Pexels
SEYAHAT

Pandemi Süreci Seyahat Trendlerini Nasıl Değiştirdi?

19 Ara 2021

Son iki yılda hayatımızın tüm odağı değişti. Kariyer, eğitim ve sosyal hayatımız yeni bir düzene uyum sağlamak durumunda kaldı. Elbette birçok insan için önemli konulardan biri olan seyahat süreci de pandemiden etkilendi. Peki bu süreç dünya genelinde seyahat kavramını ve sürecini nasıl etkiledi? Bu sorunun cevabını yazının devamında ele alıyoruz ve bu konuda yapılan araştırma sonuçlarını birlikte değerlendiriyoruz.

2 Bardak

Pexels
Evcil Hayvanlarla Seyahat 

Hilton’un hazırladığı The 2022 Traveler: Emerging Trende and the Redefined Traveler raporuna göre pandemi sürecinde evcil hayvan sahiplenme oranı artış gösterdi. Bu artışa bağlı olarak insanlar evcil hayvanlarıyla birlikte seyahat edebilecekleri konaklama seçeneklerini tercih ettiler. Öyle ki, bugün evcil hayvanlar ile seyahat konusunu araştırırken karşımıza çıkan sonuçların birçoğunda hayvan dostu otel önerilerinin öne çıktığını görebiliyoruz. Son dönemlerde sosyal alanlarda evcil hayvanlara yer veren işletmelere olan ilgi, hayvan dostu otellerde de görülüyor.

Pexels
Sürdürülebilir Seyahat Deneyimleri

2021 yılında sürdürülebilirlik ve iklim krizi hakkında birçok konunun öne çıktığını söylemek mümkün. Belki de bir dönem evlerimizde olmak, hayatımızda doğanın ne kadar önemli bir yeri olduğunu hatırlatmıştı. Bu durum seyahatlerimize de yansıdı ve çevreye daha duyarlı tatil planları oluşturmaya başladık. Birçok seyahat konseptli sosyal medya hesaplarının paylaşımlarının yanı sıra, pandemi döneminde seyahat konusunda yapılan araştırmalar da bu durumu destekler nitelikte. Hilton’un yaptığı araştırma da yeni yılda insanların seyahat planlarında sürdürülebilir seçenekleri tercih edecekleri yönünde. 

Pexels
Seyahat Deneyimlerinde Açık Alanların Önemi

Evde kaldığımız süreç içerisinde doğaya olan ilgi ve farkındalığımız arttı. Sürdürülebilir seyahat deneyimlerinin yanı sıra doğayla iç içe olabileceğimiz ve açık alanda daha sık vakit geçirebileceğimiz seçeneklere yönelmiş olduk. Bu seçenekler klasik bir otel binası haricinde bungalov evler, kamp etkinlikleri ve tekne gezileriydi. Bu şekilde daha izole ve güvende olunabilecek tatil seçeneklerinin geçtiğimiz yaz aylarında sıklıkla tercih edildiğini gördük. Bu durumun sebebinin çoğunlukla insanların açık havada sosyalleşme fikrine daha sıcak bakması olduğu söylenebilir. Elbette yaz aylarında açık hava mekanlarının kullanıma daha elverişli olması da bu durumu etkileyen en önemli faktörlerden biriydi. 

Pexels
Seyahat Aramalarında Google Sonuçları

Seyahat planları oluştururken internet üzerinden aramalarımızı gerçekleştiriyoruz. İnsanların deneyimlerine, tatil bölgeleri hakkında görüşlerine bu şekilde kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Geçtiğimiz yıl ve pandemi sürecini kapsayan dönemde seyahat alışkanlıkları değişti ve bu değişim tatil planlarımızı oluştururken yaptığımız internet aramalarına da yansıdı. Google tarafından hazırlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre Google’da seyahat konusunda yapılan aramaların sayısı oldukça yüksek seviyelerde. Aynı araştırmada geçen bir diğer analiz ise insanların konaklama konusunda yeni markalara olan ilgisinin arttığı yönünde.  

Pexels
Yurt İçi Seyahatler

Pandeminin yoğun olduğu dönemlerde seyahat planları yaparken yurt içindeki alanların daha çok tercih edildiğini söylemek mümkün. Her ne kadar aşıdan önce ve aşıdan sonraki süreçler arasında sosyal hayatta farklılıklar olsa da çoğu insan için yurt içi seyahat planları öne çıkıyordu. Sosyal medya gündeminde de çoğunlukla yakın mesafeli alanlarda yapılan tatil planlarını görmek mümkündü. 
Pandemi ve iklim krizinin farkındalığının artmasıyla birlikte sosyal hayatımızdaki alışkanlıklarımızı büyük ölçüde değiştirdiğimizi söyleyebiliriz. Artık temiz bir çevrenin önemini daha iyi anladığımız bir yılı geride bırakıyoruz. Tüm bunların yanı sıra bu yıl konaklama tercihleri, tatil planları gibi seyahate dair konularda çeşitli değişimlerin olduğu bir yıldı. Siz de pandemi sürecinin öncesinde ve sonrasında seyahat alışkanlıklarınızın değiştiğini fark ediyor musunuz?

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?