GÜZELLİK

Saçlarınızı Yaza Hazırlayın

Güneş kendini göstermişken ve deniz sezonu da açılmışken hepimizi tepeden tırnağa güzelleşme telaşı sarıyor. Yaza girerken nasıl ki vücudumuzu forma sokmak için spora gidiyoruz, saçımızı da aynı şekilde yaza hazırlamanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Gelin hep birlikte yaz boyunca ışıl ışıl parlayan saçlara sahip olmanın formüllerine göz atalım!

Editör :Tuğba Özer
Yayın Tarihi :10 Haz 2021
Süre :2 Bardak

Kış aylarında saçların doğal nem dengesinin değişmesi, dökülmelere neden oluyor. Buna ek olarak saçlarda kuruluk, kırılmalar ve yıpranma gibi sorunlar da mevsimin getirisi ile kendini gösteriyor. Kış mevsiminin bitmesinden sonra bahar ve yazın etkisi ile yeniden değişime uğrayan saç yapısı, dikkat edilmediğinde bu defa farklı sorunların yaşanmasına zemin hazırlıyor. Yazın deniz, havuz, güneş gibi yıpratıcı unsurlar da devreye girdiğinde saçlarımız daha çok yıpranıyor. Peki, kıştan bahara geçtiğimiz bugünlerde sağlıklı saçlara sahip olmak için neler yapabiliriz? 

Saç sorunlarının yaşanmasına en çok neden olan durumların başında kullanılan şampuanlar geliyor. Hazır olarak marketlerden veya saç bakım ürünleri satan yerlerden alınan şampuanların genelinin içerisinde kimyasal bileşenler bulunuyor. Her ne kadar saç temizlemede yardımcı olsa da doğru şampuan seçimi yapmamak, saçların sağlığından uzaklaşmasına davetiye çıkartmak anlamına geliyor. Saç tipinizin ince telli olduğunu göz önünde bulundurarak “ince telli saçlara özel şampuan” olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Şampuan seçimi kadar, şampuan kullanımı da önemli. Genel olarak düştüğümüz hatalardan biri, şampuanı gelişi güzel, miktarını ayarlamadan saçlarımıza dökmektir. Aslında bu da saçlarımızın sağlığı açısından risk oluşturuyor. Çok fazla şampuan daha iyi temizler düşüncesi ile hareket etmeden, uygun oranda kullanmak daha sağlıklı saçlara sahip olmamızı sağlıyor.

Sağlıklı saçlara sahip olmak için bakım önerisi arayanlar, aslında doğru şekilde saçlarına muamele etmekle, sorunu kendi başlarına da çözebilirler. Genel olarak sıcak su kullanımı, kadınlar ve erkeklerde daha yaygındır ama çok aşırı sıcak su kullanmak, kesinlikle saçların daha fazla temizlenmesini sağlamaz. Aksine saçların doğal nem dengesini kaybetmesine ve akabinde saçlarda sorunların oluşmasına neden olur, bu yüzden saçlarınızı yıkarken ince telli saçlara sahip olduğunuzu da hesaba katarak ılık su kullanmaya özen gösterin. Aynı şekilde tarak kullanımı da saç bakımında önemli bir yere sahip. Kullandığınız tarağın plastik ve saçınıza zarar verecek yapıda olmamasına özen gösterin. Silikon ve yumuşak uçlu taraklar saçlarınızın kırılmasını önleyecektir. 

Yaza girerken kışın kurumuş olan saçları yeniden canlandırın. Bunun için bakım maskelerinden yararlanabilirsiniz. Seçeceğiniz bakım maskelerinin içeriğinde Phytokeratin olmasına dikkat edin. Phytokeratin hidrolize mısır, buğday ve soya proteinleri bitkilerden elde edilen yüksek koruyuculuk özelliğine sahip bir proteindir. 17 farklı aminoasitten oluşan Phytokeratin, saça ihtiyacı olan nem ve parlaklığı sağlarken, hasar gören kütiküla pulları arasında depolanarak saçı bir film tabakası gibi kaplıyor. Bununla birlikte evde hazırlayacağınız doğal maskeler de saçınızın daha sağlıklı olmasını sağlar. Eğer çok kuru bir saçımız varsa, haftalık olarak saf sızma zeytinyağı, argan yağı, badem yağı veya hindistan cevizi yağı ile maske yapabiliriz. Yine bal ve zeytinyağı karıştırıp saçımızda 30 dakika bekletip sonra yıkayabiliriz. Ayrıca saç diplerine masaj yaparak bu yağların uygulanması kan akımını artırmanıza ve saçın sağlıklı olmasına katkıda bulunmasına yardımcı olur.

Yaz aylarına girildiği şu günlerde zayıflamak için diyet programları kaçınılmaz olacak. Bilinçsiz diyet yapıyorsanız saçlarınız da bundan olumsuz yönde etkilenecektir. Vitaminlerin veya vücut için gerekli minerallerin uzun süreli eksikliği, saç köklerini dolayısıyla saçları olumsuz etkiliyor. Bu nedenle öncelikle B grubu vitaminlerin bulunduğu tahıl ve süt ürünlerine beslenmenizde mutlaka yer vermeli, ayrıca çinko içeren deniz ürünlerini, folik asit ve demir içeren koyu yapraklı sebzeleri ve protein içeriği ile zengin baklagilleri tüketin.
Yukarı Kaydır