Pinterest
KİŞİSEL GELİŞİM

Özgür Olmak Mümkün Mü?

Özgürlük kavramı, kişiden kişiye farklılık gösterir. Kimisi için özgürlük, yalnızca bir kelimeden ibaretken kimisi için bir yaşam biçimi olarak tanımlanır. Peki toplumun belirlediği sınırlarda özgür olmak ne kadar mümkün? Bu sorunun cevabı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Editör :Doğa Çardak
Yayın Tarihi :10 Haz 2021
Süre :1.5 Bardak

Pinterest
   Özgürlük, kimsenin baskısı altında kalmadan, kendi irademizle kararlar verebildiğimiz ve bağımsız bir şekilde hareket etmemizi sağlayan düşünme ve davranma durumu olarak tanımlanır. Özgürlük kelimesi, birçok sözlükte hemen hemen aynı sözcükler yardımıyla tanımlansa da kelimenin özümsenmesi herkes için farklılık gösterir. Kişiler, kendi yaşam tarzlarını oluştururken özgürlük kavramına aynı miktarlarda önem vermezler. Herhangi bir kişinin hayatında özgür olmak çok önemli bir unsurken diğer bir kişi için bu, o kadar önem teşkil etmeyebilir. Bu yüzden herkes kendi belirlediği sınırlar içerisinde özgür olma mücadelesi verir. “Kendi belirlediğimiz sınırlarla özgür olmak” cümlesindeki sınır ve özgürlük kelimeleri her ne kadar zıt iki kavrammış gibi gözükse de bu kelimeler, birlikte olmadan yapamazlar çünkü başkasının sınırlarının başladığı noktada özgürlük yok olur. 

Pinterest
Toplum ve Özgürlük
 
  Az gelişmiş veya gelişmekte olan toplumlarda özgürlük kavramı, genellikle arka planda kalır. Bu tarz toplumlarda özgürlükten çok “itaat” kavramı öne çıkarılır. İtaat kavramının öne çıkmasının altında elbette birçok sebebi yatar, bu sebeplerin en belirgini ise eğitimsizlik olarak bilinir. Eğitim ve okuma-yazma oranının düşük olduğu ülkelerde toplum, kendilerini yönlendirecek birilerini arar ve bu kişilere sonsuz güven beslerler. Kendilerini yönetme gücü olmayan toplumlar, kendilerinden güçlü olana tapma eğilimi gösterdikleri için özgürlük kavramından çok uzaklaşırlar. Bu toplumların özgür olması ve belirledikleri sınırların dışına çıkmaları oldukça imkansız olarak görülür. 

Pinterest
Toplumun Belirlediği Sınırlar Özgürlüğü Kısıtlar Mı? 
 
  Sınır deyince her ne kadar aklımıza olumsuz örnekler gelse de çevremizdeki insanlara zarar vermemeye çalışmanın da bir sınır örneği olduğunu unutmamamız gerekir. Eğer çevremizdeki insanların sınırlarını ihlal ederek özgür olmaya çalışıyorsak, diğer kişilerin özgürlük alanını kısıtlamış oluruz. Tabii ki sınırlar yalnızca çevremizdekilerin özgürlük alanıyla ilgili değil, toplumun bizlere çizdiği sınırlar da ilgili. Kadınların hayatlarına karışılması, sokakta sarılan bir çift görüldüğünde kınanması veya LGBTQİA+’nın sapkınlık olarak görülmesi gibi örnekler toplumun insanlara dayatmaya çalıştığı anlamsız ve hiçbir gerekçesi olmayan sınırlar. Bu tarz sınırlar tabii ki özgürlüğü kısıtlar ve özgürlüğü politik bir kısıtlama çemberine sokmaya çalışır.  

Pinterest
Özgürlüğünüzün Elinizden Alınmasına İzin Vermeyin
 
   Az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde aileler, her ne kadar kendilerini geliştirmeye çalışsalar da kimi zaman geleneksellikten uzaklaşamayabilirler. Bu geleneksellik, genellikle çocuklarını çeşitli yollardan kısıtlamaya veya kontrol etmeye teşvik eder. Aileler, çocuklarını koruma bahanesiyle kısıtlamaya başvursalar da bu kısıtlama çocuğu korumaz, aksine yasak olanı denemeye teşvik eder. Özgür yetiştirilen çocuklar, kendi doğrularını tanıma fırsatı yakalarlar. 
 
   Çalıştığınız işte, bulunduğunuz ilişkide, arkadaş grubunuzda veya okuduğunuz okulda yeteri kadar özgür olmadığınızı düşünüyor ve kendinize bunu sorun ediyorsanız, imkanlarınız çerçevesinde bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmanız gerekir. Özgürlük, sizin elinizde olan ve dilediğiniz bir biçimde şekillendirebileceğiniz bir kavram. Çevrenizdeki insanlar özgür olmanızı engelliyorlarsa ve bundan mutlu değilseniz hayatta yeni kararlar alma vaktinizin geldiğini söyleyebiliriz. 

Pinterest
Gerçekten Özgür Olmak Mümkün Mü?
 
  İçinde bulunduğunuz beden ve ruh yalnızca size ait. Bu ruh ve bedende özgür olmak ise sizin elinizde. Zihninizin ve çevrenizdekilerin tutsaklığından kurtularak özgür olmanız mümkün fakat bu özgürlük hemen gerçekleşmeyebilir. Bulunduğunuz hayatı, alışkanlıklarınızı hemen bırakamayabilirsiniz fakat hazır hissettiğinizde kimse özgürlüğünüze engel olamaz bunu unutmamanız gerekir. Bizce denemeye değer. 
Yukarı Kaydır