Pinterest
KÜLTÜR/SANAT

Salvador Dali Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Sanat tarihinde eserleri ile önemli bir yere sahip olan Salvador Dali, bugün sanat ile ilgili olmayanların bile tanıdığı bir ressamdır. Eserlerini bilmeyenlerin bile renkli kişiliği ile adına aşina olduğu ünlü sanatçının hayatını incelediğimizde, tıpkı eserlerinin yansıması gibi bir gerçeküstülüğün içine giriyoruz. Hayranı olanların ya da sanat tarihi okumuş olanların anlatacaklarımıza kulak dolgunluğu olsa da Salvador Dali hakkında bilmeniz gereken 7 bilgiyi sizler için inceledik.

Yayın Tarihi :25 Kas 2021
Süre :3 Bardak

Freaking News

1. Dünyanın En Bilinen Sürrealist Ressamı


Tüm dünyanın kabul ettiği en bilinen sürrealist ressam Salvador Dali’dir. Ünlü sanatçı bile yaşarken de “Sürrealizm benim!” diyecek kadar emindir bu konuda kendinden. Her ne kadar zamanla gerçeküstücü ressamlar ile arası açılsa da sürrealizmin tartışmasız bir ikonu haline gelmiştir Dali. Sanatçının resmettiği en önemli tabloları arasında “Camdan Bakan Kadın”, “Çarmıha Gerilme”, “Yanan Zürafa”, “Haşlanmış Fasulyeli Yumuşak Yapı”, “Picasso Portresi”, “Atomik Leda”, ve “Kendi Namusu Tarafından Arkadan Tecavüze Uğrayan Genç Bakire” yer almaktadır.

Pinterest

2. Mütevazilikten Eser Yok


Din adamlarına göre soytarı, sanat severlere göre rüyalarını tablolarına yansıtan bir deha, kendine göre de bir dahi, sürrealist ressamlara göre dolar düşkünü olan Dali, hayatının hiçbir döneminde mütevazi olamamıştır. 16 yaşındayken günlüğüne; “Bir dahi olacağım, dünya bana hayran kalacak. Muhtemelen hor görüleceğim ve anlaşılamayacağım ama bir dahi, büyük bir dahi olacağım” yazmasından belli mütevazilik ile ne kadar uzak bir ilişkisinin olduğu. Peki, olmak zorunda mıydı? Bize göre kendi için müze tasarlayan, resimleri, heykelleri, enstelasyon sanatı, mücevher, mobilya ve tiyatro dekorları, kostüm tasarımı gibi farklı alanlarda 1500’den fazla eseri olan birinin mütevazi olması, sanatına hakarettir.

Pinterest

3. Ey Camembert Peyniri Sen Nelere Kadirsin


1931 yılına ait olan “Belliğin Azmi” adlı yapıtı hakkında birçok yorum bulunur. En bilineni, zamanın akıp gittiğidir. Belki gerçekten de ünlü sanatçı, tablosu için bu vurguyu yapmak istemiştir, bilemiyoruz. Bu konuya Dali hiçbir açıklama getirmemiş ve yorumda bulunmamıştır. Dali, sadece “Belleğin Azmi” eserini yaratırken aldığı ilhamı açıklamakla yetinmiştir. Kendi sözleri ile, “Sıcak bir İspanya gecesinde ansızın yatağımdan uyandım ve yarı uykulu gözlerimle etrafıma bir bakındım, sıcaktan erimiş kötü kokulu Camembert peyniri ve duvarda asılı duran saat gördüğüm ilk şeyler oldu” diyerek açıklar. Dali’nin en bilinen tablosu “Belleğin Azmi” aynı zamanda tüm dünyanın en tanınmış sürreal eseri olarak da bilinir.

Pinterest

4. Picasso’nun Portresi


Ünlü sanatçının hayatına dokunan en önemli ressamlardan biri de kendi gibi İspanyol vatandaşı olan Pablo Picasso’dur. Öyle ki Dali’nin sanatında Picasso’nun büyük bir etkisi vardır. Paris’te tanışan ve arkadaş olan ikilinin, Dali’nin politik görüşünün faşizm, Picasso’nun da kendini komünist olarak tanımlaması nedeniyle bir süre araları bozulmuştur. O dönemde Salvador Dali “Picasso’nun Portresi” adlı eserini yaratmıştır. Ünlü ressam sanatına fazlasıyla hayranlık beslediği Picasso için bu eserinde kıvran zekasının beyninde toplanan bir sarmal ve sanatını ise ağzındaki kaşık olarak çıkartmıştır.

Pinterest

5. Eserlerinde Tekrarladığı Objeler


Gerçeküstücü ressamların birçoğunun çizimlerinde kullandığı mobilyalar, ünlü sanatçının da gözdesiydi. Fakat Salvador Dali tablolarında tekrarlanan objelere de yer veriyordu. Örneğin yumurtalar, karıncalar, vücuttan çıkan çekmeceler de bu objelerin başında yer alıyor. Eğer sevgili dahimizin tablolarının anlamlarını araştırmak ya da anlamak isterseniz, resmettiği imgelerin anlamlarını da bilmelisiniz.

Pinterest
İşte size Salvador Dali eserlerinde tekrarlanan birkaç imgenin anlamı:
Yumurta: Doğumu
Kuru Kafa: Ölümü
Karıncalar: Çürümeyi
Vücuttan Çıkan Çekmeceler: İnsanların bilinç altını
Ekmek: Bereketi
Kırmızı Mendil: İspanya iç savaşında dökülen kanı simgeler.

The Guardian

6. Meşhur Koltuğu


Dali, heykel ve çizimlerinin yanında bir de mobilya tasarımına el atmıştır. Kendisi için tasarladığı şezlong, iskemleler, “Vis – a- vis de Gala” isimli kanepe (bu mobilyanın en önemli özelliği üzerine oturduğunuzda koltuk başları size sarılıyormuş gibi görünür, bir tarafında mücevherli kadın eli, diğer tarafındaysa saatli erkek eli bulunur) en bilinenleri olmasının yanı sıra aydınlatmalar, çekmeceler, arkadaşları için tasarladığı iskemleler ve film dekorlarında kullanılmak üzere tasarladığı mobilyalar bulunur. Fakat Salvador Dali’nin tasarladığı en meşhur koltuk, ünlü film yıldızı Mae West’in dudaklarından esinlenerek üretilen ve “Dalilips” olarak bilinen mobilyadır. Aslında bu koltuğu ilk olarak "Mae West’in Odası" adlı eserinde görmüştük. Daha sonra 1972 yılında mimar Oscar Tusquets ile birlikte yeniden üretilmiştir. Günümüzde ise birçok değişik malzemeden tasarlanan versiyonları bulunuyor.

Pinterest

7. Dali Eserlerinden İlham Alınarak Tasarlanan Mobilyalar


Büyük dahi Dali, eserleriyle birçoğumuza ilham vermiş olsa da ticari anlamda mimar ve mobilya tasarımcıları için de ilham kaynağı olduğunu görmekteyiz. Belki de bu ilhamın kaynağı Salvador Dali’nin kendi çiziminden tasarladığı “Dalilips” koltuğu ya da eserlerinde mobilyaları etkin bir biçimde kullanması da olabilir, bilemiyoruz. Bildiğimiz şey, Dali’nin eserlerinde çizdiği mobilyaların gerçeğe dönüştürülerek tasarımcılar tarafından hayata geçirilmesi. Üstelik sadece sergilenmek üzere değil, satış amaçlı... Tasarlanan mobilyalar arasında “Gül Başlı Kadın” tablosundaki iskemle ve sehpa, “Görünmeyen Figürlü Sürrealist Kompozisyon”
eserindeki koltuk, “Proyecto de Interpretación Para un Establo-biblioteca” isimli yapıtından esinlenerek tasarlanan koyun görünümlü çekmece ve masa tablası en bilinenleridir.
Salvador Dali’yi politik görüşlerinden dolayı sevmeyebilirsiniz. Belki kendini gösterme çabasının gereksiz olduğunu, eserlerinin yeterince bilinirlik sağladığını düşünebilir belki de kişiliği size çok itici geliyor olabilir ve hatta eserlerinin hayranı da olmayabilirsiniz. Fakat gelmiş geçmiş en bilinen sürrealizm sanatçısı Dali'nin sanatına ve sanat dünyasına kattıklarına saygı duymayı es geçmemenizi öneririz.
Yukarı Kaydır