İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Sabrın İlişki Hali

Artık yıllar süren ilişkilere ve evliliklere gıptayla bakar olduk. Birçoğumuzda bu durumu insanların birbirlerine olan sabrının kalmaması olarak yorumluyor. Tahammüllerin bittiği, insanların eşyalar gibi ilişkilerinden de çabucak vazgeçtiğini savunuyoruz. Ancak sabır gerçekten her ilişkinin ilacı mıdır? Yoksa kimi zaman kaybetme korkusuyla gösterdiğimiz sabır bizleri daha mı çok tüketiyor? Gelin sabrı olumlu ve olumsuz yönleriyle hep birlikte ele alalım.

Editör :Tuğba Özer
Yayın Tarihi :09 Haz 2021
Süre :2 Bardak

Sevgi kavramı içerisinde pek çok anlamı da barındırıyor. Yeryüzünde milyarlarca insan yaşıyor ve hepimizin birbirimize sevgisini gösterme şekli de bir diğeriyle aynı olmuyor. Kimilerimiz sözcüklerle içindeki duyguları ifade edebiliyorken, kimilerimiz de hareketlerimiz ve ona iyi hissettirecek jestlerimizle bunu yansıtıyoruz. Ancak her mutlu ilişki içinde olmazsa olmaz kuralları barındırıyor. Mesela saygı olmadan hiç bir ilişkinin devamlılığı olmuyor ve ne yazık ki mutlulukla da son bulmuyor, tıpkı sabır gibi... Fakat her şeyin fazlası ve tek taraflı olanı hepimizi zehirleyebiliyor. Ben de bugün bu yazımda sabrın ilişkideki olumlu ve olumsuz yönlerine dair düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım. 

İnsanlık geçmişte de bugünde de sabra çok büyük anlamlar atfediyor. Sabır hoş olmayan bir şeyi uzun süre tolere etmek anlamına geliyor. Sabır sadece zamanda beklemekle sınırlı değil, aynı zamanda bir bakasının davranışıyla veya zorlu bir durumla bağlantılı olarak da ortaya çıkabilir. Alkolik olan ve çekilme stresine katlanan kişi ile yaramazlık yapan bir çocukla öfkesini kaybetmeyen bir ebeveyn de aynı şekilde sabırlı davranıyor. İki uç örneğin arasında ince bir çizgi bulunuyor. Biri iyiye sabır gösterme amacı taşırken, biri malesef bizi eksiltmekle birlikte kötü olana daha da kötü olma alanı yaratıyor. 

İnsanlar arasındaki herhangi bir ilişki için sabır çok önemli, bunu kabul ediyorum. Aynı zamanda hoşgörüye sahip olmak ve her şeyden önce kaliteli kişilerarası ilişkilerden zevk alabilmek anlamına geliyor. Uzun süreli ilişkilerde karşınızdaki partnerinizin size olan duygularından emin olduğunuzda onu olduğu gibi kabul etme amacıyla gösterilen sabır çoğunlukla iyi sonuçları beraberinde getiriyor. Bu yapıcı olan davranış sadece aşk ilişkilerinde değil arkadaşlıklarda ve aile ilişkilerinde de uzun vadede daha sağlıklı bağ kurmamıza yardımcı oluyor. 

Ancak buna sahip olmak, bir ilişkide doğru olmayan veya sizi kötü hissettiren şeyler olduğunda, diğer insanlardan gelen her şeye katlanmak anlamına gelmiyor. Sizin alanlarınızı ihlal eden, her şeyin önüne kendi duygularını ve düşüncelerini koyan bencil olarak nitelendirebileceğimiz insanlara karşı gösterilen sabır, çoğu zaman kişileri olumsuz etkiliyor. Burada siz sabır gösterdikçe karşı taraf kendine daha geniş bir alan yaratarak sınırlarını artırıyor ve siz buna sabır gösterdikçe de bunun normal olduğunu düşünüyor. Bir noktada sabrınız tükendiğinde sizi eskisi gibi olmamakla hatta değişmekle bile suçlayabiliyor. 

Aile içindeki durum ise biraz daha farklı işleyebiliyor. Hayatta değiştiremeyeceğiniz 4 kişi bulunuyor; babanız, anneniz, kardeşiniz ve evladınız... Bana göre sabrın en çok karşılığı aile bağlarında bulunuyor. Kaç yaşınıza gelirseniz gelin sağlıklı bir aileye sahipseniz göstereceğiniz her tölerans, vereceğiniz her değer muhakkak karşılık buluyor. Zaten aile kavramının kutsallığı da buradan geliyor. Burada tabii yanlış yorumlanan bir durum da var. Bazen kadın yada erkek fark etmeksizin çocuğu için eşine sabretmeyi kendinde zorunluluk olarak görüyor. Ancak bu durum da sabrı yanlış yorumlayan çocukların büyümesine neden oluyor. 
Sözün özü hayatın her alanında sabrı doğru değerlendirmek lazım. Size iyi gelen, kısıtlamayan, hayatınızı gasp etmek yerine güzelleştiren insanlara karşı sabır gösterdiğinizde karşılığını alacağınızdan enmin olun. Eğer birilerine sabır göstermek sizleri yoruyorsa, duygularınızı bir kenara bırakın ve kendi sağlığınız için oradan koşarak uzaklaşın. Gösterdiğiniz sabrın karşılığını alacağınız ilişkiler içinde olmanız dileğiyle...

Yukarı Kaydır