Pexels
ZOOM

Pandemi Döneminde Yeni Hobiler

Pandemi dönemini geride bırakamasak da alışmaya çalıştığımız yeni bir düzen var. Pandemi ile birlikte evlerimizde geçirmeye başladığımız izole hayat, çoğumuz için yeni ilgi alanları oluşturdu. Bu süreçte yüz yüze iletişimin en az seviyede olması sebebiyle online kurslar ve workshop’lar ile hobilerimizi geliştirdik. Alışılmışın dışında hobilerin de eklendiği bu listede sizin de hobileriniz yer alıyor olabilir. Gelin bu listeyi birlikte inceleyelim.

Editör :Simge Avcu
Yayın Tarihi :14 Eyl 2021
Süre :2 Bardak

Pexels
Bitki Bakımı
 
Evde bitki bakmak birçok insanın her zaman yaptığı bir faaliyet olabilir. Ancak pandemiyle birlikte çiçek bakımına olan ilginin artığını söylemek de mümkün. Çiçek bakmak için de yeterli bilgiye sahip olunması gerekiyor. Bu da kendimizi geliştirebileceğimiz bir hobi olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik bitkiler, ev dekorasyonu için de farklı ve renkli görünümler oluşturmayı sağlayabiliyor.

Pexels
Seramik Tasarımı
 
Yeni şeyler üretmek, üretirken dinlenmek ve ürettiklerimizin tasarımını kendimiz yapmak bir hobi haline geldiğinde daha ilgi çekici bir hal alabilir. Seramik tasarımının da üretmeyi seven insanlar için pandemi döneminde mantıklı bir hobi seçimi olduğu söylenebilir. Ayrıca bu tarz ürünler dekorasyonlar için oldukça tercih edilen parçalar arasında yer alıyor. Seramik konusuna ilgili olan insanlar yaptıkları tasarımları ev dekorasyonlarında da değerlendirebilirler. 

Pexels
Mobilyaları Dönüştürmek
 
Tüketim, son yılların en önemli konularından biri haline geldi. Doğamızın kıymetini daha çok anlamamız gereken bu zamanlarda tüketimi azaltmamız gerektiğini biliyoruz. İleri dönüşüm ve geri dönüşüm faaliyetleri de bu konuda bireysel olarak yapabileceğimiz etkili adımlar arasında yer alıyor. Kullanmadığımız eşyaları evin farklı bir köşesinde değerlendirmek için tekrardan onarmak gibi, evdeki mobilyalarımızı dönüştürmek de ileri dönüşüm için iyi bir örnek olabilir. Genellikle Pinterest gibi uygulamalarda gördüğümüz kendin yap konseptli videolar da bu konuda örnek gösterilebilir. 

Pexels
Dijital Dünya: Podcast
 
Dünya dijital alana doğru hızla geçiş yaparken bu alanda yeni hobiler elde etmek mümkün hale geliyor. Son yıllarda hem dünyada hem de ülkemizde popülerliğini artıran podcast kanalları da çoğu insan için bir hobi niteliği taşıyor. Kimilerimiz dinleyerek kimilerimiz ise podcast yayınları üreterek bu hobiyi sürdürebiliyoruz. Üretmeyi seven insanlar için ilgi çekici olabilecek bu hobi, gerek ilgi alanları gerekse alanında uzman oldukları konular ile ilgili olabilir.  

Pexels
Meditasyon Yapmak 
 
Bugün dijital dünyada meditasyon ile ilgili birçok içerik yer alıyor. Hem yurt dışında hem de ülkemizde, meditasyon konusunda birçok app, video ya da yazı yer alıyor. Ancak bazı insanların bu konuya pandemi döneminde daha çok zaman ayırdığını söylemek mümkün. Artık teknoloji sayesinde meditasyon yapmanın çok daha kolay olduğunu düşündüğümüzde, evde gerçekleştirilebilecek faaliyetler arasında meditasyona yer verebiliriz. 

Pexels
Yeni Bir Enstrüman 
 
Yeni bir dil, yeni bir kültür öğrenmek gibi yeni bir enstrüman öğrenmek de bu dönemde yapılabilecek faaliyetler arasındaydı. Enstrüman çalmaya başlamak büyük bir emek ve zaman isteyen bir faaliyet. Geçirdiğimiz bu süreç içerisinde birçok insan okul ya da iş hayatından dolayı bir türlü vakit bulamadığı ilgi alanlarına yönelmişti. Bu ilgi alanları birçoğumuz için öğrenmek istediğimiz bir dil olabilecekken birçoğumuz için yeni bir enstrüman çalmayı öğrenmek oldu. 
Elbette film izlemek, dergi okumak, spor yapmak gibi klasik sayılabilecek faaliyetler de bu dönem içerisinde sıklıkla tercih edilen hobiler arasında yer alabilir. Ancak gelişen teknoloji ve uzun süre evde kalmanın da katkısıyla farklı hobiler de ortaya çıkmış oldu. Peki, siz bu hobilerden hangisiyle ilgileniyorsunuz? Pandemi dönemi ve yeni normalde hobileriniz neler oldu?

Yukarı Kaydır