Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Sağlıklı İlişkiler İçin Mesafe Tarifleri

09 Mar 2021

Hayatın her alanında mesafelere ihtiyaç duyarken ilişkilerimizde bunu ne kadar yapabiliyoruz? Daha sağlıklı bir ilişkiye sahip olmak adına ilişkilerinizde uygulayabileceğiniz mesafe tariflerini sizler için hazırladık.

2 Bardak

null

Hayatta hareketlerin, oluşların, birbirimizle ve bulunduğumuz eylemle ilişkimizin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için belli bir mesafe ihtiyacı gözetilir. Buna sayısız örnek verilebilir; kitap okurken okuma mesafesi(ort. 30cm.), araç kullanırken takip mesafesi(araç hızının yarısı), sinemaya gittiğimizde seyir keyfinin optimumda olması için izleme mesafesi (genellikle sinema salonunun x-y düzlemine göre ortada kalan koltukları), hatta bir bilgiyi özümsemek, akılda demlendirmek, için bırakılan bir boşluk olarak idrak mesafesi… Örnekler sayısız olabilir ancak bize lazım olan her mesafe tanımı, her durum için belli bir hareket kabiliyetinin zaruri olduğuna işaret eder.

null

İnsan ilişkilerinde insanın hem kendine hem de ilişki içinde olduğu kişiye tanıdığı mesafe, belli bir hareket kabiliyeti imkanı verir. Böylelikle hem ilişkide bulunduğumuz kişi kendini özgür hissedip kendisi gibi davranır -ki bu birin tanımanın en iyi yoludur-, hem de biz ilişkideki kendimizi rahatça anlayıp doğru bir partnerle olup olmadığımızı kestirebiliriz. Aksi takdirde, mesafesiz bir ilişkide, geri gitmek istesek birine çarparız, ileri gitmek istesek, kavga etmeye başlayabiliriz. Gergin anlarda bile rahatlayamayız, çünkü gerginliği boşaltacağımız bir mesafe bırakmamışızdır. Bu da stresli durumlarda ilişkinin sürtünme kuvvetini artırır, sürtüşmeler de hararetli tartışmalara dönüşebilir. Oysa mesafeler atom düzleminden beynin işleyişine, sinaptik boşluklardan doğanın döngüsüne kadar tüm evrende bir yasa gibi şebekelenmiştir.

null

Atomik mesafe tarifi: Dokunmak aslında itmektir 

Madde, her haliyle titreşim halindedir. Her şey titreşir, yani bir zerrecik bir diğerine değmez. Değdiği takdirde, evren yok olabilir. Hatta, birine dokunduğumuz anı, mikroskobik ortamda merceklediğimizi varsayarsak, aslında ona dokunmadığımız gerçeğiyle yüzleşiriz; çünkü iki atom birbirine yaklaştıkça, dış yörüngedeki elektronlar birbirini itmeye başlar. Dokunmak aslında itmektir demek bu da temasın bilimsel açıklaması olabilir. Atom ölçeğinde sistemin dengede olması da atomların birbirlerinin davranışlarına ve aradaki ilişkilerine göre denge mesafelerini koruyacak pozisyona gelmeleriyle anlatılabilir. Atomik düzeyde de zerrecikler farklı davranışlara göre tanınır ayrılır ve kendi dengelerini kurarlar. İnsan mikrokozmosunda, en ufak zerreciğimiz bile bu bilgiye sahipken, mesafe ile denge sağlamak içimizde var dersek, yanlış olmaz.

null

Sinaptik boşluk: Beynin anlayış eklemleri


Bir şey öğrenmemizde sinir hücrelerimiz aktif bir şekilde çalışır. Sinir hücrelerimiz birbirleri aralarında ‘bilgiyi taşır ve bir ağ sistemi oluşturur. Bir şeyi öğrenmek ve anlamak kısaca bu şekilde olur diyebiliriz. Fakat, öğreniş sırasında nöronlar (sinir hücreleri) birbirlerine temas etmez. Bilgi aktarımı, nöronların ‘sinaptik boşluk’ denen boşluğa madde bırakması-toplaması ile gerçekleşir. Beyin ilgili reseptörlere haber vermek ve enerji sarfiyatını aza indirmek için boşluklarla çalışır. Bir şeyi idrak etmek için kendimize boşluk tanımamız gerektiği gibi ‘idrak’ın kimyasında bile boşluklu bir sistem, yani mesafeler mevcuttur.

null

Ağaçların mesafe tarifi: Taç utangaçlığı

Saygıdan ileri gelen o tatlı mesafe, ağaçlardan öğrenilebilir mi? Evet! Bu saygı duruşunun bir ismi bile var: taç utangaçlığı. Ağaçların kalabalık bulunduğu yerlerde, bazı tür ağaçların tepe taçlarının (ağacın yeşillenmiş kısımlarının tümünün) aralarında bir boşluk sistemi gözlenebilir. Bir ormanda, yukarı baktığınızda, ağaç dallarının sanki birbirine değmekten kaçınıyor gibi duruşu ya da ormana tepeden bakıldığında sanki bir damar sistemi gibi bir boşluk ağı göze çarpabilir. Gerçek bir saygı boşluğu olarak adlandırılabilir bu; çünkü bu yapı, ağaçların birlikte yaşamasını kolaylaştırır. Bu mesafe sayesinde güneş ışıkları ormanın içine sızmaya yer bulur; bir ağaç diğer ağacı gölgeleyip diğerinin ışığını -nefes almasını- engellemez; boşluk sayesinde, böceklenmiş bir ağaçtaki böcekler diğer ağaca yürüyecek -daldan dala- bir yol bulamaz ve diğer ağaç böceklenmez; kuvvetli rüzgarlarda ağaçlar arası çarpışma olmaz ve aynı zamanda birbirine giren dallar ile engellenmiş büyüme riski da taşınmamış olur.

Nazım Hikmet’in de dediği gibi, bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine yaşamak için, saygı mahiyetinde ufak bir mesafe yeterlidir belki de.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?