İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Partneriniz Size Kilo Aldırıyorsa…

Yapılan araştırmalar mutlu beraberliklerde özellikle kadınların formlarını korumakta bir hayli zorlandığını ortaya koyuyor. Keyifli atıştırmalar, yiyecek ritüelleri, birbirini şımartma isteği ile oluşturulan sofralar formunuzu tehdit eden tatlı tuzaklardan sadece birkaçı. Peki, bu durum karşısında ne gibi önlemler alacaksınız? İşte sizin için en ideal çözüm önerileri…

Editör :Buğra Levent
Yayın Tarihi :30 Kas 2020
Süre :2 Bardak

Bir ilişki içerisindeyken sanki her şey birlikte tüketilince daha da lezzetli geliyor. Bu durum da doğal olarak partnerinizin size kilo aldırması anlamına geliyor. Bu durumun temel nedeni de birazdan bahsedeceğimiz, çiftlerin günlük rutin programlarının içinde barındırdığı son derece baştan çıkarıcı tuzaklarla alakalı.

null

Birinci Tuzak: Partneriniz Sebze Yemekten Hiç Hoşlanmıyor 

Erkekler bir yemeğin hayalini kurduklarında bu genellikle iyi pişmiş bir et yemeği ile ilgili olur. Kadınların aksine salata ya da sebze yemeklerinden pek de hoşlanmazlar, ayrıca yeterince doymadıklarını hissederler. Bu tür yiyecekler onlar için ancak yemeğin yanındaki garnitürler niteliği taşır. Zaten araştırma sonuçları da bu gerçeği destekliyor. Erkekler kadınlara nazaran günde yüz gram daha fazla et tüketiyor.

Partneriniz et yemeyi çok seviyorsa onu bundan mahrum etmeyin. Ancak yağlı bir şnitzel yerine bir parça az yağlı tavuk eti yemeyi tercih edebilirsiniz. Sadece daha küçük parçalar yemeyi, etin ya da tavuğun yağlı bölümlerini kenara ayırmayı ya da tavuğun dış derisini yememeyi bir alışkanlık haline getirmeye çalışın ve onu da buna alıştırmayı ihmal etmeyin! Bu yiyecekleri de daha az kalorili seçeneklerle zenginleştirin.

null

Erkek arkadaşınıza sebze yemeklerini sevdirmek için yapabilecekleriniz de var. Mesela yemeğin yanına brokoli hazırlayın. Ancak brokoliyi haşlayarak yemeğin yanında servis yapmayın. Brokoliyi üzerine peynir eriterek fırına vermeyi deneyin ya da yiyecekleri köri ile lezzetlendirmeye çalışın. Tavuğu yağsız tavada kızartırken üzerine bol miktarda köri serpiştirin, bu şekilde çok daha lezzetli bir sonuç elde edersiniz.

Araştırma sonuçları erkeklerin yoğun bir şekilde baharatlandırılmış yiyeceklere bayıldığını ortaya koyuyor. O halde daha sağlıklı yiyecekleri onun sevdiği biçimde baharatlandırarak hem gönlünü yapın hem de formunuzu koruyun.

null

İkinci Tuzak: Televizyon Seyrederken Yemek Yemeyi Tercih Ediyor

Erkeklerin yoğun geçen bir iş gününün ardından, genellikle en büyük isteklerinin, televizyonun ya da Netflix’in karşısına geçerek günün stres ve yorgunluğunu unutmak olduğu yadsınamaz bir gerek. Ancak bu ritüele belki bir iki kadeh içki ya da atıştırma niteliğinde lezzetli fakat kilo aldıran yiyecekler de ekleniyor. Bu durumu, kadınların erkeklerle ilişkilerinde formda kalmak adına karşı karşıya kaldıkları en haince baştan çıkarma tuzağı olarak nitelendirmek mümkün. Ne de olsa yanında oturarak cips ve bunun gibi karşı konulmaz abur cuburlardan uzak durmak hayli güç olsa gerek.

Bu tuzağa düşmemek için akşamları kitap ya da dergi okumayı tercih edebilirsiniz. Bu şekilde bütün bir akşam o cips torbasını görmek zorunda kalmazsınız. Bunun yanı sıra çiğ sebzeleri soslandırarak tüketmeyi de deneyebilirsiniz. İnce dilimlenmiş havuç ve salatalıkları hazırladığınız bir sosa batırarak yemek iyi bir seçenek olabilir. Bu tür yiyecekler hiç kuşkusuz cips tarzı kalori bombalarının lezzeti ile boy ölçüşemez ama güzel bir sekilde servis yaptığınızda aradaki lezzet farkı kapanacaktır.

null

Üçüncü Tuzak: Şef Rolü Oynamayı Çok Seviyor

Bu durumda öncellikle sizi tebrik etmemize izin verin! Gerçekten çok şanlısınız... Kilonuzu korumak adına onu bu hobisinden vazgeçirmeye çalışmayın ve şımartılmanın keyfini çıkarın. Sizi özenle hazırladığı menüleri tatmaya zorlayabilir, ancak zaman içinde bu durumu kendi lehinize çevirebilirsiniz.

Partnerinizin aşçılık konusundaki yeteneğini destekleyin, ancak ona daha sağlıklı ve daha az kalorili yemekler yapmasını rica edin. Az kalorili fakat lezzetli yemeklerin nasıl yapıldığını da ona bizzat gösterin. Mutfağa birlikte girin ve ona kremanın az yağlı sütle de yapılabileceğini gösterin. Sonuçta o bu tarz ayrıntıları es geçebilir ya da önemsemeyebilir. O halde iş size düşüyor! Beyaz undan yapılan soslu makarna yerine hem daha sağlıklı hem de daha az kalorili olan kepekli makarna yemek istediğinizi söyleyin. Bu şekilde formunuzu korumuş olursunuz. Ancak tabii ki bazen istediği türde, yani bol kalorili yiyecekler hazırlamasına da izin vermelisiniz ki onun da yemek yapmak konusundaki hevesi kırılmasın. Size bol kalorili yemekler hazırlayacağı günleri önceden haber vermesini de sağladınız zaman hiçbir sorun yaşanmayacaktır. Zira o zama gündüz sadece bir salata yiyerek bu durumu dengelemeniz mümkün olabilir.

null

Dördüncü Tuzak: Lezzet Ritüellerinden Büyük Keyif Alıyor

Cumartesi akşamları lezzetli bir lazanya, pazar akşamüzerleri çikolatalı sufle, gecenin bir yarısı hazırlanan soslu patates kızartmaları ya da cheesecake’lerHer çiftin paylaştığı bu ve buna benzer birtakım lezzet ritüelleri muhakkak vardır. Kuşkusuz yaşanan ilişkide bu tür geleneksel hale gelen özel paylaşımlar birer vazgeçilmez ve de çok güzel. Ancak ne yazık ki formunuzu korumak adına hiç de olumlu etkileri yok!

Bu tür ritüellerden vazgeçmenizi önermek hiç de adil olmaz. Ancak yine de alabileceğiniz birtakım önlemler var. Örneğin her pazar akşamüzeri çikolatalı sufle yemek gibi bir ritüeliniz varsa, bu ritüeli haftada bir değil de iki haftada bir gerçekleştirmeye çalışın. Eğer partneriniz bu durumdan şikâyet ederse, sufleden vazgeçip tam buğday unu ile yapılan bir kekin yanında yarım top dondurma yemek gibi daha az kalorili alternatiflere yönelin.

null

Beşinci Tuzak: Sık Sık Fast Food Tüketiyor

Erkekler genel olarak fast food yiyeceklere karşı iştahlarını frenlemekte bir hayli zorlanıyorlar. Doğal olarak biz de onları patates kızartması ya da hamburger yerken sadece izlemekle yetinemiyoruz. Bu cazip tuzağa düşmemek için partnerinizi fast food kadar doyurucu, lezzetli ve tüketilmesi eğlenceli yiyeceklere alıştırmanın yollarını arayın. Uzak Doğu mutfağının vazgeçilmezlerinden sushi tarzı yiyecekler, formunuzun korunması açısından hem daha az kalorili hem de tüketilmesi eğlenceli ve lezzetli seçeneklerden birini oluşturuyor. Ancak yine de ikna edemediyseniz; tavuk ve somonun yanı sıra, siyah fasulye gibi bitkisel alternatiflerle daha düşük kalorili burgerler hazırlayabilir; patatesleri de bol yağda kızartmak yerine, fırınlamayı deneyebilirsiniz.

null

Altıncı Tuzak: Akşam Yemeğini Geç Saatte Yiyor

Eğer partneriniz son zamanlarda ofisten geç çıkıyor, bu durum karşısında da doğal olarak akşam yemeğini geç saatlerde yemek zorunda kalıyor ve siz de ona eşlik etmek üzere aynı saati bekliyorsanız kilo almanız kaçınılmaz. Zira önünüzde muhtemelen iki şık belirecek: Onu beklerken guruldayan midenizi bir nebze de olsa bastırmak için yüksek kalorili atıştırmalara yönelecek ya da birlikte sofraya oturduğunuzda müthiş açlığınız nedeniyle gereğinden daha fazla yiyecek tüketeceksiniz. Sonuçta; her iki şıkkın da formunuzu tehdit edeceği bir gerçek.

null

Erkek arkadaşınızı beklerken, evde tehlikeli atıştırmalara yönelmek yerine kısa bir yürüyüşe çıkın. Bu şekilde hem oyalanmış hem de egzersiz yapmış olacak, dahası akşam yemeğinde daha mantıklı ölçülerde yemek yiyebilme iradesine de ulaşmış olacaksınız. Alacağınız bir başka önlem ise yemeğin yanında hazırladığınız salatayı önceden tüketerek açlığınızı hafifletmeniz olabilir. En ideali ise bol bol su tüketerek iştahınızı frenlemek. Su, hem mineral açısından faydalıdır hem de şişkinlik hissi uyandırarak en sağlıklı şekilde açlığı bastırır.

Yukarı Kaydır