SAĞLIKLI BESLENME

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Sürdürülebilir Beslenme

Sağlıksız beslendiğinizi düşünüyorsanız ve artık hem vücudunuza hem de çevrenize negatif etkileri olan sağlıksız beslenme şeklinizi yontmak istiyorsanız doğru yerdesiniz! Bu yazımızda, sürdülebilir beslenmenin ne olduğunu ve nasıl bu beslenme biçimine adapte olabileceğinizi sizler için kaleme aldık.

Editör :İrem Başkan
Yayın Tarihi :18 Kas 2020
Süre :2 Bardak

Sürdülebilir beslenme, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından ekosistemi koruyucu, besleyici, zararsız, güvenli, oldukça sağlıklı ve hem ekonomik hem de fiziksel olarak kolay ulaşılabilen doğal kaynaklı yaşam biçimi olarak tanımlanmakta. 

Bütçenize ve çevrenize diğer beslenme yöntemlerine göre daha az zarar veren sürdülebilir beslenmeyi nasıl hayatınıza işleyebilirsiniz, gelin beraber öğrenelim:

null

Buzdolabınızı Renklendirin

Eğer sağlıklı beslenme yolundan ilerlemek için sürdürülebilir beslenmeyi hayatınıza yerleştirmek istiyorsanız öncelikle buzdolabınızda fazlaca sebze ve meyveye yer vermelisiniz. Ayrıca almış olduğunuz sebze ve meyvelerle farklı lezzet ve tarifler ortaya çıkarmak istiyorsanız, Çin ve Malezya mutfaklarına bir göz atmanızı öneririz. Çünkü bu iki mutfakta da bitkilerin ağırlığı oldukça hissedilmekte. Sonuç olarak, bitkiler de oldukça lezzetli olabilir ve sağlığınıza sağlık katabilir. Ayrıca, yumurta, süt ve et gibi hayvansal protein kaynakları yerine bitkisel protein kaynaklarını tercih etmeniz sizi sürdülebilir bir yaşama daha da yaklaştıracak. Bu nedenle, günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmeye özen göstermelisiniz.

null

Çıkarttığınız Atık Miktarına Dikkat Edin

Ortalama bir evde satın alınan gıdaların yaklaşık olarak % 30’u çöpe gitmekte! Fazla atık çıkartmak ve yiyecekleri israf etmek, sürdürülebilir beslenmeye ters düşüyor. Öncelikle, atık sayınızı azaltmak için hanenizde bulunan kişi sayısına uygun miktarda yemek hazırlamalısınız, çünkü gereğinden fazla hazırladığınız tarifin büyük bir kısmı artıyor ve çöpe gitmek zorunda kalıyor. Ayrıca, paketli gıdaları da daha az tercih ederseniz ambalaj ve poşet gibi çevreye zararlı atıklardan da çok fazla üretmemiş olursunuz. Eğer pandemi sürecinde evde kaldığınız zamanlarda sürekli atıştıracak bir şeyler arayışındaysanız, tercihinizi paketli abur cuburlar yerine kuruyemişlerden yana kullanın. Bu sayede hem çıkarttığınız atık miktarını azaltmış olursunuz hem de sağlıklı atıştırmalıklarla hayatınıza devam edersiniz. Bunların dışında, atıklarınızın uygunluğuna bağlı olarak çöp kutularını kullanmak yerine atıklarınızı cinslerine göre ayırarak onları atığın türüne uygun geri dönüşüm kutularına atabilirsiniz. Bu şekilde, atıklarınız çöpte fazlaca yer kaplamak yerine geri dönüştürülerek tekrardan yararlı ve kullanılabilir bir hale getirilebilir. Ayrıca, atık olduğunu düşündüğünüz gıdaları çöpe atmak yerine onlarla başka tarifler ortaya çıkartabilirsiniz. Örneğin, çöpe atmayı düşündüğünüz bayat ekmeklerinizle köfte yapmayı ya da sebze ve meyvelerin sularıyla saplarını değerlendirmeyi tercih edebilirsiniz. Sonuç olarak, paranızı ve sağlığınızı çöpe atmamak için çıkarttığınız atık miktarına ve besinlerinizi israf etmemeye özen göstermelisiniz

null

İki Beyazı Azaltın

Sürdürülebilir beslenmeye uyum sağlamak için yapmanız gereken bir diğer şey ise şekerin ve tuzun hayatınızdaki yerini azaltmak olmalı. Çoğumuz tatlılara ya da tuzlu atıştırmalıklara oldukça bağlıyız, fakat bu tarz yiyeceklerin gerektiğinden fazla tüketilmesi durumunda hem sağlığımızı tehlikeye atıyoruz hem de istenmeyen kilolarla ve sivilcelerle karşılaşıyoruz. Bu nedenle, sürdürülebilir beslenme bizlere tuzun ve şekerin miktarını azaltmamızı öneriyor. Üstelik tuz ve şeker, hafızanın ve vücudun savunma sisteminin zayıflamasına sebep olduğu gibi kanser riskini de artırmakta. Bu nedenle, sürdülebilir beslenmenin önerdiği şeker ve tuz prensibini hayata geçirerek çayınıza şeker atmayı bırakabilirsiniz veya çalışırken tuzlu atıştırmalıklar tüketmek yerine meyve yiyebilirsiniz.

null

Yerel Yiyecekleri ve Yerel Satıcıları Tercih Edin

Sürdürülebilir beslenme, sağlıklı bir hayat için uzun yol katederek yaşadığınız yere gelmiş besinleri satın almak yerine yerel üreticilerin ürünlerini tercih etmenizi öneriyor. Uzun yollardan gelen ürünlerin nasıl aşamalardan geçtiğini bilmediğimiz gibi hijyen konusundaki durumunu da anlayamıyoruz. Bu nedenle, süpermarketlerden alışveriş yapmak yerine olabildiğince bağımsız ve yerel satıcıların dükkanlarını tercih etmelisiniz. Ayrıca, meyve ve sebzeleri de yetişmiş olduğu sezonda tüketmeniz de sizler için daha sağlıklı olacak.

Yukarı Kaydır