İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Prezervatifin Yanlış Kullanımı Olur Mu?

07 Oca 2021

Doğum kontrol yöntemleri arasında en sık kullanılan yöntemin prezervatif olduğu bir gerçek. Ancak ne yazık ki birçok kişi prezervatif kullanımı konusunda birtakım hatalara düşüyor. Bizler de bu hataları yakından inceliyor ve doğrularını sizlerle paylaşıyoruz.

2 Bardak

null

İstenmeyen hamilelikten koruma yöntemlerinin başında prezervatiflerin geldiği bir gerçek. Ancak birçok kişi prezervatifi geç kullanarak istenmeyen gebeliğin önüne geçmeyi başaramıyor. Özellikle ön sevişmede çiftler prezervatifi geç kullanabiliyor ve sıvı akışı sizi korunmasız bir hale getiriyor. Bu da hamile kalma ihtimalinin artmasına sebep oluyor. Bu durumu önlemek içinse size önerimiz prezervatifi sadece penetrasyon öncesi kullanmamanız. Özetle, partnerinizle ilişkiye girmeden önce, ön sevişme durumunda da prezervatif takılması gerektiğini unutmayın.

null

Bir diğer yanlış kullanım ise prezervatifin sertleşme öncesi takılması. Bu hata prezervatifin penise tam olarak oturmamasına sebep oluyor. Hem tedbir açısından son derece riskli olan bu durum hem de ereksiyon olamamaya da neden olabiliyor. Benzer şekilde yanlış prezervatif kullanımları da sıkça görülüyor. Bu noktada prezervatifin yanlışı mı olur demeyin; çünkü oluyor. Penis boyuna uygun olarak seçilmeyen prezervatifler, istenmeyen gebeliklere neden olabildiği için penis boyu dikkate alınarak prezervatif alınması öneriliyor. Gerekli standartları taşımayan ve CE ve TSE begeleri bulunmayan prezervatiflerden de uzak durulması gerekiyor. Kalitesiz ancak ucuz diye bir prezervatife yönelmek yapacağınız en büyük yanlışlardan biri olacağı gibi hem kendinizi hem de partnerinizin sağlığını da riske atacağınızı unutmayın.

null

Prezervatif satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da kondomun son kullanım tarihine bakılmaması olarak karşımıza çıkıyor. Prezervatifin paketinde bu bilgiye ulaşabileceğiniz gibi tarihi geçmiş kondomları da almamanız ve kullanmamanız öneriliyor. Çünkü bu tarz tarihi geçmiş ürünler, prezervatifin adı üzerinde olduğu gibi koruma işlemini tam olarak sağlayamadığı gibi kondom kullanımının asıl amacının da önüne geçerek gebelik riskini artırıyor. Nitekim prezervatiflerin genellikle raf ömrü de beş yıl oluyor. Ayrıca aldığınız prezervatifin lateksten yapılmış olup olmadığına ve gerekli kalite belgelerinin mevcut olup olmadığına da dikkat etmeniz gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. Hamileliği “çift etkili” önlemek içinse çift prezervatif kullanımı da söz konusu olabiliyor. Ancak seksten alınan zevki oldukça azaltan bu kullanım, boşalma hissini azalttığı gibi orgazmı da dolu dolu yaşamayı da engelliyor.

null

Yırtık prezervatif kullanımı ise ne yazık ki en çok karşılaşılan durumlardan biri. Özellikle seksin ardından boşalma gerçekleştiğinde fark edilen bu durum stres seviyesini artırabiliyor ve ertesi gün hapı gibi diğer doğum kontrol yöntemlerini kullanmaya kişiyi mecbur edebiliyor. Bu durum ile karşılaşmamak içinse seks öncesinde prezervatifin yırtık olup olmadığının kontrol edilmesi gerekiyor. Yırtık ve delik olması durumunda başka bir prezervatifi kullanmak gerekiyor. Aksi takdirde hamilelik riski son derece artırıyor. Nasıl yırtık olunca prezervatifi kullanmıyorsanız paradan mı yoksa üşengeçlikten mi tasarruf etmek için de bir kereden fazla aynı kondomu kullanmamanız gerekiyor. Hijyen açısından son derece rahatsız edici ve tehlikeli olan bu durumun yanı sıra seks sırasında aşınan ve yıpranan prezervatif, ikinci kullanımda koruma görevini yerine getiremeyecek ve hamilelik riskini de aynı oranda artıracak.

null

Son olarak kayganlığı artırmak adına prezervatifin vazelin ve krem gibi malzemelerle kullanıldığı da olabiliyor. Kondoma zarar veren bu yöntemlerden uzak durmanız yukarıda da bahsettiğimiz yıpranma ve aşınma gibi problemlerle de karşılaşmamanız için önemli. Partneriniz vajinal kuruluk problemi yaşıyorsa da size önerimiz su bazlı bir kayganlaştırıcı kullanmanız. Rengi geçmiş ve solmuş kondomlardan uzak durmanız gerektiğini de son bir kez hatırlatmak istiyoruz.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?