unsplash
WELLNESS

Özür Dileme Türleri

11 Oca 2022

Özür dilemek bazılarımız için nadiren de olsa, karmaşık bir mevzu haline gelebiliyor. İçten bir özür dilemeyi gerektiren durumlar, genellikle duygusal anlamda çok hararetli olabiliyor ve neredeyse her zaman bir tür çatışmayı da içeriyor. Peki özür dilemenin türleri var mıdır ve bir insan en içten özrü nasıl dileyebilir? Bu yazımız özellikle, hatasını en doğru şekilde telafi etmek isteyenler için yararlı olabilir.

2 Bardak

unsplash
Birinin, bir özürden çıkarabileceği sayısız anlam bulunur ve bu da özür dilemeyi daha da karmaşık hale getirir. Özrün karmaşık doğasını çözebilmek için, önce özür türlerini iyi ayırt etmelisiniz. Özrünüzün kabul görme olasılığını artırmak için aşağıda listelenen özür türlerine bir göz gezdirebilirsiniz.

unsplash
Pişmanlık Dolu Özür

Dürüst bir şekilde özür dilemeyi düşünüyorsanız, pişmanlık özürleri genellikle düşündüğünüz şeyi açıkça ifade etmeyi kapsar. Burada özür dileyen kişi, davranışlarının bir başkasını incittiğini tamamen kabul eder ve incitici davranışlarının yanlış olduğuna inanır. Karşısındaki kişiyi inciten belirli davranışları için özür diler ve verdiği zarar için pişmanlık duyduğunu ifade eder. Bir araba kazası örneğini kullanırsak, bir pişmanlık özrü kulağa şöyle olabilir: "Araba sürerken dikkat etmediğim, dikkatim dağıldığı ve arabanıza çarptığım için özür dilerim. Araba sürerken dikkat etmemekle seni incittim. Bunun için çok pişmanım ve üzgünüm.”

pexels
Empatili Özür

Empatili özür dilemede, özür dileyen kişinin davranışlarının bir başkasını incitmekle ilgisi bulunmaz ve davranışlarının yanlış olması söz konusu olmaz. Bu özür öncelikle empati için kullanılır. Bu durumda özür dileyen kişi, acı çeken birine, acı çekmesine kendisi sebep olmamışsa bile, şefkat ve özen göstermek ister. Sevdiğini kaybetmiş birine yapılan özür, bu tür özre örnek olabilir. Bu durumda, özür dileyen kişinin muhtemelen sevilen birinin ölümüyle hiçbir ilgisi yoktur, ancak acı çekenlere karşı merhametli olmak ister. Şu şekilde olabilir: “Kaybın için çok üzgünüm. Onun senin için çok önemli olduğunu biliyorum.”

pexels
Sosyal Uyumlu Özür

Bir sosyal uyumlu özürde, özür dileyen, aslında davranışlarının bir başkasını incittiğini düşünmez ve incitici davranışlarının yanlış olduğuna inanmaz. Bununla birlikte, sosyal uyumlu özür ile empatili özür arasındaki fark, altta yatan motivasyonlarda yatar. Çoğu zaman, insanlar çatışmadan kaçınmak veya başkalarıyla barış dolu ilişkisini korumak amacıyla sosyal uyumlu özrü kullanırlar. Örneğin, bir iş arkadaşınıza gönderdiğiniz bir e-postanın yanlış yorumlandığını düşünün. E-postayı yanlış yorumlaması nedeniyle, kendisini incinmiş hisseder ve bunun hakkında sizinle konuşur. Ancak, onları incitecek bir şey yaptığınıza inanmazsınız ve sonrasında bu konuda kendinizi kötü hissetmezsiniz ama aranızdaki iyi ilişkiyi korumak ve çatışmadan kaçınmak adına özür dilemeye karar verebilirsiniz. Bu özür türü kısa vadede rahatlık ve huzur verse de her zaman uygun olmayabilir. Bazen çatışmadan kaçınmak yerine, daha sağlıklı bir ilişki için çatışmanın detayına inip konuşmak gerekebilir.

pexels
Zararsız Bir Davranış Sonrası Özür

Ufak bir hatanın özrü, özür dileyen kişinin davranışının yanlış olduğuna inandığı, ancak diğer kişiyi incittiğine inanmadığı bir özür olarak tanımlanabilir. Örneğin, bir arkadaşınızın evine ayakkabılarınızla girebilirsiniz ve arkadaşınızın ayakkabılarını kapının önünde çıkardığını fark edebilirsiniz. Sizin de ayakkabılarınızı kapıda çıkarmanız gerekip gerekmediğini merak edebilirsiniz. Fakat sonrasında ayakkabılarınızın nispeten temiz olduğunu ve içeri girerken arkadaşınızın ayakkabılarınızı çıkarmakla ilgili bir şey söylemediğini kendi kendinize düşünebilirsiniz ama yine de ilk etapta onlara bunu sormadığınız için kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Ayakkabılarınızı çıkarmadığınız için özür dilersiniz ve arkadaşın sorun olmadığını söyleyebilir. 
Bu farklı özür türleri, özür gerektiren karmaşık durumlara çözümleyici bir yaklaşım sağlayabilir. Bu liste aynı zamanda hangi özrün sizin için daha uygun olduğu konusunda bir çıkarım yapmanız için de bir araç olarak kullanılabilir. Peki dürüst bir özür nasıl dilenir? Eğer gerçekten hatanızı kabul ediyorsanız içten bir özür için öncelikle karşınızdaki kişiyi anlamaya çalışın ve anladığınızı ona anlatın. Anlayış göstermek en zorlu kilitleri açabilir. Duygularınızı samimi olarak paylaşın ve hatayı kabul edin. En önemlisi de bu hatayı tekrarlamayın. Bu geminin rüzgarının, sözlerden çok, davranışlar olduğunun farkına varın.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?