GLOBAL NEWS

Panasonic’ten Haftada Dört Gün Çalışma Sistemi

11 Oca 2022

Dünyanın önde gelen Japon elektronik markası Panasonic, önümüzdeki süreçte haftada 3 gün tatil, 4 gün mesai sistemine geçileceğinin sinyalini verdi. Japonya'nın işkolik kültürünü kıracak olan bu adımı, daha önce Microsoft da Japonya’daki çalışanlarıyla denemişti.

1 Bardak

Daha önce, ABD merkezli teknoloji devi Microsoft Japonya’da haftada dört gün mesai yapan çalışanlarına üç gün tatil imkanı sunmuş ve bu sistemin çalışanların verimliliklerine etkisini ölçmeye çalışmıştı. Çalışanlar eskiden olduğu gibi, yani 5 gün mesai 2 gün tatil düzenindeki maaşlarını almaya devam etmiş, ancak verimliliklerinde de yüzde 40’ın üzerinde bir artış görülmüştü. Üstelik şirket içi harcamalarda da ciddi bir azalma yaşanmıştı.

Şimdi, dünyanın önde gelen elektronik markalarından biri olan Panasonic de benzer bir hamle atmaya hazırlanıyor. Şirketin CEO'su Yuki Kusumi, yatırımcılarla gerçekleştirdiği yakın tarihli bir toplantıda "Çalışanlarımızın refahını desteklemeliyiz" dedi. Yoğun çalışma kültürüyle tanınan Japonya’da böylesi bir adımın atılıyor oluşu da dünya genelinde ses getirdi.
Kusumi açıklamasında, bu çalışma prensibi ile iş stillerinde çeşitliliği artırabileceklerini ve çalışanlarının ek iş, akademik çalışma ve gönüllü projeler yürütme gibi imkanlara erişebileceklerine de dikkat çekti. 

Ayrıca, şirket bünyesinde farklı karakterlere ve becerilere sahip pek çok çalışanın bir arada bulunduğunu söyleyen Kusumi, tüm bu çalışanlarının hayat ile iş arasındaki dengeyi kurabilmelerine destek olma sorumlulukları olduğuna da değindi. Şirket ayrıca daha esnek çalışma düzenlemelerine doğru da ilerliyor. Hayata geçirmeye çalıştıkları plan çerçevesinde daha fazla çalışana evden çalışma imkanı sunmayı ve "çalışanların aileleri olmadan başka bir şehre taşınmak isteyip istemediklerine karar vermelerine" izin vermeyi hedeflediklerini de ekledi.
Gelecek nisan ayında hayata geçmesi planlanan bu adımla birlikte Panasonic, ilaç firması Shionogi ve sistem geliştiricisi Encourage Technologies’in de aralarında bulunduğu haftada dört günlük çalışma düzenlemesi sunan birkaç Japon şirketinden biri olacak.
 
Alman yayın kuruluşu DW'nin aktardıklarına göre, ülkenin iş-yaşam dengesini iyileştirmek amacıyla Japon hükümeti de geçtiğimiz yılın haziran ayında şirketlere çalışanlarına dört günlük bir çalışma haftası seçme izni vermelerini tavsiye etmişti.
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?