ZOOM

Pembe Erkeklere Çok Yakışır!

Şöyle kocaman bir iç çekip anlatmaktan yorulduğumuz fakat asla anlatamadığımız “Cinsiyetlerin Özgürlüğü” konusuna, yine oldukça radikal bir giriş yapmak niyetindeyiz. İstediğimiz zihne, istediğimiz karaktere ve tabii ki yalnızca bizim istediğimiz bedene sahip olabilmek için verdiğimiz talihsiz savaştan asla çekilmeyeceğimizi, üstüne basa basa belirterek daha spesifik bir konuya parmak basmak istiyoruz. Renklere bile cinsiyet atandığı bu dünyada bizler her güne rengarenk başlamayı tercih ederken sıkıcı kalıpların müdavimi olan zihinlere bir çift lafımız var… PEMBE ERKEKLERE ÇOK YAKIŞIR…!

Editör :Yağmur Ergu
Yayın Tarihi :16 Eyl 2021
Süre :1.5 Bardak

Sığ zihniyetler ile baskıcı kültürel kalıplarının yaratıp değiştirmeye pek de niyetli olmadığı cinsiyet rolleri ve bu rollerin gerektirdiği hareket alanları, maalesef ki oldukça sınırlayıcı ve kısıtlayıcı sevgili okurlarımız. Bunlardan en can sıkıcı ve bireyin yaratıcılığını en çok körelten unsurlardan biri ise “kadın ve erkek cinsiyetine atanmış olan renkler” olarak karşımıza çıkmakta. Erkek cinsine mavi, kadın cinsine ise pembe renginin “bahşedilmiş” olması, hepimizin maruz kaldığı bir gerçek. Bu yüzden yeni doğacak olan erkek çocukları için mavi duvarlar, mavi mobilyalar ve mavi tulumlar alınırken, kız çocukları için pembenin elli tonunu bir araya getirmek, oldukça zorlama bir itaat hali olarak karşımıza çıkıyor. Kendimize, zihnimize ve bizi hapseden tüm bu kalıplara biraz daha yakından baktığımız zaman aynı rengi farklı tonlarla kullanmak, önümüze setler halinde çekilen duvarların bile yaratıcılık dürtümüzü durduramayacağının bir göstergesi. Anlayacağınız, bakış açısı sevgili okurlarımız. Bakmak var, görmek var….
 

Harry Styles
Son yıllarda gerici ve baskıcı zihniyetlere inat, cinsiyet tutsağı olmayan özgür zihinlerin, dur durak bilmeyen yükselişi sayesinde pembenin de mavinin de morun da sarının da bir arada bulunduğu, rengarenk karakter ve zihinler, korkusuz ve cesur bir şekilde kendi hareket alanlarını yaratmaya başladı. Önceleri, oldukça anormal olan ve gün geçtikçe normalleşen bu zihinlerin yarattığı sınırsız, özgür ve bir o kadar renkli alan sayesinde isteyen istediği rengi üzerinde taşımaya başladı. Oldukça sığlaşan kalıp düşüncelerden uzaklaşıp bireylerin yaratıcılıklarının Nirvana’ya ulaştıran bu adım, 21.yüzyılın en şahane adımlarından biri bizlere kalırsa.

Erkek olmanın güç, kuvvet, iktidar olmakla eş değer olduğu bunun yanı sıra hiçbir din ve ırkta bu durumun pek de farklılık göstermediği dünyada, erkeklerden beklenen basma kalıp davranışlar ise eril zihniyetin kendi etrafına dört duvar örmesi ile eş değerdir. “Kız gibi ağlama, kız gibi kıvırma, ağırlığını koy ya da yumruğunla konuş” gibi korkunç cinsiyetçi algıların bir diğerinden bahsetmek gerekirse “erkek adam pembe mi giyermiş…!” sevgili okurlarımız. İzninizle bu soruyu bizler cevaplamak istiyoruz. ERKEK ADAM, üzülünce ağlar, mutlu olunca kahkaha atar, eğlenmek isteyince dans eder ve canı isterse PEMBE giyer! 
 

Timothée Chalamet
Aynı ağlıyor, gülüyor ya da eğleniyor olmanın cinsiyeti olamayacakken, pembe giyiyor olmanın da cinsiyeti olamaz. Son yıllarda Hollywood ve ünlüler camiasının gözbebeği olan Harry Styles ve Timothée Chalamet gibi isimlerin de hiçbir erkeklik kaygısı gütmeyip gözler önüne oldukça keyifli kostümler sunması da hayranlık uyandıracak seviyede göz doldurmakta. Kimilerine göre pembe giyen erkek için “bu da kendine erkek mi diyor?” tarzı, hiçbir sıfatın bu cümleye layık olmadığı ve maalesef ki şöyle kocaman bir iç çekmemize sebep olan cümleleri, artık duymuyor ve bu cümleleri sarf etme zahmetine girenleri o devasa erkeklikleri ile baş başa bırakıyoruz. Ne de olsa bilinçsiz bir şekilde kendilerini cezalandırmayı oldukça iyi başarıyorlar.
Anlayacağınız o ki içeriğimizde de asıl sorununun cevabını kanıtlayacak nitelikte olan birden fazla görselle, “pembe erkeklere çok yakışır ve her erkek istediği rengi giymekte sonuna kadar özgürdür.” Yargılayıcı bakışlar, yönelttikleri sığ yargıları kendilerine saklayabilirler. Bu arada küçük bir dip not geçmekte de fayda var. Bunun kadar ses getiren bir mevzu olmasa da “mavi kadınlara da çok yakışır!” sevgili okurlarımız. Keyifli okumalar diliyoruz…

Yukarı Kaydır