SPOR

Pilatese Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Eğer sıradan fitness antrenmanları sizi cezbetmiyor ve spor salonlarında zaman geçirmekten de keyif almıyorsanız sizin için farklı ve yeni olacak bir şeylerin arayışına girmiş olabilirsiniz. Bu noktada da pilates en sık başvurduğunuz yöntemlerden biri olabilir. İster minder üzerinde isterseniz de reformer adı verilen türe özel aletleri kullanarak yapabileceğiniz pilates egzersizleri yeni ve çeşitli olduğu kadar aslında vücudunuzun gerçekten ihtiyacı olan egzersiz biçimi de olabilir. Peki, özellikle de son dönemlerde oldukça popüler bir hale gelen bu egzersiz türü hakkında her şeyi bildiğinize emin misiniz? Eğer pek de emin değilseniz, gelin pilatese başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç detayı hep birlikte gözden geçirelim.

Editör :Deniz Koç
Yayın Tarihi :09 Haz 2021
Süre :2 Bardak

Esneklik kazanmak ve tüm vücudunuzu çalıştırmak istiyorsanız en iyi seçeneklerden biri pilates olabilir. Günlük sıradan işlerinizi yaparken bile yorulduğunuz oluyor veya kaslarınız zorlanıyor ise ihtiyacınız olan şey kesinlikle tüm kas gruplarınızı çalıştırarak direnç ve güç kazanmanızı sağlayacak bir egzersiz türü olacak. Düzenli olarak pilates yapan katılımcılarla gerçekleştirilen çalışmalar da gösteriyor ki pilates size ihtiyacınız olan tüm bu gelişimi sağlıyor. Karın bölgeniz yani gövdenizin tam merkezine odaklanarak tüm vücut kaslarınızı iyileştirmeye yönelik hareketler barındıran pilates kesinlikle faydasını görebileceğiniz egzersiz türlerinden biri. Peki, pilatese başlamadan önce bu spora dair neler bilmelisiniz?

Kullanılan Aletler Zorunlu Değil

Eğer pilatese başlamaya karar verdiyseniz muhtemelen onun nasıl bir egzersiz türü olduğu hakkında az da olsa bir bilginiz vardır. Yoga matlarıyla herhangi bir yerde yapılan bir türü olduğu gibi kocaman aletlerin kullanıldığı bir türünün olduğuna da denk gelmiş olabilirsiniz. Her ikisi de pilatesin bir türü olmakla birlikte biri mat pilates diğeri ise reformer pilates olarak adlandırılıyorlar. Her iki türde de amaç aynı, yani kas gruplarını etkili bir şekilde çalıştırıp direnç geliştirmek, olsa da reformer pilateste büyük bir platform, yaylar ve kasnaklardan oluşan bir makine kullanılıyor. Ancak her iki seçenekte de yapılan şey aslında aynı; fazlaca tekrar içeren hareketlerle doğru kas gruplarının çalışmasını sağlamak. Yani bu iki gruptan hangisini seçerseniz seçin oldukça benzer bir çalışma programını uyguluyor olacaksınız. Kullanacağınız aletler de zorunlu değil tercihinize bağlı olacaklar.

Pilatese Evinizde de Başlayabilirsiniz

Eğer egzersiz yaparken kalabalık ortamlarda olmaktan hoşlanmıyor, yalnız başınızayken kendinizi daha rahat ve öz güvenli hissediyorsanız; merak etmeyin çünkü pilatese kendi evinizde de başlayabilirsiniz. Pandemi koşulları da göz önünde bulundurulduğunda kalabalık ortamlar olduğundan fitness salonları gözünüzü korkutuyor olabilir. İşte bu noktada da evinizin rahatlığında egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Özel pilates salonlarını araştırabilir, bu salonların dijital ortamlardaki derslerine katılmayı deneyebilirsiniz. Yine pandemi sebebiyle günümüzde pek çok pilates salonunun dijital ortamlarda dersler verdiklerini siz de göreceksiniz. Ancak hangi dersi seçerseniz seçin eğitmene başlangıç seviyesi olduğunuzu bildirmeye dikkat edin. Böylelikle evde karşılaşma ihtimaliniz olan sakatlanmaların da önüne geçebilirsiniz.

Kaslarınızın Çalıştığını Ders Sırasında Hissedeceksiniz

Eğer daha önce fitness salonlarında egzersiz yaptıysanız bu egzersizlerin yoğunluğunu az da olsa hatırlıyorsunuzdur. Ağırlık kaldırmalar, squatlar ve cardiyo egzersizleri derken kendinizi yoğun bir çalışma programının içinde bulabilirsiniz. Öte yandan pilates egzersizleri ise size çok daha kolay görünüyor olabilir. Ancak çoğunlukla kendi vücut ağırlığınızı kullandığınız ve sürekli olarak hareket halinde olduğunuz pilates egzersizlerinin de bir o kadar yoğun olabileceğini size hatırlatalım. Eğer pilates hareketlerini doğru bir şekilde tamamlarsanız vücudunuzdaki pek çok kası çalıştırmış olacaksınız ki bu da ertesi gün ciddi kas ağrılarıyla karşılaşabilirsiniz demek oluyor. Bu sebeple ısınma ve soğuma hareketlerini asla atlamamaya özen gösterin ve her koşulda kas ağrılarına karşı hazırlıklı olun. 

Doğru Kıyafet Tercihi Egzersizinizi Çok Daha Kolay Bir Hale Getirebilir

Spor yaparken genellikle rahat ve bol kıyafetler tercih ediyor olabilirsiniz ki pek çok egzersiz türü için bu tercihiniz doğru da olabilir. Ancak pilates yaparken tam tersine vücudu saran, sıkı kıyafetler tercih etmenizin egzersizinizi çok daha kolay bir hale getireceğini de söylemeliyiz. Böyle kıyafetler tercih ettiğinizde hem eğitmeniniz hareketlerinizi ve vücudunuzu çok daha iyi gözlemleyebilir hem de kıyafetleriniz herhangi bir yere takılıp sıkışmaz. Tabii böylelikle de kendinize çok daha rahat bir hareket imkanı sağlamış olursunuz. Bu sebeple spor taytları bu egzersiz türü için en ideal kıyafetlerden olabilir. 
Yukarı Kaydır