Önümüzdeki 5 gün boyunca
unsplash
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Romantik İlişkilerin Üç Bayrağı: Kırmızı, Sarı, Yeşil

03 Oca 2022

Partnerinizle birlikteyken çok huzurlu hissettiğiniz ya da arada bir durup içinde bulunduğunuz ilişki hakkında kritik yaptığınız bir bağa sahip olabilirsiniz. Bu durumların yanında, sıklıkla sorunlarla karşılaştığınız fakat partnerinize karşı büyük bir bağlılık hissettiğiniz bir romantik ilişkiye de sahip olabilirsiniz. Bir başka deyişle, iyi, ortalama ve kötü kelimeleri ile nitelendirilebilecek romantik ilişki çeşitleri bulunmakta. Trafik ışıklarında olduğu gibi, kırmızı, sarı ve yeşil renkleri bayraklar halinde romantik ilişkilerin durumlarını özetleyebilmekte. Eğer içinde bulunduğunuz ilişkide nasıl hissettiğinizi az çok kestirebiliyorsanız fakat ilişkinizi yansıtan bayrağı bilmiyorsanız şu an doğru yerdesiniz! Bu yazımızda, sizler için romantik ilişkilerin üç bayrağını kaleme aldık.

unsplash
Kırmızı Bayrak

Romantik ilişkilerdeki kırmızı bayrağı trafik ışıklarındaki kırmızı renkli ışığa benzetebiliriz. Aracımızla ilerlerken kırmızı trafik ışığına rastladığımızda nasıl duruyorsak romantik ilişkilerdeki kırmızı bayrak da kırmızı ışık gibi durmamız gerektiğini bizlere bildirebilmekte. Eğer içinde bulunduğunuz ilişki yüzünden sürekli olarak ‘’Beni sevdiği için bu şekilde davranıyor.’’ ya da ‘’Sadece bir kere yaşandı, bir daha olmayacak.’’ gibi düşünceleri zihninizde taşıyorsanız bu ilişkinin kırmızı bayrağa sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bir başka deyişle, içinde bulunduğunuz romantik ilişkide partneriniz size kendinizi kötü hissettiriyor fakat bu hissiyat sanki sizin suçunuzmuş gibi davranıyorsa ve bu düşünceyi size aşılayabiliyorsa bu ilişkiye bir dur demeniz gerekiyor. Ayrıca, partnerinize yeteri kadar güvenemiyorsanız, onunla iletişim kurmakta zorluk çekiyorsanız, partnerinizin kıskançlık miktarı aşırıya kaçıyorsa ve içinde bulunduğunuz ilişkide sadece sizin fedakarlık yaptığınızı düşünüyorsanız bu kırmızı bayraklı ilişkiyi bir an önce gözden geçirmelisiniz. 

unsplash
Sarı Bayrak

Kırmızı ve yeşil bayrak kadar keskin hatlara sahip olmadığı için tespit edimesi zor olan sarı bayrak, romantik ilişkilerde kırmızıdan yeşile geçiş olarak değerlendirilmekte. Eğer bir romantik ilişkiye yetersiz samimiyet ve kararsızlık hakimse bu ilişkinin sarı bayrağa sahip olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, siz ve partneriniz birbirinizden bağımsız gelecek planları yapıyorsanız, gerçek hayatta karşılaştığınız çeşitli konulara sıklıkla farklı bakış açıları ile yaklaşıyorsanız, arkadaşlarınız ya da aile bireyleriniz partnerinizden pek haz etmiyorsa, partneriniz geçmişte yaşadığınız ilişkileri gündeme getirip bu ilişkiler hakkında rahatsızlık verici yorumlarda bulunuyorsa ve partnerinizle herhangi bir plan yaparken ikiniz de kararsızlık sergiliyorsanız ilişkinizin sarı bayraklı olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak, kısa vadeli planlara dayanan ve samimiyetin çok olmadığı romantik ilişkiler sarı bayrak ile kendilerini belli etmekte. Sarı bayraklı bir ilişkide bulunduğunuzu düşünüyorsanız partnerinizle bu bayrağı sergileyen rahatsızlıklarınızı paylaşmanızı önermekteyiz.

unsplash
Yeşil Bayrak

Romantik ilişkilerin kırmızı bayrağından bahsederken bu bayrağı trafik ışıklarında durulması gerektiğini vurgulayan kırmızı ışığa benzetmiştik. Romantik ilişkilerin yeşil bayrağı ise yol alınabileceğini belirten yeşil renkli trafik ışığına benzemekte. Bir başka deyişle, yeşil bayraklı bir romantik ilişkinin durmaya ihtiyacı olmaz ve bu tarz bir ilişkide yer alan iki taraf da huzurlu ve mutlu bir şekilde hayatına devam eder. Eğer romantik bir ilişkide bulunduğunuz partnerinize sonsuz güveniniz varsa ve ona karşı her zaman dürüst olabiliyorsanız bu durumun yeşil bayrak habercisi olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, partneriniz ile rahatlıkla iletişim kurabiliyorsanız, genelde onunla birlikte uzun vadeli planlar yapıyorsanız, siz ve partneriniz karşılıklı olarak birbirinizin hedeflerini destekliyorsanız, birbirinizin sınırlarını işgal etmiyorsanız ve ilişkinizde her iki taraf da eşit miktarda sorumluluk alıyorsa ilişkinizin mükemmel bir gidişata sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yeşil bayraklı romantik ilişkileri güzel bir ilişki türü olarak açıklamış olsak da bu tarz ilişkilerde de kırmızı ve sarı bayraklı ilişkilerde olduğu gibi çeşitli problemlere rastlanabilmekte fakat yeşil bayraklı ilişkilerdeki iletişimin kuvvetli oluşu problemlerin hızlıca çözülmesi için bir kapı aralamakta. 
Saygı, güven ve sevgi içermeyen bir romantik ilişki, hayatınızı zedeleyip size hem fiziksel hem de mental anlamda zarar verebilir. Bu yüzden, içinde bulunduğunuz romantik ilişkinin bayrağını tespit ettikten sonra ilişkinizi gözden geçirmeye başlayabilirsiniz. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?