pexels
BİLİM

Örümceklere Dair Şaşırtıcı Bilgiler

06 Oca 2022

Çoğumuzun korkulu rüyası, sekiz bacaklı örümcekler, eklembacaklı sınıfının üyeleri araknidler olarak bilinirler. Bize göre kimsenin onlara ihtiyacı yok, ancak elbette doğanın kendi kanunu var. Örümcekler sinek ve sivrisinek gibi zararlıları yerler; ama bunun ötesinde özellikleri yok mu? Bu yazımızda bu küçük yaratıklara daha yakından bakıyoruz ve göründüklerinden daha fazlası olduğunu keşfediyoruz.

1.5 Bardak

unsplash
Tüm dünyada yayılışı bulunan 45.000'den fazla bilinen örümcek türü bulunur. Vücudunun arka tarafı değişik yapıda olan örümcek, istendiğinde zıplayabilen örümcek ve pelikana benzeyen yamyam örümcek gibi çeşitli örümcekler var. Boyutları 0,011 inç uzunluğundaki küçük Samoa yosunu örümceğinden, bacak genişliği neredeyse bir fit olan devasa Goliath kuş yiyicisine kadar boyutları da çeşitlilik gösterir. İşte örümcekler hakkında şaşırtıcı bilgiler:

unsplash
Sanatsal Avcılar

Örümcek ağları, onları yaratan örümceğin türüne özel olur ve örümceğin kullandığı avlanma yöntemine bağlı olarak şekil, boyut ve doku bakımından değişiklik gösterir. Bazı örümcek türleri avlanmak için ağ örer. Diğerleri ise yuvalama için ağlar oluşturur. Orb-weaver örümcekleri, spiral bir tasarıma ve tekerlek gibi parmaklara sahip olan, basmakalıp örümcek ağlarını oluşturmaktan sorumlu iken, üçgen örümcekler düz, bulanık ağlar oluşturur. Huni ağı örümceklerinin ağları, tuzak ve saklanma yeri görevi görür. 

unsplash
Dans Ederler.

Avustralya'ya özgü küçük zıplayan bir örümcek türü olan tavus kuşu örümcekleri danslarıyla ün salar. Evet yanlışlık yok, dansları! Erkekler, eşlerine çekici görünmek için karmaşık danslar yaparlar, genellikle bacaklarını yukarı kaldırır ve senkronize hareketlerle vücutlarını sallarlar. Tavus kuşu örümceğinin renkleri eşsizdir ve her tür, diğer tonların yanı sıra kırmızı, altın ve mavi tonlarında göz alıcı, gökkuşağı benzeri renkler taşır. Son araştırmalar renklerin, örümceğin sırtındaki özel pullar tarafından oluşturulduğunu gösterir.

pexels
Süper Güçleri Var

Zıplayan örümcekler, bazı etkileyici yeteneklere sahip, oldukça inanılmaz yaratıklar olarak bilinir. İsimleri kulağa abartılı gelebilir. Ancak bu küçük örümcekler, vücut uzunluklarının 50 katına kadar zıplayabilirler. Bunu, vücut sıvısını bacaklarına doğru akışını artırarak yaparlar, bu da kendilerini itmelerini sağlar. Bu hareketi sıklıkla av yakalama yöntemi olarak kullanırlar. Bu örümceklerin ayrıca dört çift gözü ve inanılmaz bir görüş yetenekleri bulunur. UVA ve UVB ışınları da dahil olmak üzere insanların göremediği şeyleri bile görebildikleri düşünülür. Son olarak, Myrmarachne melanocephala adlı bir zıplayan örümcek türü, uzun bacaklarını anten gibi sallayarak hem avcıları hem de avları kandırmak için bir karınca taklidi yapabilir.

pexels
Ağları Çok Güçlü

Örümcekler, ağlarını oluşturmak ve etrafta dolaşmak için proteinlerden yapılmış ve vücutlarındaki doğal bir malzeme olan ipeği kullanırlar. Bazıları ipeği zıplamak için çapa olarak, bazıları ise rüzgarda süzülebilmek için kullanır.
Örümcek ağı, gücü ve dayanıklılığı ile bilinir. Kurşun geçirmez yelek yapımında kullanılan malzemeden üç kat daha fazla enerji emebilir ve bazı ipek türleri normal uzunluklarının beş katına kadar uzayabilir. Bu etkileyici özellikleri sayesinde bilim dünyası, bandajlar, kemik dokusu mühendisliği ve sinir rejenerasyonu dahil olmak üzere pek çok alanda bu inanılmaz malzemeyi kullanmanın yollarını ararlar.

unsplash
Sağılabilirler

Örümceklerin sağılabileceğini biliyor musunuz? Evet, bilim dünyası bunu gerçekleştirebilir. Bunu birincisi, insanlarda örümcek ısırıklarını tedavi etmek üzere anti-zehir oluşturmak için, ikinci olarak da ipeklerini toplamak için yaparlar. 
Örümcekler anlayacağınız gibi oldukça havalı hayvanlardır ve ağ örmelerinin ötesinde yetenekleri bulunur. Ancak hala, özellikle karadul veya kahverengi münzevi gibi tehlikeli örümceklerin etrafımızda olması iyi bir fikir olmayabilir. Evinizde bu tarz istenmeyen misafirler varsa, bir haşere kontrol uzmanı sayesinde onlardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?