başrolü oynayan Sandra Oh, yönetmen Mina Shum ile sağlam bir arkadaşlık kurmuş ve ikili günümüzde de birlikte çalışmaya devam ediyor.

Arli$$
Sandra Oh, tiyatro okulundan mezun olduğu gibi kaptığı bu iki büyük rol sayesinde sektöre güçlü bir giriş yapmış ve dilediği gibi ekranlar karşısında yer almayı başarmış. Kanada’da yaptığı bu işler, Oh’yu ABD’de karşılaşacağı daha büyük çaplı işler için hazırlamış diyebiliriz. Oh’nun televizyon dizileriyle karşılaşması ise 1996-2002 yılları arasında yayınlanan HBO dizisi Arli$$ sayesinde olmuş. Kariyerinde daha önce ne bir televizyon dizisi ne de bir komedi yapımında çalışmış olan Oh, bu dizi sayesinde bir ilki yaşamış diyebiliriz. Tiyatro okulunda öğrendiği becerileri özellikle bu yapımda pratiğe döktüğünü söyleyen Oh, komedinin dramdan farkının vücut dili olduğunu da belirtiyor. Oh, Arli$$ dizisinde vücut dilini etkili bir şekilde kullanmayı öğrendiğini ve bunu yaparken de bir hayli keyif aldığını söylüyor.

Grey's Anatomy
Oh’nun kariyerinde önemli bir yere sahip başka bir yapım ise Sideways (2004) filmi olmuş. Oh, kendisine gelen teklifleri değerlendirirken filmde bir baskınlığa ve öneme sahip olan karakterleri seçtiğini, Sideways yapımındaki rolünü de bu düşünceyle kabul ettiğini söylüyor. Oh, Sideways filmini yer aldığı en iyi filmlerden biri olarak değerlendiriyor. 2005 yılına geldiğimizde, herkesin Sandra’ya hayran kaldığı yapım Grey’s Anatomy ile karşılaşıyoruz. Oh, Cristina karakterini oldukça ilgi çekici bulduğunu ve gerçek hayatta kendinde olmayan birçok özellik barındırdığını söylüyor. Kariyerinin bu zamanlarında otoriter karakterlerdense, her şeyi yeni öğrenen öğrenci rollerine ilgi duyduğunu söyleyen Oh, Cristina rolünü neredeyse reddediyormuş. Final seçmelerindeyken kendisine teklif edilen miktarı uygun bulmayan Oh, seçmelerden ayrılmak istemiş fakat dizinin yaratıcı Shonda Rhymes Sandra’dan başka birini ve istememiş ve böylece bir anlaşmaya varmışlar. Sandra Oh, Cristina Yang ile ortaya koyduğu güçlü oyunculuğuyla asla unutulmayacak bir performansa imza attı diyebiliriz. 

Killing Eve
Oh’nun kariyerinde günümüze yaklaştığımızda aklımıza ilk olarak Killing Eve geliyor. Oh, Killing Eve’in senaryosunu ilk defa okuduğunda Eve karakterini hemen kavradığını, hayran kaldığını ve bu karakteri hayata geçirmesi gerektiğini hissetmiş. Eve’in dizide yapmak istediği şeylere inandığını ve desteklediğini söyleyen Oh, bu karakterin psikolojik derinliğine de hayran kalmış. Son olarak; Oh’nun en güncel yapımı The Chair, başarılı oyuncunun yeteneklerini bir daha kanıtlıyor. Günümüzde karşılaştığımız sosyal zorlukların Ji-Yoon karakteri aracılığıyla mükemmel bir şekilde yansıtıldığını hisseden Oh, karakteri gerçekten en üst düzeyde benimsiyor. Sandra Oh, Asya kökenli (Kore) bir kadın oyuncu olarak kazandığı Altın Küre ve Emmy Ödülleri ile uzun süredir bu alanda ilklere imza atıyor. 
Yukarı Kaydır