Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pinterest
KÜLTÜR/SANAT

Pride Ayı Özel Film Serisi

07 Haz 2021

“Aşk, aşktır” mottosuyla haziran ayına giriş yaptık. Yalnızca gökkuşağı bayraklarımızı değil kuir filmleri de yanımıza aldık. Pride ayında özel olarak izleyebileceğiniz, aşk dolu, rengarenk bir film serisine hazır mısınız? Tabuları yıkan ve sınır tanımayan beyazperdenin unutulmayan aşklarına gelin yakından bakalım.

1.5 Bardak

Pinterest
Her yıl haziran ayında kutlanan “Pride Month” yani “Pride Ayı”, 1969 yılında, New York’ta gey bar olan Stonwall’a yapılan baskın sonrasında çıkan ayaklanma sayesinde kutlanmaya başlanıyor. Haziran ayının 28’inde ise bu ay, Onur Yürüyüşü ile taçlanıyor. Bizler de haziran ayını ölümsüz kılan LGBTQİA+ filmlerini sizler için mercek altına aldık. 

Pinterest
And Then We Danced
 
  Listemizin başında yer alan And Then We Danced, 2019 yılı Fransa, İsveç ve Gürcistan ortak yapımı bir film. Romantik drama türündeki filmin yönetmen koltuğunda Levan Akin oturuyor. And Then We Danced, yaşadığı problemlerden dans sayesinde uzaklaşan Merab adındaki bir gencin, kendini keşfetmesini konu ediniyor. Genç, yer aldığı dans topluluğuna yeni katılan kişinin hayatını değiştireceğinden ise habersiz. 

Pinterest
Mavi En Sıcak Renktir
 
  Kuir filmlerin en popülerlerinden biri olan, 2013 yapımı Fransız filmi Mavi En Sıcak Renktir, başrollerini Lea Seydoux ve Adele Exarchopoulos’un paylaştığı romantik dram türünde bir film. Mavi En Sıcak Renktir, 15 yaşında genç bir kadın olan Adele’in mavi saçlarıyla dikkat çeken Emma’yı fark etmesi üzerine hayatının değişeceğini anlamasıyla başlıyor ve bu iki kadının tutkulu aşkını gözler önüne seriyor. 

Pinterest
The Handmaiden
 
  Güney Kore yapımı olan The Handmaiden, 2016 yılında vizyona giren; erotik, psikolojik ve gerilim türünde bir film. Çekimlerinin büyük bir kısmı Japonya’da yapılan film, 1930’lardaki Güney Kore’de geçiyor. Kendisini Kont olarak tanıtan dolandırıcı, varis olan Leydi’yi kendisine aşık etmek için bir hizmetçi işe alır fakat hizmetçi Leydi’ye delicesine aşık olur ve olaylar gelişir. 
 

Pinterest
Call Me By Your Name 
 
  Listemizin en çok bilinen filmlerinden biri olan Call Me By Your Name’i hala izlemeye fırsat bulamadıysanız Pride Ayı, sizin için doğru bir zaman olabilir. 2017 yılında vizyona giren filmin başrollerinde Timothee Chalamet, Armie Hammer ve Michael Stuhlbarg gibi isimler yer alıyor. Entelektüel bir ailenin çocuğu olan Elio, staj için villalarına çalışmaya gelen Oliver’dan oldukça etkilenir ve ikisi de arzularının peşinden koşmaya başlarlar. Kendilerini keşfetmeye başlayan bu iki genç birbirlerine doğru bir yolculuğa çıkarlar. 
 

Pinterest
Beats Per Minute (BPM)
 
  Adını dakikadaki kalp atışından alan Beats Per Minute (BPM), 2017 yılında vizyona giren bir Fransız darama filmi. 1990’larda geçen film, HIV/AIDS aktivisti bir gencin hayatını anlatıyor. 90’lardaki AIDS salgınını vurgulayan BPM, Cannes Film Festivali’nde 4 ödüle layık görülüyor. 

Pinterest
Girl
 
  Belçika ve Hollanda ortak yapımı olan Girl, 2018 yılında vizyona giriyor. Tek tutkusu bale olan 15 yaşındaki trans kadının balerin olmak için verdiği mücadeleyi konu edinen Girl, kesinlikle izlemeniz gereken bir film. Yalnızca kadınların kabul edildiği bir bale okulundaki zorlu mücadelesine ortak olduğumuz Lara, hayalleri için büyük bir savaş verir. 

Pinterest
Tangerine 
 
  2015 yılında, I Phone kamerasıyla çekilen Tangerine filminde olaylar yalnızca 24 saat içerisinde geçiyor. Seks işçisi olan iki trans bireyin Noel gününde yaşadıklarını konu edinen Tangerine, komedi ve suç türü filmleri sevenler için kesinlikle kaçmaması gereken bir film. 

Pinterest
Pride 
 
  Listemizin son filmi olan Pride, 2014 yapımı tarih, komedi ve dram türündeki bir film. 1984 yılında geçen Pride, 20 yaşındaki bir gencin Onur Yürüyüşü’ne katılmasını konu ediniyor. Kendisini sürekli sorgulayan ve yaşamını tereddüt ederek geçiren Joe, Onur Yürüyüşü’nde tanıştığı insanlar sayesinde rahatlıyor. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?